REKLAMA
Anywhere logo

Kefalinia - Wymarzone greckie wakacje

2016-08-04
...
Pośród Wysp Jońskich króluje Korfu. Ale dlaczego nie wyłamać się ze schematu i wybrać mniej uczęszczaną Kefalonię? Ta górzysta wyspa jest idealnym miejscem na niezapomniane wakacje. Piękno krajobrazu, typowo grecka architektura i powolny styl życia. Brzmi dobrze, prawda?

 

Turyści ukochali sobie Korfu. A Kefalinia, za granicą nazywana Kefalonią, wbrew pozorom największa z siedmiu Wysp Jońskich, kusi równie pięknym krajobrazem i trochę większym luzem. Jak na nią dotrzeć? Loty czarterowe i wycieczki zorganizowane to świetny pomysł, jeśli nie chcemy martwić się niczym poza równomiernie rozłożoną opalenizną.greece-2 Jeśli natomiast mamy czas i chęci, by poszukać połączeń na własną rękę, warto popatrzeć na promy z Korfu. Połączenia między wyspami i kontynentalną Grecją są dobrze rozbudowane. Rejs statkiem to też wspaniała okazja, by zobaczyć Morze Jońskie z innej perspektywy. Można też skorzystać z bezpośrednich połączeń lotniczych z innych lotnisk, na przykład z Londynu (EasyJet, Ryanair), do którego lot z Rzeszowa-Jasionki jest jak rzut beretem.

Na miejscu czeka na nas o wiele więcej niż morze i plaża. Pomimo gorących temperatur Kefalinia jest bogata w przyrodę. To naprawdę zielona wyspa! Najwyższym wzniesieniem jest tu Aenos. Na zboczach sięgającego 1620 m n.p.m. szczytu utworzono park narodowy, skrywający unikatową, śródziemnomorską przyrodę z cyprysami i grecką jodłą. 

Największe miasto Kefalinii, Argostoli, to dobra baza wypadowa do mniejszych wiosek, ale też atrakcja sama w sobie. Swoją obecność zaznaczyły tu nowożytne mocarstwa, mające zakusy na skolonizowanie całego Południa. Mowa głównie o Brytyjczykach. W mieście stała niegdyś kolumna, upamiętniająca rządy królestwa w XIX wieku. Niestety, czego nie zniszczyła II wojna światowa, zniszczyło wielkie trzęsienie ziemi w 1953 roku. O historii miasta i całej Kefalinii możemy dowiedzieć się więcej w tutejszym muzeum archeologii. Drugim największym ośrodkiem miejskim jest tu Lixouri. Już w ubiegłych stuleciach było cenionym kurortem. Przebywał tam między innymi niemiecki kompozytor Richard Strauss.

Będąc w Kefalinii, grzechem byłoby nie wybrać się do Fiscardo, prawdopodobnie najpiękniejszej miejscowości w okolicy. To jedyne miasto niezniszczone przez trzęsienie ziemi, które nawiedziło wyspę w 1953 roku i zniszczyło większość historycznych zabudowań. Odwiedziny w Fiscardo to jedyna okazja, by podziwiać ślady starożytnych Greków, Rzymian, Wenecjan i Turków. Miasteczko leży na północnym wybrzeżu, nad urokliwą zatoczką. Przy brzegu zacumowane są łodzie rybackie, a jeśli wstaniemy odpowiednio wcześnie, możemy bezpośrednio z nich kupić świeże ryby i owoce morza. Fiscardo to też przystań dla wszelkiej maści milionerów, którzy właśnie w tej części Kefalinii szukają spokojnego wypoczynku. Wystarczy przejść się wzdłuż wybrzeża – luksusowe jachty naprawdę robią wrażenie. Ale w Fiscardo nikt nikomu nie przeszkadza i wszyscy są równi wobec słońca, morza i skał. To, co naprawdę liczy się na greckich wyspach, to cieszenie się życiem. Kolacja w tawernie z widokiem na morze to niezapomniane przeżycie niezależnie od zasobności naszego portfela. A grecka gościnność jest po prostu niezmierzona. Nie mówiąc już o greckiej kuchni – na wyspach wyjątkowo bogatej w owoce morza. Podobnie jak na innych wyspach Morza Śródziemnego, nie mniej ważnym składnikiem jest tu mięso, a konkretnie baranina, hodowana w głębi wyspy. Często można spotkać też wieprzowinę. Będąc tutaj, po prostu trzeba spróbować słynnych „souvlaków”, czyli mięsnych szaszłyków, podawanych na patyczkach. Mnóstwo deserów, aromatyczna kawa, sery i miód, nie mówiąc już o uprawianych na miejscu oliwkach, figach i winogronach. Będąc w krainie mlekiem i miodem płynącej, trudno zachować idealną sylwetkę. Ale w Grecji te zmartwienia możemy wyrzucić daleko za siebie. 

Jeśli pełen relaks, to plażowanie. W kwestii plaż również warto trochę poszperać. Najłatwiej znaleźć swoją sekretną rajską plażę, podróżując po Kefalinii wypożyczonym samochodem. Po drodze odnaleźć można prawdziwe perełki, takie jak chociażby Plaża Kamilia, położona w niewielkiej odległości od Fiscardo. Krystalicznie czysta, lazurowa woda, skaliste zbocza, wcinające się w wodę i tworzące bajeczne laguny. To przestrzeń idealna do odpoczynku i scuba-divingu. Pamiętajmy o odpowiednim obuwiu, by skaliste podłoże tych pięknych plaż nie poraniły nam stóp. Mówi się, że przez otwory w Crocksach wraz z wodą wyciekają resztki godności, ale w tym wypadku widoki na pewno zrekompensują nam straty moralne. W końcu to wakacje, wrzucenie na luz będzie wskazane.

greece-4Kefalinia nie zawiedzie też tych, dla których letnie wakacje bez tańca i nocnych szaleństw to stracony czas. Na wyspie znajdziecie wiele świetnych klubów, gdzie muzyka gra aż do wschodu słońca. Najsłynniejszym i największym tego rodzaju przybytkiem jest Bass Club w Argostoli. Szukacie czegoś klimatycznego? Spróbujcie słynnego Cinema Music Club, również w największym mieście wyspy. To stare kino przerobione na klub, z autentycznymi projektorami i siedzeniami z sali kinowej. W samym Fiscardo znajdziecie za to pięknie położony klub Kastro, którego tarasy wychodzą na okoliczne skałki i zatokę. Czy jest coś lepszego niż przetańczyć całą noc w otoczeniu pachnących drzew piniowych? Oprócz dyskotek, cała wyspa upstrzona jest niezliczoną ilością barów i kafejek, otwartych do późnych godzin nocnych.

Planując boskie wakacje, nie zapominajmy o wysokim filtrze UV. To nie żart! W Grecji w szczycie sezonu słońce wyjątkowo daje się we znaki, a przez wiatr od morza możemy odczuć to dopiero, gdy będzie za późno. Poza tym nie pozostaje nic tylko cieszyć się życiem i wrócić do domu lżejszym o jakiś miliard trosk.

REKLAMA
REKLAMA