REKLAMA
Anywhere logo

Nie tak ładna historia Ameryki

2017-06-02
...
W maju w Gdyni i czterech innych miastach Polski podczas 14. edycji Millenium Docs Against Gravity mogliśmy oglądać najlepsze filmy dokumentalne świata. Jednym z nich był nominowany do Oscara „Nie jestem twoim murzynem” w reżyserii Raoula Pecka. Ten obraz może budzić kontrowersje. Dlatego właśnie o nim słów kilka.

„Nie jestem twoim murzynem” („I Am Not Your Negro”) to historia czarnych w Ameryce widziana oczami Jamesa Baldwina, afroamerykańskiego pisarza i eseisty. Narracja w filmie, wypowiadana charakterystycznym głosem Samuela L. Jacksona, to fragmenty niedokończonej książki „Remember This House”. Baldwin opisywał w niej historie śmierci swoich trzech przyjaciół, ikon walki o równouprawnienie Afroamerykanów – Medgara Eversa. Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Ukończenie wspomnień uniemożliwiła mu śmierć w 1987 roku.

1

Film Raoula Pecka to skompilowane archiwalne obrazy, pokazujące wystąpienia publiczne Baldwina i jego bohaterów – słynnych działaczy ruchu antyrasistowskiego w Ameryce, manifestacje i wielkie, acz niechlubne wydarzenia z historii tego kraju, do którego nam, Polakom, zdarza się wzdychać niczym do wyśnionego kraju wolności. Wszystko to przecedzone przez liryczną narrację Baldwina, podaną z genialną muzyką w tle. „Nie jestem twoim murzynem” nie tylko zostawia rysę na nieskazitelnym obrazie Stanów Zjednoczonych. Stawia też pytanie o aktualność problemu rasizmu. Czy uprzedzenia rasowe nie skończyły się w latach 60. XX wieku? Zdjęcia ze strzelanin, w których bezpodstawnie giną czarni, sugerują, że nie. 

„Kiedy jakikolwiek biały człowiek na świecie mówi: <Daj mi wolność albo śmierć>, cały biały świat przyklaskuje. Kiedy czarny człowiek mówi dokładnie to samo, jest sądzony i traktowany jak kryminalista” – te słowa Baldwina dają do myślenia także w naszym kraju, obciążonym taką a nie inną historią.

Podczas festiwalu przyznano nagrody filmowe. W Gdyni Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni przyznano obrazowi „Ostatni w Aleppo” (reż. Feras Fayyad). Wyróżniono też filmy „Dobry listonosz” (reż. Tonislav Hristov) i „Maszyny” (reż. Rahul Jain).

REKLAMA
REKLAMA