REKLAMA
Anywhere logo

Piramida sukcesu

2016-10-16
...

Piramida sukcesu to jedna z najbardziej wartościowych i ciekawych teorii, którą poznałem będąc czynnym sportowcem. Wykorzystuję ją nadal w życiu prywatnym i zawodowym.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła “piramida sukcesu” na ekranie pojawi się wiele definicji i grafik. W założeniu piramida jest bardzo mocną figurą geometryczną o solidnym fundamencie i szczycie, na którym mieści się często najcenniejszy element całej budowli.

Teoria, jaką przedstawił mi wiele lat temu mój lekarz sportowy, polega na skonstruowaniu własnej piramidy sukcesu. Podjąłem to wyzwanie i zbudowałem ją dla siebie.

Moja pierwsza piramida sukcesu składała się z szesnastu elementów ułożonych na czterech poziomach. Dzisiaj mam swoją szóstą już piramidę sukcesu, składającą się z 21 elementów. W jej podstawie zapisałem najważniejsze aspekty, będące fundamentami mojego obecnego życia i moich zainteresowań. Są nimi rodzina, praca, zdrowie, odpoczynek, pasje i hobby. Na drugim, wyższym poziomie umieściłem umiejętności, które posiadam i rozwijam – przedsiębiorczość, motywację, koncentrację, i rozwój osobisty. Dzięki nim potrafię ułożyć drogę do celu, odnaleźć się w różnych sytuacjach, skupić się na zadaniu, zarządzać energią i dojść do porozumienia z innymi. Piętro wyżej znalazły się wiedza, cel, zespół i planowanie, bez których nie dałbym rady osiągnąć sukcesów, jakie dzisiaj mam na swoim koncie. Nad nimi umieściłem współpracę, komunikację i coś, co według mnie jest dzisiaj na wagę złota: lojalność. Co ważne – nie zapominam o żadnym z tych elementów. Na przedostatnim poziomie mojej piramidy sukcesu znalazły się zaangażowanie i rywalizacja, które akurat dla mnie są kluczem do sukcesu. Bez nich nie potrafiłbym chyba wejść na tak wysoki poziom pracy, jaki stosuję. 

No i doszliśmy do końca, do zwieńczenia piramidy. Czubka, na którym widnieje napis: sukces. Zdobywam go wtedy, kiedy osiągam postawione przed sobą cele. Wiem, że nie są one kwestią przypadku. O tak wiele elementów i umiejętności muszę zadbać, by go osiągnąć. Wymieniłem je powyżej i zawsze o nich pamiętam.

 

fot.: Sylwester Ciszek

REKLAMA
REKLAMA