REKLAMA
Anywhere logo

Stworzone do zadań specjalnych

2016-12-05
...
„To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości” powiedział Neil Armstrong stawiając w 1969 roku pierwszy krok na księżycu, tym samym dokonując – wydawałoby się – niemożliwego. O tym, że niemożliwe nie istnieje, świat niejednokrotnie miał okazję się przekonać. Co jakiś czas przekraczamy pewne granice. I właśnie takie chwile upamiętniają zegarki Vostok Europe.

Szybciej, wyżej, mocniej – tak najkrócej można zdefiniować filozofię marki Vostok Europe. Litewski producent zegarków swoje produkty dedykuje właśnie tym, którzy cenią życie na krawędzi. Nie jest tajemnicą, że ekstremalne warunki wysoko stawiają poprzeczkę. Nie tylko ludziom. Zegarek jest złożoną i delikatną konstrukcją. Jednak modele spod znaku Vostok Europe zdają się drwić z wszelkich trudności, z jakimi przychodzi się im zmierzyć. Ten wizerunek mają utwierdzać ambasadorzy marki. Litwin Jurgis Kairys to jeden z najlepszych pilotów akrobatyki powietrznej na świecie. Wielokrotny rekordzista oraz mistrz świata w kategorii Unlimited Aerobatics nigdy nie zajmuje miejsca za sterami samolotu bez swojego zegarka z kolekcji Vostok Europe sygnowanej jego nazwiskiem. Podobnie jak Benediktas Vanagas, litewski kierowca rajdowy. Na swoim koncie, oprócz licznych zwycięstw, ma przede wszystkim zajęcie pierwszego miejsca w rajdzie Dakar jako kierowca zespołu samochodów niefabrycznych. Tu powody do dumy mają również Polacy gdyż u boku Litwina, jako pilot, zasiadł Sebastian Rozwadowski.

voostock

Piasek, kurz oraz wysoka temperatura – zegarek towarzyszący przez cały, najtrudniejszy na świecie rajd, skutecznie przezwyciężył te surowe warunki. Trzecim ambasadorem marki jest Litwin Zydrunas Savickas. Zwycięzca zawodów na najsilniejszego człowieka na świecie w 2009, 2010, 2012 oraz w 2014 roku na co dzień nosi zegarek z linii BIG Z.

Analizując historię wybitnych wyczynów ludzkości trudno pominąć Związek Radziecki. Mocarstwo dysponowało bowiem inżynierami oraz naukowcami, których mógł im pozazdrościć cały świat. Nie dziwił zatem fakt, że to właśnie państwo sowieckie stoi za jednymi z największych dokonań w dziedzinie technologii. Wybranym z nich Vostok Europe oddało hołd w postaci specjalnych kolekcji. Almaz to linia która nazwę zaczerpnęła od stacji kosmicznej zbudowanej i umieszczonej na orbicie w latach 60-tych. Z kolei Mriya to nazwa największego na świecie samolotu transportowego, który do dziś nie ma godnego sobie rywala. Lunokhod to kolekcja która nazwą nawiązuje do radzieckiego, bezzałogowego pojazdu przeznaczonego do badań Księżyca. Expedition to z kolei zegarki, które mają upamiętniać wyprawę radzieckich badaczy na biegun Północny, a kolekcja Anchar ma przypominać o najszybszej w historii łodzi podwodnej. Do tego zacnego grona właśnie dołączyła najnowsza kolekcja Energia. Inspiracją do jej powstania był jeden z najbardziej ekstremalnych sportów, jakim jest nurkowanie. Energia swój debiut miała na światowych targach biżuterii w Bazylei. Potężna koperta o średnicy 48 mm może być wykonana ze stali, tytanu lub brązu w połączeniu z lateksowym lub skórzanym paskiem. Zegarek pozostaje wodoszczelny do 30 ATM, a dekiel jest zakręcany na cztery śruby. Dzięki temu bardzo dokładnie przywiera do koperty. Modele z linii Energia zostały również wyposażone w jednokierunkowy, obracany bezel z tradycyjną skalą dla nurków i punktem świetlnym na godzinie 12. Specjalny wentyl helowy, obecny z boku koperty, jest odpowiedzialny za regulację ciśnienia we wnętrzu zegarka. Dzięki temu mechanizm nie ulegnie rozsadzeniu w momencie, kiedy do jego wnętrza dostaną się cząstki helu będącego składnikiem mieszanki, którą oddycha płetwonurek. Upływający czas można odczytać nawet, jeżeli pod wodą zapanują ciemności egipskie. To za sprawą rurek z gazem trytium, którymi są oznaczone poszczególne godziny. Ich żywotność wynosi aż 25 lat. Po upływie tego czasu istnieje możliwość wymiany na nowe. Oryginalnym dopełnieniem ma być niecodzienne opakowanie. To pokaźna, również wodoszczelna skrzynka która, dzięki ruchomym elementom, może być tak skonfigurowana, aby pomieścić aż cztery zegarki oraz cztery paski.     Bardzo ładny zegarek w nietuzinkowym opakowaniu. Taki zestaw to z pewnością nie lada gratka. Nie tylko dla fanów nurkowania.

 

Galeria zdjęć


REKLAMA
REKLAMA