REKLAMA
Anywhere logo

Oslo

2016-04-29
...

Przodującym kierunkiem z Lotniska Gdańsk im. Lecha Wałęsy jest Skandynawia. Do stolicy Norwegii możemy dostać się aż na trzy sposoby i to czterema liniami: na Oslo-Gardermoen Norwegian i SAS, Oslo-Rygge – Ryanairem, zaś na Oslo-Torp – WizzAirem.

 

Gdzie to jest?

Na południowo-wschodnim krańcu Norwegii. Trzy lotniska są od siebie zasadniczo oddalone. Najbliższym i zarazem największym w kraju jest Gardermoen (48 km od Oslo). Rygge, położone w miejscowości Moss od Oslo dzieli 66 km, zaś z Torp musimy pokonać 120 km.

 

oslo-908529Jak dojechać?

Z poszczególnych miejscowości do centrum Oslo prowadzi dobrze rozbudowana sieć komunikacyjna – autobusy i pociągi. Z Oslo-Gardermoen jeżdżą też specjalne kolejki Airport Express Train. Dodatkowo Moss-Rygge leży przy europejskiej trasie E6, która biegnie przez Oslo. Spod lotnisk można wypożyczać samochody.

 

Ciekawostki

Oslo skupia ponad ćwierć populacji całej Norwegii.

 

Warto zobaczyć

Muzeum Muncha to jedno z wielu nowoczesnych muzeów sztuki w Oslo. Prezentuje największą na świecie kolekcję tego najbardziej rozpoznawalnego ekspresjonisty, ze słynnym „Krzykiem” na czele.

Ogród botaniczny to piękno przyrody w centrum metropolii. Ponad 1800 roślin. Przystosowane dla niepełnosprawnych i z darmowym wejściem.

Centrum Pokojowe Nobla to otwarta w 2005 roku przestrzeń muzealna i miejsce spotkań najwyższej rangi polityków. Można tam poznać wszystkich laureatów Pokojowej Nagrody Nobla i przyjrzeć się ich dokonaniom.

Nabrzeże Akker Brygge to popularna nadmorska promenada z barami, restauracjami, sklepami i biurowcami z widokiem na Fiord Oslo. Idealna na niedzielny spacer.

Popsenteret. Coś dla maniaków popkultury. Historia norweskiej muzyki pop od zarania (datowanego na 1904 rok!) do współczesności. Wiele interaktywnych stacji, mnóstwo zabawy.

 

Co wziąć ze sobą?

Parasol, bo w Oslo często pada. Wygodne buty, bo Oslo to też idealny start pieszych wycieczek w malownicze okolice.

 

fot.: pixabay.com

REKLAMA
REKLAMA