REKLAMA
Anywhere logo

Najciekawsze dokumenty świata w pięciu miastach Polski

2017-05-16
...
„Oderwij się!” – takie hasło towarzyszy 14. edycji Millenium Docs Against Gravity Film Festival. O tym, że dzięki filmom dokumentalnym można nie tylko oderwać się od szarej rzeczywistości, ale dojrzeć w niej kolory, przekonacie się już za chwilę. 17-26 maja w Gdyńskim Centrum Filmowym rusza trójmiejska edycja wydarzenia.

Millenium Docs Against Gravity Film Festival to największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych. Pięć miast, ponad 140 tytułów filmów, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, nagrody filmowe, wydarzenia towarzyszące. To tylko kilka z całej masy powodów, dla których najbliższe dni warto przeżyć z nami. Anywhere.pl jako patron medialny gorąco poleca.

docs_again_festival

Najważniejszym powodem są oczywiście filmy, poruszające wyobraźnię i rozszerzające pole widzenia. Obrazy, dzięki którym inaczej spojrzymy na świat, zadziwimy się, może wzruszymy. Przyjrzymy się sytuacji Innego – czy będzie to sąsiad („Dobry listonosz”, reż. T. Hristov), uchodźca („Obcy w raju”, reż. G. Hendrikx), Afroamerykanin (nominowany do Oscara „Nie jestem twoim Murzynem”, reż. R. Peck) czy samobójca („Jak spotkać syrenę”, reż. C. Schrijber). Poznamy też najnowsze dzieła reżyserów znanych widowni zainteresowanej kinem non-fiction, w tym „Safari” Ulricha Seidla i „Bez tytułu” – ostatni film Michaela Glawoggera, który zmarł w trakcie jego kręcenia. Film ukończyła za niego montażystka, Monika Willi. 

Przejmujących i, co najważniejsze, prawdziwych historii będzie całe mnóstwo. W tym takich ukazujących nieco inne oblicza znanych artystów – na przykład Iggy’ego Popa, który spotyka uwielbianego przez siebie, kontrowersyjnego pisarza Michela Houellebecque’a w filmie „Przeżyć: metoda Houellebecque’a” (reż. E. Lieshout). Poznamy też profil fascynującej, ale mniej znanej postaci, Josepha Beuysa, teoretyka, który ukształtował współczesne pojmowanie sztuki („Beuys. Sztuka to rewolucja”, reż. A. Veiel).

docs_again_festwial_2

Festiwalowi towarzyszyć będzie wręczenie nagród filmowych. W Gdyni będą to Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni. Dodatkowo czytelnicy magazynu „Co Jest Grane 24” wyróżnią swoich faworytów w plebiscycie.

Millenium Docs Against Gravity Film Festival odbywa się niemal równocześnie w pięciu miastach Polski: 12-21 maja w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni, 15-21 maja w Bydgoszczy i 11-14 maja w Lublinie. Dla Gdyni gości już po raz drugi. 

Zobacz także: Artur Liebhart, dyrektor Millenium Docs Against Gravity, zaprasza na festiwal

http://www.anywhere.pl/article,1950,Oderwij-sie-od-stereotypow-Millennium-Docs-Against-Gravity-Film-Festival-w-Gdyni

 

Fot.: Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Pełen program wydarzenia na www.docsag.pl

DocsGDYNIA

REKLAMA
REKLAMA