REKLAMA
Anywhere logo

Gdynia przechodzi w ręce czytelników. Miasto Słowa 2017

2017-04-20
...
Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń literackich Trójmiasta. Jego wyjątkowość polega na proaktywnym nastawieniu na czytelnika. Podczas dwóch weekendów Miasta Słowa w przestrzeniach miejskich Gdyni będziemy obcować z żywą literaturą: spotkamy się z pisarzami, weźmiemy udział w zaskakujących warsztatach, a być może sami stworzymy małe dzieło literackie.

Gdynia przoduje w rankingach na najszczęśliwsze miasta w Polsce. A czy można być szczęśliwym bez dobrej literatury? W tym roku będziemy mogli cieszyć się bliskimi spotkaniami ze słowem pisanym aż przez dwa weekendy – 21-22 kwietnia i 1-2 czerwca. Wszystko to w pięknych, modernistycznych przestrzeniach Gdyni. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Czytam, bo lubię!”.

- Miasto Słowa to festiwal czytelników. Od czterech lat pokazujemy w Gdyni, że literatura to żywy twór. Spotykamy się z pisarzami – do tej pory odwiedzili nas między innymi: Julia Hartwig, Adam Zagajewski, Paweł Huelle, Bohdan Zadura, Ryszard Krynicki, Jacek Dehnel, Szczepan Twardoch, Łukasz Orbitowski, Zygmunt Miłoszewski, Wojciech Tochman, Filip Springer, również kataloński mistrz Jaume Cabré czy Melania G. Mazzucco. Organizujemy warsztaty, od rysowania komiksu poprzez blogowanie, scenariopisarstwo, po nagrywanie żywych opowieści. Organizujemy debaty, konkursy na tweet, pokazujemy filmy, napadamy mieszkańców w autobusach i czytamy im wiersze, urządzamy czytelnię na dworcu PKP. Robimy wszystko, by pokazać, że książki to całe spektrum fascynujących światów, a czytelnicy, zgodnie z naszym hasłem, mogą być również kreatorami – mówi Przemysław Rydzewski, rzecznik prasowy Miasta Słowa.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Gdynia jest miastem jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce – Nagrody Literackiej Gdynia. Tej jesieni gala odbędzie się już po raz dwunasty. Zanim to nastąpi, podczas Miasta Słowa będziemy mogli przyjrzeć się z bliska najciekawszym zjawiskom literackim ostatniego roku – tyle, że z nieco innej strony. 

- Każdego roku staramy się, by nasze spotkania z pisarzami były choć odrobinę nieoczywiste. I tak podczas 1. Weekendu Literackiego krytyk Maciej Jakubowiak przepytywać będzie Olgę Drendę, autorkę „Duchologii polskiej” i Wojciecha Nowickiego, autora-kuratora albumu poświęconego twórczości Zofii Rydet – ich wspólne spotkanie zatytułowaliśmy roboczo: „Stary, wspaniały świat?”. Spotkają się ze sobą reporterki: Katarzyna Boni i Iza Klementowska, czyli zobaczymy, co wyniknie ze zderzenia Japonii z Mozambikiem. Poza tym w kwietniu odwiedzą nas: Joanna Bator, Sylwia Chutnik i Tadeusz Dąbrowski. A to tylko kwiecień! Trwają zapisy na warsztaty z reportażu, blogowania i scenopisarstwa. Trudno mi nie polecić wszystkiego!

Szukanie twórczego potencjału w nas samych to jeden z głównych elementów Miasta Słowa. Jego pomysłodawcy stawiają bowiem na kreatorską rolę czytelnika w procesie odbioru dzieła literackiego.

W tym roku będziemy mieli szansę zyskać nowe spojrzenie nie tylko na literaturę, ale i filozofię:

- Z nowości warto wymienić cykl poświęcony filozofii „Wszystko jest filozofią – rozmowy niekontrolowane” i jego pierwszego gościa, doktora Artura Szuttę, redaktora naczelnego czasopisma „Filozofuj!” – dodaje Przemysław Rydzewski.

W wydarzeniu specjalną rolę odgrywa samo miasto. I tak na Dworcu PKP Gdynia Główna zostanie zaaranżowana specjalna Czytelnia Dworcowa, a Miasto Słowa będzie obecne także podczas innych ważnych imprez plenerowych w Gdyni – na Cudawiankach i podczas Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego.

Szczegółowy program wydarzeń znajdziecie na oficjalnej stronie Miasta Słowa i na Facebooku:

www.miastoslowa.pl

www.facebook.com/miastoslowa

MS_plakat

Galeria zdjęć


REKLAMA
REKLAMA