REKLAMA
Anywhere logo

Przepis na dom

2017-07-08
...
Pamiętam jak dziś nasze pierwsze spotkanie. Moi inwestorzy przyjechali do mnie ze swoim urodzonym tydzień wcześniej młodszym synem Jasiem.

Okazało się, że podróż - jak na możliwości takiego malucha - była długa, bo aż z Tczewa do Gdańska. Warto było jednak ją odbyć. Zapoczątkowała bowiem naszą kilkuletnią współpracą, której celem była przemiana wnętrza ich domu. Dzisiaj Jaś jest już w szkole, a dom wciąż wygląda świeżo i nowocześnie.

Jest to interesujący przykład, który pokazuje, że można urządzić dobre wnętrze dla młodych ludzi - spójne i eleganckie, ale zarazem nowoczesne. Pozwalające na kontakt z przyrodą, stanowiące harmonijną całość z architekturą domu, co nie jest wcale takie częste. Kolor stolarki okiennej, bramy garażowe i elewacja pięknie dopełniają charakter wnętrza, albo odwrotnie - to wnętrze domu nawiązuje do jego kompozycji widzianej z zewnątrz.

przepis_na_dom_1

Trochę nietypowe było to nasze pierwsze spotkanie. Spotkałam się z inwestorami w moim domu, będąc akurat w trakcie zmiany pracowni. Zdecydowałam się zająć się ich domem mimo, że już wcześniej inne biuro rozpoczęło prace nad wnętrzem. Uśmiech tygodniowego Jasia był tak uroczy, dodatkowo właściciele byli bardzo otwarci na zmianę i moje zupełnie nowe propozycje, dzięki czemu nie musiałam trzymać się propozycji aranżacji poprzedniego biura. 

Nasze wspólne podejście do koncepcji domu zakładało właśnie że to ma być DOM, dom do mieszkania, ale raczej nie w myśl idei słynnego Le Corbusiera, a więc nie „maszyna do mieszkania”, jak zwykł mawiać słynny Francuz (Szwajcar z pochodzenia), lecz raczej Dobre Otwarte Miejsce. Miejsce, w którym miło spędzą się czas z dziećmi, chłopcy będą mogli ścigać się po obu poziomach, a ich mama nie będzie miała obaw, że spadną ze schodów. Miejsce, w którym jest zarówno mniejsza jadalnia przy kuchni – taka, w której usiądą z mamą do posiłku, gdy tata będzie w pracy- jak też i duża, z wygodnym stołem, przy którym dziadkowie rozsiądą się podczas świąt, a przyjaciele podczas imprez.

Wygodne łazienki zostały wykończone w nowoczesnym stylu, jest i duża komfortowa sypialnia mieszcząca w sobie garderobę i małą prywatną łazienkę. Brak kolekcji sztuki nowoczesnej nie oznacza, że na ścianach zawisły popularne dekoracyjne obrazki z Ikei. To dom, w którym przyroda wkracza do środka, co akcentują dębowe podłogi, rozłożyste włoskie kanapy w salonie w kolorach ziemi, morskie błękity kolorów ścian i niektórych kafli oraz dodatków. Obudowa kominka w ciemnym kamieniu nawiązuje do czarnych dodatków, ramek, grafik i drzwi. Kamień pojawia się też w kuchni, ale tutaj już jasny. Większość elementów wyposażenia wnętrza jest tak naturalna jak otoczenie.

przepis_na_dom_2

Pokoje chłopców urządzili w dużej mierze (z moimi podpowiedziami) rodzice. Oko bardzo cieszy fakt, że są one spójne z resztą domu - widać, że idea wnętrza była trafiona w punkt skoro i te dwa pomieszczenia są w podobnej stylistyce. 

Lubię ten dom jeszcze za dwa elementy: po pierwsze, to pierwsi klienci, którzy nie bali się czarnych drzwi, a zaprocentowało to pięknym wejściem do kuchni z przeszkleniem i eleganckimi dwuskrzydłowymi drzwiami w holu wejściowym. Po drugie, plakaty muzyczne Dawida Ryskiego. Odkryłam go jakieś 6 lat temu, chyba dzięki mojej przyjaciółce mającej epizod zawodowy w wytwórni płytowej.

To świetny rysownik, który - będąc jednocześnie muzykiem - wykonuje plakaty do tras koncertowych różnorakich artystów. Graficznie kapitalne, często zabawne i bardzo młodzieżowe, ale jednocześnie niesztampowe i ponadczasowe. Świetnie dodają w tym domu kropki nad "i", ładnie oddając ducha charakteru domowników.

Galeria zdjęć


REKLAMA
REKLAMA