REKLAMA
Anywhere logo

Urlop na piasku

2016-06-17
...
Spragnieni pustynnych krajobrazów? Wcale nie musicie udawać się na Saharę. W Słowińskim Parku Narodowym jest nawet ciut lepiej – ruchome wydmy sąsiadują z naszym polskim morzem.

 

Wakacje nad Bałtykiem to dzisiaj coś więcej niż jedynie leżenie na plaży i lepienie zamków z piasku. Coraz więcej z nas świadomie wybiera pas nadmorski pomimo kaprysów pogody. Powodem jest nie tylko sentyment. To połączenie przyrody i mnóstwa atrakcji turystycznych, które sprawiają, że ta okolica staje się idealnym celem wakacji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, które jak wiadomo nie usiedzą długo w jednym miejscu.

Słowinski_Park_Narodowy-wydmyDorośli odpoczywają

Tych, którzy pragną spokoju i nadmorskiej medytacji, ogrom piasku i szum Bałtyku na pewno nie zawiedzie. W okolicach Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się mnóstwo przestrzeni do wszelkich form aktywności plażowej – od parawaningu, przez kocing dla minimalistów, pikniki z przenośną lodówką, zaopatrzoną w chłodzące napoje, a to wszystko niekoniecznie w otoczeniu tłumów i wakacyjnego harmidru. Wokół cisza, spokój, zjawiskowe wydmy i okalające je bory iglaste. Jeśli jednak towarzystwo uśmiechniętych i zrelaksowanych turystów Wam nie przeszkadza, to na pewno warto poczuć klimat tętniących życiem nadmorskich kurortów. Spacery po deptaku nigdzie nie smakują tak dobrze jak w Ustce, legendarnej miejscowości wypoczynkowej. Najbardziej spektakularnie położona jest jednak Łeba. Część miejscowości należy do Mierzei Łebskiej, wąskiego skrawku lądu oddzielającego otwarty Bałtyk od przybrzeżnego Jeziora Łebskiego, które jest trzecim co do wielkości jeziorem w Polsce. Unikatem na skalę kraju jest właśnie bliskość wysokich, sięgających ponad 55 m n.p.m. ruchomych wydm. Dla takich widoków warto jest poświecić jeden dzień plażowania. Do tego fanów polskich komedii na pewno zainteresuje fakt, że to właśnie w Słowińskim Parku Narodowym kręcono kultową „Seksmisję”.

Tradycyjne plażowanie warto też wzbogacić o wartości kulturowe i poodkrywać ciekawostki z życia rdzennych mieszkańców tego terenu. W pobliskich Klukach mieści się Muzeum Wsi Słowińskiej z urokliwymi, autentycznymi domostwami z XIX wieku. Na zachód od Jeziora Łebsko znajduje się inna osada związana z historią tego dawnego ludu – Czołpino. Oprócz śladów Słowińców odkryć tu można historyczną latarnię morską a stamtąd dotrzeć do jednej z najciekawszych wydm Parku.

sea_park_9Dzieci się bawią

Okolice Słowińskiego Parku Narodowego to też dobra lokalizacja dla tych, którzy wakacje spędzają z całą rodziną. Pomorskie oferuje znacznie więcej niż możliwość (a właściwie konieczność!) postawienia przez wasze dziecko zamku z piasku. Gdy dzieci dowiedzą się o Sea Park Sarbsk, nie dadzą wam spokoju. I nic dziwnego – w tym centrum morskiej rozrywki, bo chyba tak należy określić to miejsce, po prostu trzeba być. Po pierwsze to największe w Polsce fokarium, w którym znajdują się aż cztery gatunki ssaków płetwonogich, czyli fok i ich krewnych. Dwa rodzaje fok, które występują na polskim wybrzeżu – foka szara i foka pospolita, oraz kotik i uchatka – uroczy przybysze z Nowego Świata, Ameryki Południowej i Kalifornii. Sarbsk to też Muzeum Prehistoryczne 3D, czyli multimedialne oceanarium. Za pomocą nowoczesnej technologii można zobaczyć tam, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. W ofercie edukacyjnej znajduje się też Park Makiet Zwierząt Morskich i plac zabaw „Podwodna przygoda”. Z kolei Muzeum Marinistyczne czy Park Miniatur Latarni Morskich, prezentujący wszystkie latarnie polskiego wybrzeża, zainteresują nie tylko dzieci. W pobliskim Nowęcinie k. Łeby znajduje się też Park Dinozaurów. Dlatego wybierając się w okolice Słowińskiego Parku Narodowego, możemy mieć pewność, że i nasze dzieci przywiozą znad morza dużo wspomnień.

 

źródło fot.: mat. prasowe

Galeria zdjęć


REKLAMA
REKLAMA