REKLAMA
Anywhere logo

"Ostatni w Aleppo": pokaz specjalny i spotkanie z ekspertem

2017-06-27
...
Ten film zdobył aż cztery nagrody na festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Z okazji jego ogólnopolskiej premiery 30 czerwca w Gdyńskim Centrum filmowym odbędzie się pokaz specjalny i spotkanie z dr. Ziadem Abou Salehem, Syryjczykiem od 34 lat mieszkającym w Polsce, socjologiem i specjalistą od negocjacji polsko-arabskich.

„Ostatni w Aleppo”, laureat m.in. Nagrody Millennium i Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni, to obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów, przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Po pięciu latach wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na ofensywę. Khalid, Subhi i Mahmoud to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się ze zwykłych ludzi, którzy zorganizowali się, by pomagać najbardziej potrzebującym. Kierując się zasadą neutralności, bezstronności i człowieczeństwa, do tej pory uratowali ponad 60 tys. mieszkańców Aleppo, wyciągając ludzi spod gruzów, najczęściej gołymi rękami.

aleppo_2

To właśnie Khalid, Subhi i Mahmoud oraz inni członkowie tej organizacji jako pierwsi wkraczają do zniszczonych wojną budynków, przeczesując ruiny i zgliszcza w poszukiwaniu martwych ciał lub jakichkolwiek oznak życia. Pozostanie w Aleppo to ich dobrowolna decyzja. I choć do tej pory pomogli tysiącom ludzi, codziennie zderzają się z dylematem, czy ryzykować dalej życiem, czy uciec z miasta, tak jak zrobiło wielu innych ocalałych. W tej poruszającej filmowej podroży po ruinach Aleppo poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała w tym miejscu wojna, ale też osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się prawdziwymi bohaterami masowej ludzkiej tragedii, rozgrywanej na oczach całego świata. 

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z dr. Ziadem Abou Salehem, socjologiem syryjskiego pochodzenia, wykładowcą akademickim i specjalistą do spraw negocjacji polsko-arabskich. Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski. 

Projekt zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Filmoteki Narodowej oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

data: 30 czerwca 2017 (piątek)

godzina: 20:00

miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana, Pl. Grunwaldzki 2, Gdynia 

wstęp: Kwartalnik Artystyczny „Bliza” do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł

REKLAMA
REKLAMA