REKLAMA
Anywhere logo

Szlakiem dworów i pałaców - Samochodowe Pomorze

2017-01-07
...
Nad morze to chyba tylko latem – takie stereotypy odchodzą już na całe szczęście w przeszłość. Wbrew pozorom to właśnie zimą jest tu najwięcej jodu w powietrzu, zatem spacery najzdrowsze, a atrakcji posezonowych przybywa. Takich jak Szlak Dworów i Pałaców Północnych Kaszub.

Wybierasz się do Trójmiasta samochodem? A może zamierzasz wypożyczyć auto na miejscu, by zjeździć okolicę? Zapewne zamierzasz odwiedzić największy zamek gotycki UNESCO w Europie – dawną siedzibę Zakonu Krzyżackiego w Malborku? To wspaniale, ale pozwól, że polecimy Ci coś jeszcze. To zrewitalizowane historyczne dwory i pałace, które od niedawna znowu kuszą swoim blaskiem.

prot2 

Zamek w Krokowej

Położona 72 km na północ od Gdańska, wieś Krokowa k. Pucka jest warta odwiedzenia ze względu na niezwykły pałac. Ta dawna siedziba rodu von Krockow (vel Krokowskich) sięga czasów Krzyżaków i kryje w sobie wiele legend. Jak każdy szanujący się pałac, posiada swoją białą damę – Luizę von Krockow, która za życia ożywiała kulturę i sztukę okolicy.

Dziś odrestaurowany, trzyskrzydłowy pałac to przytulny hotel i Restauracja Zamkowa. Zimą, poza szczytem sezonu, ceny są jeszcze bardziej atrakcyjne. Sam pałac jest otwarty dla zwiedzających. Zaś w położonym obok budynku dawnej gospody wiejskiej mieści się Muzeum Regionalne, opowiadające losy żyjących obok siebie od zawsze Kaszubów, Niemców i Polaków.

prot3<

Wieniawa Spa & Wellness

Kolejny zabytkowy obiekt blisko Pucka, na skraju Puszczy Darżlubskiej, to pałac Wieniawa w Rekowie. Jego historia sięga XIV w., kiedy to rycerz Ścibor z Krostkowa rezydował w pierwszym pałacu, wybudowanym na wzniesieniu. Drugi pałac wybudowano w innym miejscu – w centrum wsi. Po II wojnie światowej, podobnie jak wiele innych siedzib dawnej arystokracji, pałac popadł w zapomnienie. Dopiero po upadku komunizmu na dworek spłynął nowy splendor – odnowiono i odrestaurowano budynek, w którym dziś mieści się czterogwiazdkowy hotel, spa, basen z saunami i ośrodek golfowy (15 km dalej mieści się pole golfowe Sierra Golf Club).

prot4

Pałac Ciekocinko

86 km od Gdańska, wśród zieleni Kaszub Północnych kryje się Pałac Ciekocinko. Historia tego przybytku to historia dwóch rodzin – Ewest i Koops. Majątek istnieje od XIV w., zaś dzisiejszy pałac został wybudowany w 1910 r. Po wojnie budynek podzielił losy innych pałaców – stał się siedzibą PGR. W 2004 r. w rękach nowego właściciela przeszedł prawdziwą metamorfozę. Dziś pięciogwiazdkowy Pałac Ciekocinko Hotel Resort & Wellness oferuje odpoczynek na królewskim poziomie. Oprócz architektury warto się tu wybrać dla... jedzenia. Restauracja 1906 Gourmet Restaurant uwiedzie Was swoją kulinarną finezją. Jest tu też mnóstwo atrakcji dla aktywnych – mieści się tu na przykład stadnina koni.

prot1

Dworek w Salinie

Jadąc w tym samym kierunku, nieco bardziej na południe, dotrzemy do miejscowości Salino. Tam już nie pałac, a XVIII-wieczny dworek, położony nad malowniczym Jeziorem Salińskim. To propozycja dla fanów klimatów rustykalnych i agroturystyki. Tu możecie poczuć się jak staropolski szlachcic. Wynająć można cały dworek i rządzić się tam po swojemu. W domu pod strzechą do dyspozycji jest kuchnia z piecem kaflowym, a na posesji – wiata grillowa. Można też rozpalić ognisko. Miejsce idealne na organizację imprez na większą ilość osób – rodzinny wypad lub imprezę integracyjną.

REKLAMA
REKLAMA