REKLAMA
Anywhere logo

Usłysz Dźwięki Północy

2016-07-08
...

W środku lata w Gdańsku powieje chłodem. 14-17 lipca miasto stanie się muzyczną stolicą Europy Północnej. Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wielkie święto muzyki etnicznej pod hasłem „Dźwięki Północy”.

 

NCKTo już 33. edycja tego cenionego festiwalu muzyki świata. Impreza ma swoje korzenie w latach 70., kiedy to w Gdańsku odbywał się przegląd kaszubskich zespołów folkowych. Forma i nazwa festiwalu ewoluowały przez dekady (był to m.in Festiwal Folkloru Ludów Północy). Od 1999 r. impreza działa jako „Dźwięki Północy” i gości najciekawsze zjawiska muzyczne okołofolkowe z całej Europy Północnej. Dziś to jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń nie tylko w Polsce, ale w całym regionie naszego kontynentu. Co dwa lata Centrum Świętego Jana w Gdańsku przez kilka dni rozbrzmiewa muzyką polską, a także bliskich sąsiadów ze Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Estonii czy Niemiec. 

Gwiazdą tegorocznych Dźwięków Północy będzie Kimmo Pohjonen, światowej sławy fiński akordeonista eksperymentalny. Wystąpią znakomici artyści z Polski: Vołosi, Kapela Maliszów czy polsko-ukraińska formacja Dagadana. Jak co roku nie zabraknie też reprezentantów Skandynawii: Basco (Dania/Szwecja), Aallotar (Finlandia, USA), Valkyrien Allstars, Vassvik (Norwegia) czy Helene Blum & Harald Haugaard Band (Dania).

Koncertom towarzyszyć będą warsztaty. Chętni będą mogli spróbować śpiewu białego lub tradycyjnego tańca polskiego. Odbędą się też specjalne zajęcia z rękodzieła dla dzieci, a dorośli zgłębią sztukę dekoracji kaszubskich. Ciekawym punktem programu będzie pokaz norweskiego filmu „Joik feber / Gorączka Joik” w reżyserii Ellen Astri Lundby. Film opowiada o pradawnej lapońskiej technice śpiewu Joik, którą odkrywa Ylva, młoda bohaterka. Projekcja, która odbędzie się 17 lipca o 17:00 w Ratuszu Staromiejskim na ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku, wyświetlana będzie w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.

 

Zapisy na poszczególne warsztaty i szczegółowy program koncertów można znaleźć na stronie festiwalu i organizatora.

www.dzwiekipolnocy.pl 

Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

źródło fot.: NCK

Galeria zdjęć


REKLAMA
REKLAMA