REKLAMA
Anywhere logo

Kierunek miesiąca: Walencja

2016-12-22
...
Trzecie co do wielkości, zaraz po Madrycie i Barcelonie, miasto w Hiszpanii, którego historia sięga czasów starożytnego Rzymu. Ważny ośrodek naukowy i kulturalny, w którym coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele aktywnego zwiedzania, jak i leniuchowania na plaży.

Gdzie to jest?

Walencja to metropolia położona w środkowo-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Jest stolicą prowincji o tej samej nazwie.

Jak tam dotrzeć?

Dostać się tam można dwa razy w tygodniu bezpośrednio z Lotniska Warszawa/Modlin liniami lotniczymi Ryanair. Walencja jest także ważnym węzłem komunikacyjnym Hiszpanii, dzięki czemu samolotem, autobusem czy koleją można do niej dotrzeć z innych hiszpańskich kierunków dostępnych z podwarszawskiego portu, takich jak Barcelona, Madryt czy Majorka.

Co zobaczyć?

Katedra – zbudowana w stylu romańskim, gotyckim i barokowym, w której według tradycji można obejrzeć słynny Święty Graal. Z kolei El Micalet – charakterystyczna ośmioboczna dzwonnica – uważana jest za symbol Walencji.

Jardi Botanic – XVI-wieczny ogród botaniczny. Warto także wybrać się na spacer do Jardins de l’Alameda i Jardins de Monfort – zespołów parkowych z XVIII wieku.

Miasto Sztuki i Nauki – tzw. dzielnica przyszłości. Oprócz obiektów typowo kulturalnych i naukowych, takich jak opera, oceanarium, planetarium, muzea i kina, znajdują się tam liczne restauracyjki, kawiarnie i puby.

Museo Provincial de Bellas Artes – muzeum ze zbiorami obrazów Goi, Velazqueza, El Greca oraz z dziełami sztuki walencjańskiej z XV wieku.

El Carmen – stara dzielnica słynąca z intensywnego życia nocnego, nie tylko dla imprezowiczów.

Ciekawostki

Do Walencji warto wybrać się w marcu, na festiwal Las Fallas. Wówczas na ulicach całego miasta wystawiane są rzeźby wykonane z mieszanki papieru i wosku, które w nocy z 19 na 20 marca zostają spalone. W tym czasie w Walencji trwa wielka całodobowa impreza, podczas której ludzie nie wracają do domów, a odpoczywają na ulicach i w parkach, po czym idą bawić się dalej.

Wybrzeże prowincji Walencja to 485 km, z czego ponad połowę zajmują plaże.

Pogoda

Walencja jest jednym z najcieplejszych miast w Europie – ponad 320 dni w roku to dni słoneczne. Występują tu długie ciepłe bądź gorące lata i krótkie łagodne zimy. Średnia dzienna temperatura wynosi tu około 23 st. C w miesiącach letnich, natomiast w zimowych – około 16 st. C. Rzadko występuje tu mróz i opady śniegu, a deszcz pada średnio 40 dni w roku, więc jest to idealne miejsce na zimowy urlop.

 

REKLAMA
REKLAMA