REKLAMA
Anywhere logo

Przepis na elegancję

2017-04-30
...
Ten wspaniały dom był jednym z najdłuższych projektów, jakimi się zajmowałam, ale to nie jest w żadnym wypadku minus tego przedsięwzięcia. Wręcz przeciwnie – to jedna z wielu jego zalet.

Dzięki temu, że inwestorzy pojawili się u mnie jeszcze na etapie fundamentów, mogliśmy wspólnie ustalać takie elementy, jak na przykład kolorystyka elewacji czy też usytuowanie okien dachowych. Mając optymalną ilość czasu na zaprojektowanie wnętrza domu, poznaliśmy się wcześniej, dowiedziałam się o ich niezwykłych pasjach, sposobach spędzania wolnego czasu, czy też o tym, gdzie podróżują.

Wiedzieliśmy, że dom będzie klasyczny, stylowy i elegancki, bo taki też był już w projekcie architektonicznym. Również inwestorzy podtrzymywali to założenie. Chciałam nawiązać do wówczas mało popularnego, ale dzisiaj szalenie modnego stylu „Hampton’s”. Nazwa ta pochodzi od niewielkiego obszaru w USA położonego na Long Island w stanie Nowy Jork. Mają tam swoje przepiękne luksusowe domy wakacyjne zarówno wielcy politycy, sławni aktorzy, jak i po prostu inni majętni mieszkańcy Nowego Jorku. Dodatkowo, jak chyba mam to już w zwyczaju, przełamałam tę jednolitość ciemnymi akcentami, wręcz czarnymi dodatkami, by odejść od oceanicznego klimatu na rzecz bałtyckiej północy.

fabryka_bernadowo_1

Nie byłabym też sobą, a możliwe, że i moi klienci byliby rozczarowani, gdybyśmy nie zaprojektowali też wnętrz bardziej nowoczesnych. Tutaj to przede wszystkim łazienka przy saunie, którą wszyscy zgodnie uwielbiają za jej lekkość i bezpretensjonalność. Pomysł zaczął się od umywalki, wyglądającej trochę jak afrykański bęben. Później wkroczyły kafle rodem z lasów deszczowych, a całości dopełniają zielone kurki baterii, której producent – niewielka manufaktura z północnych Włoch – za pieniądze uzyskane ze sprzedaży owych baterii prowadzi działalność charytatywną w Afryce, kopiąc studnie.

Jedną z niezwykłych pasji właścicieli jest upodobanie do muzyki, wysokiej jakości sprzętu grającego, kolekcjonowania płyt i słuchania ich w osobnym pokoju muzycznym, który też miałam przyjemność projektować. Początkowo, kiedy weszłam do pomieszczenia w poprzednim domu inwestorów, aby zinwentaryzować zbiory CD, płyt winylowych, kolekcjonerskich wydań koncertowych, poczułam się jak moja córka w pokoju pełnym zestawów klocków Lego – to wszystko to też moje ulubione płyty! Co za niezwykła kolekcja! Do niej i do ogromnych kolumn, połączonych grubymi kablami z wzmacniaczami, zaprojektowałam ciemniejszy pokój z dodatkowo wygłuszającą wypukłą tapetą. To duża radość widzieć właścicieli kolekcji muzycznej, czerpiących przyjemność ze słuchania jej w zaprojektowanym przeze mnie pomieszczeniu.

fabryka_bernadowo_2

Kwintesencją stylu i duchem domu jest oczywiście kuchnia. Początkowo właścicielka myślała o zabudowie szafkami kuchennymi pięknego oktagonalnego wykusza. Dla mnie to było idealne miejsce na stół, stanowiący mniej oficjalną jadalnię, taką idealną do porannej kawy w małym gronie czy obiadu mamy z córką wczesnym popołudniem przy pogawędkach o szkole i koleżankach.

Moi inwestorzy ucieszyli się z tej propozycji. Oczywiste było, że stół do takiego wnętrza zrobimy na zamówienie, według projektu. Tapicerowane siedziska pod oknem dopełniły całości. Blat stołu wykonany został – podobnie jak blaty kuchenne – z włoskiego marmuru prosto z Carrary. Tego samego kruszca z tamtejszych kamieniołomów używali setki lat temu do swoich rzeźb Michał Anioł i Bernini.

Nawet w kuchni widać kolejną z pasji właścicieli – podróżowanie. Ściany przyozdobione zostały pamiątkami przywiezionymi z wypraw. Z tą kolekcją było podobnie jak z płytami: inwentaryzując ją przed rozpoczęciem prac nad domem, odżywały i moje wspomnienia z wielu z tych krajów. Właściciele mają pamiątki chyba z każdego z kontynentów poza Antarktydą, a kto wie, czy i tam kiedyś nie zawitają. Ułożyłam kolekcję tematycznie i tak wspaniałe maski weneckie przyozdabiają cały korytarz na piętrze, zaś na przykład kącik szachowy w sali do relaksu w całości poświęcony jest Indiom. Prawie każde miejsce w domu zyskało dzięki temu cząstkę wspomnień i stało się miejscem godnym swoich właścicieli.

Galeria zdjęć


REKLAMA
REKLAMA