REKLAMA
Anywhere logo

Alhambra skąpana w słońcu

2014-12-23
...

W poszukiwaniu nieco łagodniejszego klimatu tej zimy warto wybrać się na południe Hiszpanii. Tam odwiedzić Alhambrę, zamek położony na wzgórzach wspaniałej Granady.

Granada, jedno z piękniejszych miast słonecznej Andaluzji, choć niepołożona nad morzem, jest idealnym miejscem na wycieczkę o każdejAlhambra2 porze roku. Ostatni bastion Maurów, a zarazem miejsce triumfu hiszpańskiego katolicyzmu. To tu w 1492 roku Ferdynand Aragoński i Izabela Kastylijska dokonali rekonkwisty – całkowitego przejęcia Półwyspu Iberyjskiego spod panowania muzułmanów. To historyczne miasto jest mozaiką kilku kultur, z których każda – muzułmańska, żydowska, katolicka – być może pod wpływem andaluzyjskiego słońca, pozostawiła po sobie to, co najpiękniejsze. I właśnie na wzgórzach Granady wznosi się Alhambra, monumentalny kompleks pałacowy, zbudowany przez panujących tam kiedyś emirów.

Już wspinając się po wzgórzu Sabiki, zwanym przez Arabów al-Sabika, wkraczamy w odrębny świat. Otoczeni parkami i fontannami, chcielibyśmy tam zostać, bo nie wiemy, że dopiero po wejściu do Alhambry znajdziemy się w prawdziwie magicznym miejscu. Jeśli wasza podróż ma miejsce upalnym latem, tym bardziej może wam się zdawać, że po wejściu na górę zasłużenie trafiliście do raju. Nie będzie to wcale wynikiem udaru słonecznego.

Do twierdzy prowadzą trzy wejścia: Puerta de las Granadas (Brama Granatów), Cuesta de los Chinos (Zbocze Chińczyków) i Cuesta del Realejo (Zbocze Katarynki). Cała Alhambra – zamek, pałace i ogrody porastające wzgórze – zbudowane zostały według ścisłych zasad arytmetyki, przez co symetria tego miejsca sprawia wrażenie idealnej harmonii. Zaś wraz z porozrzucanymi pod wzgórzem malowniczymi kamieniczkami, tworzącymi żydowską dzielnicę Albaicín, mamy do czynienia z prawdziwym miastem w mieście.

W tym arcydziele arabskiej architektury jak w zwierciadle odbija się historia całego miasta, które przez wieki przechodziło z rąk do rąk. Tak naprawdę pierwszymi, którzy osiedlili się przy wzgórzu byli hiszpańscy Żydzi, którzy wznieśli u jego podnóża pierwsze budynki. To ich uważa się za pierwszych obywateli miasta Granady. Jako siedziba muzułmańskich władców Alhambra składała się z kilku części, z których każda pełni określoną funkcję. Główny zamek, Alcazaba, to jedna z najbardziej okazałych tego typu mauretańskich budowli, które spotkać można wzdłuż całego wybrzeża południowej Hiszpanii. Znajduje się tam też zespół pałacowy, zawierający m.in. chrześcijański renesansowy Pałac Karola.

Ślady chrześcijańskiej rekonkwisty stanowią także kościoły, wybudowane tam po przejęciu władzy przez los Reyes Católicos, czyli Królów Katolickich, którym udało się włączyć Granadę do Królestwa Hiszpanii. Przez kilka wieków Alhambra była przebudowywana według panujących w Europie stylów, dlatego możemy zobaczyć tam elementy typowe dla architektury hiszpańskiej, głównie renesansu i baroku. Dopiero w XIX wieku dzięki staraniom Manuela Gómez-Moreno Gonzáleza, lokalnego malarza i konserwatora zabytków, Alhambra odzyskała swój oryginalny, arabski charakter.

Alhambra1

Nie da się ukryć, że na południu Hiszpanii zima jest o wiele cieplejsza. Średnia temperatura wynosi tam ponad 7 stopni. Mimo to w Granadzie zdarzają się opady śniegu, które przykrywając orientalny zamek z palmami białą warstwą dają niespotykany efekt. Odwiedzając Alhambrę wiosną i latem można za to w pełni delektować się dobrami przylegającego do Alhambry Generalife, wielkiego kompleksu ogrodowego. Mnogość i intensywność kolorów kwiatów rosnących nad wyschniętym od słońca miastem sprawia wrażenie rajskiej przystani. I chyba taki zamiar mieli mauretańscy architekci, tworząc ten zapierający dech w piersiach ogród, w którym swoją letnią rezydencję miał kalif. Znaleźć tam można przeróżne rośliny, w tym drzewa owocowe, których zapachem możemy delektować się przy chłodzie fontanny – odpoczynek godny największych władców!

W ogrodach znajdują się wieżyczki i altany jak z baśni, z arabskimi oamentami i wersetami z Koranu zdobiącymi ściany. Takim elementem jest Patio de los leones (Podwórze lwów), z misteie skonstruowanymi fontannami i rzeźbami przedstawiającymi królewskie zwierzęta. Sale znajdujące się wewnątrz patia rozmieszczone są symetrycznie i wyposażone są w detale o symbolicznym znaczeniu, jak choćby podłoga Sali Dwóch Sióstr, w którą wbudowano dwie płyty marmurowe – czaą i białą, każdą wywodzącą się z innej rzeki regionu.

W latach 80. XX wieku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Na miejscu funkcjonuje muzeum z interaktywnymi ekspozycjami i wystawą historycznych dzieł sztuki z całego okresu istnienia twierdzy. Przez cały rok w przestrzeniach Alhambry odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, takie jak przedstawienia teatralne czy koncerty flamenco.

tekst: Sylwia Gutowska

fot.: Sylwia Gutowska, Paweł Górecki

REKLAMA
REKLAMA