REKLAMA
Anywhere logo

Muzeum II Wojny Światowej

2016-12-09
...
Wydaje się, że o II wojnie światowej wiemy wszystko. Jednak wiele faktów historycznych dla szerszej publiczności pozostaje tajemnicą. Tak zrodziła się potrzeba utworzenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jednym z czołowych wątków instytucji ma być opowieść o zwykłych ludziach na tle wielkiej polityki.

Pomysł utworzenia Muzeum II Wojny Światowej sięga 2007 roku, kiedy Donald Tusk, ówczesny premier, przedstawił potrzebę utworzenia placówki, która miałaby prezentować losy Polski w latach 1939-1945 na tle całej Europy i świata. Niecały rok później, 1 września 2008 roku, premier przekazał pełnomocnictwo w kwestii uzgadniania koncepcji muzeum prof. Pawłowi Machcewiczowi. Na siedzibę wybrano Gdańsk – miasto, w którym wszystko się zaczęło.

Dokładny wybór miejsca również nie jest przypadkowy. To ulica Wałowa nad Motławą. Leży ona w sąsiedztwie dwustu metrów od Muzeum Poczty Polskiej, około trzy kilometry od Westerplatte i około dwóch kilometrów od Europejskiego Centrum Solidarności, które jest symbolem najnowszej historii Gdańska i Polski.

muzeum_II-wojny_swiatowej_2

Samo Muzeum II Wojny Światowej nie będzie zamykać się na przyszłość – świadczy o tym koncept architektoniczny. Autorami projektu budynku jest Studio Architektoniczne „Kwadrat” z Gdyni. Budynek ma wyraźnie przemawiać do emocji zwiedzających, tworząc zarazem nowy symbol miasta. Podzielony jest na trzy części: przeszłość, zamkniętą w ekspozycjach ukrytych w podziemiach, teraźniejszość, uosobioną w przeszklonych przestrzeniach budynku – tam znajdą się biblioteka, sale dydaktyczne i pokoje pracowników – i otwarcie na przyszłość, symbolizowane przez wychodzący na miasto taras widokowy, gdzie mieścić się będzie kawiarnia. Bryła nawiązuje do ikonicznych budowli Gdańska, jak dźwigi stoczni i ceglane zabudowy Głównego Miasta, a zarazem jest bardzo nowoczesna.

Gmach zajmuje powierzchnię 23 tysięcy m2, z czego 5 tysięcy m2 przeznaczonych zostanie na wystawę stałą (czyniąc ją jedną z największych wystaw wśród muzeów historycznych na świecie) i ponad tysiąc m2 pod wystawy czasowe. Wystawę stałą mają tworzyć trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” i „Długi cień wojny”. Będzie wykorzystywać nowoczesne techniki wystawiennicze, łączące prezentację eksponatów, multimedia i grę z przestrzenią.

Muzeum-II-Wojny-swiatowej

Losy cywilów mają być jednym z głównych tematów narracji w Muzeum. Historia militarnej strony wojny będzie toczyć się w tle, nieco ciszej niż zazwyczaj jest to przedstawiane. Muzeum chce w ten sposób uwypuklić wyjątkowość II wojny światowej, w której po raz pierwszy w historii największe ofiary poniosła ludność cywilna. 

Świadczy o tym umieszczenie sekcji pod nazwą „Życie codzienne” w głównej osi komunikacyjnej wystawy głównej – w liczącym 100 m długości korytarzu, który zarazem pełnić będzie funkcję przestrzeni wypoczynkowej podczas zwiedzania. Zobaczymy tam między innymi autentyczne eksponaty z tamtych czasów, jak dziecięce zabawki czy części garderoby. Będzie też można obejrzeć filmy dokumentalne. Temat potraktowany został całościowo – historie cywilów nie będą ograniczać się do mieszkańców okupowanej Polski.

Muzeum ma zostać otwarte na początku 2017 roku.

Galeria zdjęć


REKLAMA
REKLAMA