REKLAMA
Anywhere logo

Świat jest piękny. Popatrz

2016-06-17
...
Portugalski pisarz Jose Sarmago mawiał, że każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy. Swoją literaturą z pewnością czynił świat ciekawszym. Carl Zeiss wybrał inną drogę. W trosce o szczegóły postanowił świat uczynić piękniejszym. W tym roku mija dwusetna rocznica jego urodzin. Czego udało się mu dokonać dla ludzkości?

 

Wszystko zaczęło się w 1846 roku. Wiedza i bogate doświadczenie pozwoliły trzydziestoletniemu wówczas mechanikowi Carlowi Zeissowi na otwarcie w Jenie warsztatu optyki i mechaniki precyzyjnej. Dzięki wyjątkowej dokładności oraz precyzji wykonania urządzeń pana Carla popyt na nie w latach 50. XIX wieku systematycznie wzrastał. Sekret sukcesu tkwił w produkcji opartej na odkryciach naukowych, za którymi stał fizyk, matematyk oraz wspólnik Ernest Abbe. Jego niezwykłe odkrycia w dziedzinie optyki przyczyniły się do sukcesu i zdobycia renomy na całym świecie. ZEISS EYEWEAR_Adv Template_A5_Portrait_SampleMimo upływu lat firma ZEISS nadal jest pionierem innowacyjnych technologii i jednym ze światowych liderów w dziedzinie optyki i elektrotechniki. Wynalezienie powłoki antyrefleksyjnej i opatentowanie procesu jej nakładania na soczewki okularowe pozwoliło przedsiębiorstwu wypłynąć na międzynarodowe wody. Dziś mija 170 lat istnienia firmy założonej przez Carla Zeissa. Owocami ciężkiej pracy są precyzja wykonania, imponująca oferta oraz pokaźne grono klientów na całym świecie, które nie przestaje się rozrastać.

Przeprowadzane badania pokazują, że co sekundę dwie osoby decydują się na zakup soczewek niemieckiego producenta sygnowanych logo rozpoznawalnym na całym świecie, świadczącym o najwyższej jakości widzenia. Redukcja odblasków oraz ochrona przed szkodliwym dla oka światłem niebieskim to argumenty, którym ciężko się oprzeć.

Owocem zaawansowanych badań ruchu gałek ocznych w Instytucie Techniki Motoryzacyjnej w Stuttgarcie są soczewki firmy ZEISS – DriveSafe. Przeznaczone są do codziennego użytkowania, a jednocześnie zapewniają komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem poprzez lepsze widzenie nocą, o zmierzchu czy podczas deszczu. Redukują również irytujące odblaski samochodów jadących z naprzeciwka aż do 64%. Bezpieczna jazda nabiera z ich użyciem zupełnie nowego znaczenia. To jedyne tego rodzaju soczewki okularowe dostępne na rynku.

Marka ZEISS posiada również ofertę zaawansowanych soczewek progresywnych dla osób wykorzystujących w życiu urządzenia cyfrowe, soczewek do pracy biurowej i wiele, wiele innych soczewek okularowych.

Dopełnieniem najwyższej jakości soczewek okularowych są wyjątkowe oprawki. To dzięki ich konstrukcji soczewki są utrzymywane bardzo precyzyjnie przed oczami, zawsze w tym samym miejscu. Od 2015 roku ZEISS oferuje kolekcję luksusowych oprawek wykonanych z tytanu oraz beta-tytanu, który zaczął podbijać świat w latach 50. i 60. XX wieku. Zeiss_Atlantis_DemoToolTo właśnie wtedy Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, zdając sobie sprawę z potęgi tytanu, rozpoczął jego magazynowanie przez cały okres zimnej wojny. Surowiec ten jest niezwykle lekki i odporny na zniszczenia. O jego zastosowaniu w produkcji oprawek zaważył również fakt, że jest hipoalergiczny oraz przyjazny dla skóry. Na równi z materiałem niezwykle istotna jest jednak jakość wykonania. Dlatego do budowy oprawek zostało zastosowane rozwiązanie rodem z lotnictwa w postaci śrubek znajdujących się w zawiasach. Tzw. „gwiazdki” posiadają specyficzny kształt gwintu, który, podobnie jak w samolotach, ma zapobiegać powstawaniu luzów oraz samoistnemu wykręcaniu się z konstrukcji oprawy. Co ważne, oprawki wykonane z tego materiału dostosowują się do anatomii twarzy użytkownika, a jednocześnie pozostają odporne na odkształcenia. Bogactwo wzorów w ofercie wynika z uwzględnienia kątów, szerokości i wysokości nasady oprawy w zależności od kształtu nosa. Oprawki zapewniają również idealne utrzymanie soczewki zawsze w tej samej pozycji. Dlatego też motto firmy ZEISS nie mogło brzmieć inaczej niż: „Kiedy nagle dostrzegasz coś, czego nie widziałeś wcześniej”.

Dziś ZEISS to znacznie więcej niż tylko soczewki do okularów. To innowacyjne rozwiązania w medycynie, półprzewodniki, systemy pomiarowe w samolotach, turbiny wiatrowe. Są to również soczewki do aparatów fotograficznych, które znajdziemy w smartfonach. To właśnie za pomocą obiektywów, które powstały przy udziale marki ZEISS, udało się uzyskać czystość obrazu w filmie „Władca Pierścieni”.

Jak kochać, to księcia, jak kraść, to miliony. A jak dbać o siebie, to tylko z pomocą najlepszych. Pan Carl Zeiss z pewnością był jednym z nich.

 

źródło fot.: mat. prasowe

REKLAMA
REKLAMA