REKLAMA
Anywhere logo

Look! Polish Picturebook!

2016-04-11
...
Polska książka ilustrowana ma długą historię, a jej renoma wykracza poza granice naszego kraju. W kwietniu rusza wydarzenie, które będzie celebrowało ten fenomen w Estonii i na Łotwie. Organizatorem jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

 

Look! Polish Picturebook! to inicjatywa polskich animatorek kultury z Pomorza, mająca na celu przypieczętowanie istniejącego już międzynarodowego zainteresowania naszą rodzimą kulturą. Tym razem chodzi o książkę obrazkową. To nie tylko książka dla dzieci, ale wszystkie wydawnictwa, które poprzez swoją wysoką jakość wykonania i spójność tekstu z obrazem tworzą unikatowy przekaz. Autorki projektu – pedagożka – Małgorzata Cackowska i znana graficzna – Grażka Lange, chciały pokazać nie tylko najnowsze dzieła książki obrazkowej, ale też przybliżyć kontekst w jakim powstają, w tym historię tzw. Polskiej Szkoły Ilustracji.

– Trudno nie dostrzec tego, jak np. sztuka Bohdana Butenki rezonuje w DNA niemal każdego twórcy młodego pokolenia, a Stanny, Tomaszewski i Wilkoń ciągle stanowią źródło inspiracji – mówi Renata Malcer-Dymarska, pomysłodawczyni i koordynatorka Look! Polish Picturebook! z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Na wydarzenie będą składać się wystawy na Łotwie i w Estonii oraz towarzyszące im warsztaty z artystami, wykłady i dyskusje.

Wystawa odbędzie się w dwóch stolicach krajów bałtyckich. Od 22 kwietnia do 22 maja będzie miała miejsce w łotewskiej Bibliotece Narodowej w Rydze, zaś na jesieni, od 1 do 30 listopada, w Estońskim Centrum Literatury dla Dzieci w Tallinie. Planowana jest też publikacja, która zainteresować ma także specjalistów – edytorów, bibliotekarzy i naukowców.

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Korzenna 33/35
80-851 Gdańsk

tel.: +48 (58) 301 10 51
fax: +48 (58) 301 19 57
e-mail: sekretariat@nck.org.pl

www.nck.org.pl

www.centrumjana.pl

fot.: R. Jachimowicz

REKLAMA
REKLAMA