REKLAMA
Anywhere logo

Kazimierz Dolny – magia nad Wisłą

2017-07-06
...
Kazimierz Dolny - małe miasteczko nad Wisłą – to jeden z najbardziej urokliwych zakątków w Polsce. Niegdyś miasto królewskie, dziś „szkatułka” wypełniona perłami zachwycającej renesansowej architektury, malowniczych drewnianych willi, podcieni i ganków.

Niespotykany nigdzie indziej krajobraz Małopolskiego Przełomu Wisły z górującymi nad doliną rzeki wzgórzami, porozcinanymi gęstą siecią wąwozów, porosłymi lasami i sadami. Atmosfera dawności i czasu zastygłego w bielejących kamieniach porosłych dzikim winem, ślady żydowskiego „sztetl Kuzmir” oraz tradycja kolonii artystycznej dodają miasteczku magii i tajemniczości, przyciągając z ogromną siłą i zapadając głęboko w serce.

Początki Kazimierza Dolnego sięgają średniowiecza. Już w XI w. istniała tu osada zwana “Wietrzną Górą”. Od końca XIII w. przez Kazimierz biegł jeden z głównych szlaków handlowych. Z początkiem XX w. miasteczko weszło w „wiek sztuki”, stając się ulubionym plenerem malarskim i siedzibą kolonii artystycznej. Po wojnie znów zaczęli zjeżdżać tu malarze pejzażyści, pojawiły się ogólnopolskie festiwale - Kapel i Śpiewaków Ludowych, filmowy, cykle koncertów organowych, kultury żydowskiej. I tak jest do dziś. 

kazimierz_dolny

ZABYTKI I MIEJSCA

Kościół farny to najstarsza spośród trzech świątyń w miasteczku. Jej początki sięgają roku 1325. Świątynia rozbudowana przez Jakuba Balina w stylu tzw. „renesansu lubelskiego” (ostatnia przebudowa w latach 1610-1613). Kościół kryje we wnętrzu m.in. najstarsze w Polsce organy z 1620 r. 

Zamek wzniesiony został w XIV w. Pierwotną twierdzę tworzyły kamienne, sięgające wysokości 7 metrów mury, z czworokątną wieżą w narożniku. Mury otaczały obszerny, nieregularny dziedziniec. Zamek i wieża to wspaniałe punkty widokowe. 

Kamienice Przybyłowskie pod św. Mikołajem i św. Krzysztofem - jedne z najsłynniejszych polskich kamienic epoki renesansu, powstałe w 1615 r. Ich właścicielami byli bracia Mikołaj i Krzysztof Przybyłowie, którzy przyozdobili je wizerunkami swoich świętych patronów (stąd nazwy). Całość fasad wieńczą okazałe późnorenesansowe attyki. 

Mięćmierz to średniowieczna osada, której mieszkańcy trudnili się flisactwem i rybołówstwem. Dziś stanowi niemal żywy skansen. Wyjątkowa drewniana zabudowa nadaje jej niezwykłego charakteru. Kilka chałup i stodół nadal krytych jest strzechą. 

Pierwsze wzmianki o Górze Trzech Krzyży pochodzą z XVI w. Krzyże przez lata były odnawiane i konserwowane lub wręcz rekonstruowane. Ich symbolika nawiązuje do upamiętnienia epidemii z początków XVIII w. Odnoszą się do tego napisy widniejące na środkowym krzyżu. Panoramę rozciągającą się ze wzgórza można zaliczyć do niepowtarzalnych. 

Lessowe wąwozy stanowią jedną z największych atrakcji związanych z Kazimierzem Dolnym. Ich gęstość przekracza 10 kilometrów długości na 1 km2 . Do najbardziej znanych należą: Korzeniowy Dół, Plebanka i Granicznik. Ten pierwszy nie jest zbyt długi, w sam raz na spacer nawet z dziećmi, a kilkumetrowej wysokości ściany porośnięte korzeniami drzew wprost zachwycają swoimi kształtami. 

kazimierz_dolny_2

IMPREZY I FESTIWALE

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych (czerwiec) to cykliczna impreza, promująca kulturę ludową i folklor. Biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach i zespoły śpiewacze. Wydarzeniu od lat towarzyszą Targi Sztuki Ludowej. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to najbarwniejsza, najgwarniejsza i najbardziej rozśpiewana kazimierska impreza.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (sierpień) to święto filmowej różnorodności, najprzyjemniejsza impreza lata. Festiwal stał się jedną z największych filmowych imprez prezentujących najcenniejsze polskie i zagraniczne produkcje. Ideą, która przyświeca organizatorom, jest łączenie twórcy z odbiorcą literatury, muzyki, plastyki, fotografii, czyli wszystkich dyscyplin, z których czerpie X Muza. Siłą festiwalu jest możliwość codziennego spotkania z artystami - czerwony dywan zastąpiliśmy kawiarnią festiwalową, w której każdy może spotkać swoich ulubieńców.

Kazimiernikejszyn (lipiec) to wydarzenie, które funduje przygodę daleko wykraczającą poza tradycyjne festiwalowe ramy. Koncerty żywiołowe, grane przez muzyków, którzy nade wszystko cenią zabawę i kontakt z publiką. Do tego pełen relaks na półdzikiej plaży, w lesie i kazimierskich wąwozach, z hamakami, leżakami, strefa nudy, kanioning, pływanie łodziami pychowymi oraz silent disco w środku miasta. 

Kazimierski Jarmark Świąteczny (grudzień) połączony jest z Kiermaszem Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu”, podczas którego można spróbować tradycyjnych potraw regionalnych, świątecznych, produktów ekologicznych itp. Największą atrakcją dla najmłodszych uczestników Jarmarku jest przyjazd na kazimierski rynek Mikołaja ze słodkimi upominkami.

Galeria zdjęć


REKLAMA
REKLAMA