REKLAMA
Anywhere logo

Śladami krzyżackich mistrzów

2017-05-05
...
Wiosna to idealny czas na wycieczki samochodowe. Zapnijcie pasy i wyruszcie w podróż śladami jednego z największych zakonów rycerskich Europy.

Jeśli chodzi o zamki gotyckie, Pomorskie ma wiele do zaoferowania. I to nie tylko dla maniaka historii, choć w zasadzie po wycieczce śladami Mistrzów Zakonu Krzyżackiego ciężko nim nie zostać.

Potężny zamek w Malborku

Malbork to jedno z najważniejszych miejsc na architektonicznej mapie Polski. Znajduje się tam największy na świecie gotycki kompleks zamkowy. Główna rezydencja Zakonu Krzyżackiego przez stulecia przechodziła przebudowy, zniszczenia i odbudowy. Ten średniowieczny olbrzym jako instytucja muzealna funkcjonuje od 1961 roku, a w 1997 roku wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Ostatnia renowacja zamku zakończyła się w 2016 roku i związana była z pracami konserwatorskimi w zespole kościoła Najświętszej Marii Panny. Była to jedyna część zamku, która nie została odbudowana po II wojnie światowej.

Jedną z największych corocznych atrakcji na Zamku jest Oblężenie Malborka. W tym roku odbędzie się ono 21-23 lipca. Ta widowiskowa impreza plenerowa jest odtworzeniem wydarzeń z 1410, gdy po wygranej bitwie pod Grunwaldem wojska Władysława Jagiełły próbowały szturmem wziąć twierdzę w Malborku. Rzecz jasna, nieskutecznie. A może w tym roku się uda?

Gniew. Więcej niż zwiedzanie

Kolejny ślad dawnej świetności Zakonu Krzyżackiego to Gniew. Nie tak wielki jak ten w Malborku, choć zamek w Gniewie był największą rezydencją zakonu po lewej stronie Wisły. Nie tylko dlatego warto przyjechać do tej oddalonej o 77 km od Gdańska miejscowości. Zamek w Gniewie wybudowano po 1290 roku, następnie rozbudowano go w XIV i XV wieku. Jego wyjątkowość polega na tym, że został on wybudowany na planie kwadratu. Jak wiele zabytków, nie oparł się historycznym zawirowaniom. W 1466 roku trafił w ręce Polaków, po czym był wielokrotnie przebudowany. W 1921 roku spłonął w pożarze. Podczas II wojny światowej służył jako nazistowskie więzienie. Ostatecznie został odrestaurowany – w latach 60. i w 1992 roku. Od tamtej pory olśniewa swoim oryginalnym, średniowiecznym pięknem. Odbywają się tam festiwale i średniowieczne inscenizacje, a poza tym – co szczególnie zainteresuje turystów – znajduje się tam czterogwiazdkowy hotel. Czy można być jeszcze bliżej historii? Można, bo już 19-20 sierpnia odbędzie się tam odegranie bitwy polsko-szwedzkiej z 1626 roku, pod nazwą „Vivat Vasa”.

Człuchów. Odrestaurowane ruiny

Na zwiedzanie kolejnego zamku krzyżackiego wybieramy się do Człuchowa. Znajduje się tam 46-metrowa wieża z murami, która służy za punkt obserwacyjny. Ta ocalała część zamku w latach 2008-2015 przeszła gruntowną renowację, a na terenach wokół przeprowadzono prace archeologiczne.

Niegdyś zamek w Człuchowie był drugim, po Malborku, zamkiem Zakonu. Był najważniejszą częścią południowych umocnień państwa zakonnego. Składał się z 11 bram i 9 wież. Z powodu jego wysokiej obronności zamek zamieszkiwali Wielcy Mistrzowie, Urlich von Jungingen i Konrad von Wallendrode. Dziś muzeum otacza malowniczy „Lasek Luizy”. Jest też interesujący ze względu na swoje sąsiedztwo z Borami Tucholskimi, jednym z najbardziej zielonych miejsc Polski.

Kwidzyn – pruska wisienka na torcie

Architektura krzyżacka wywarła wpływ na okoliczne nacje. Stało się tak w przypadku pruskiego klanu Pomezan, którzy zbudowali zamek w Kwidzynie. Mieści się on na ulicy Gdańskiej, więc pomimo znacznej odległości od stolicy Pomorza (100 km) możemy poczuć się tam jak w domu. Miasto od zawsze było przedmiotem sporów pomiędzy Zakonem Krzyżackim a Polską. Dzisiejszy zamek to odrestaurowany zabytek, w którym mieści się muzeum. W przyległej Katedrze znajduje się krypta Wielkich Mistrzów, jedyne takie miejsce w całej Polsce. Znajdują się tam groby Wernera von Orselna, Ludolfa Koeniga von Wattzau i Heinricha von Plauena.

Galeria zdjęć


REKLAMA
REKLAMA