REKLAMA
Anywhere logo

Muzyka filmowa na żywo w Sopocie

2017-08-01
...
Festiwal NDI Sopot Classic tuż za rogiem, warto więc wkrótce zawitać do Sopotu. Dotyczy to także fanów muzyki filmowej, o których również pomyśleli organizatorzy, dedykując jeden wieczór festiwalu właśnie największym dziełom dużego ekranu.

W tym roku Koncert Inauguracyjny Sopot Classic odbędzie się 30 lipca, tradycyjnie już rozpoczniemy festiwal w samym sercu Trójmiasta – na deskach Opery Leśnej. Podczas Gali Hiszpańskiej muzycy przeniosą nas wprost na Półwysep Iberyjski, na scenie pojawi się m. in. mezzosopranistka o światowej renomie Nancy Fabiola Herrera czy Maribel Gallardo, mistrzyni castañuelas. Dzień później w kościele św. Jerzego wystąpi German Brass, jeden z najwybitniejszych zespołów dętych na świecie. 2 sierpnia podczas Gali finałowej IV Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego wyłonieni wcześniej laureaci zaprezentują publiczności zwycięskie utwory. Z kolei 4 sierpnia zapraszamy na występ znakomitego kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego, któremu towarzyszyć będzie Cappella dell’Ospedale della Pieta, jeden z ciekawszych europejskich zespołów barokowych.

Uroczyste zakończenie festiwalu odbędzie się 6 sierpnia w Operze Leśnej w Sopocie. Podczas koncertu muzyki filmowej orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod kierownictwem maestro Wojciecha Rajskiego zaprezentuje w towarzystwie jednej z najwybitniejszych śpiewaczek młodego pokolenia – Aleksandry Kubas-Kruk najpopularniejsze utwory znane słuchaczom ze srebrnego ekranu.

Tego niezwykłego wieczoru wybrzmi muzyka Michała Lorenca, którego twórczość filmowa nie wymaga rekomendacji, a jej różnorodność i barwność pozwala stawiać ją na równi z najlepszymi. Usłyszymy m.in. przepełniony emocjami „Taniec Eleny” z filmu „Bandyta” i pełną wyrazu kompozycję „Ave Maria” z „Prowokatora”. Istotnym punktem festiwalowego programu będą dzieła Ennio Morricone. Na koncercie zaprezentowane zostaną m.in. utwory z filmu „Misja”, łączące nastrojowość i melancholię, muzykę Zachodu z dźwiękami Nowego Świata. Nie zabraknie też dzieł Andrzeja Korzyńskiego czy Wojciecha Kilara, a z zagranicznych produkcji – Hansa Zimmera czy Nino Roty. Coś dla siebie znajdą zarówno fani zarówno „Gwiezdnych Wojen”, jak i „Listy Schindlera”. Koncert Muzyki Filmowej z pewnością zapisze się w pamięci słuchaczy jako niezwykłe doświadczenie muzyczne.

Od początku istnienia festiwal jest wspierany przez Miasto Sopot i objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Jacka Karnowskiego. Sponsorem Tytularnym Festiwalu jest Grupa NDI.

tekst: Ewelina Gołuńska

źródło fot.: PFK Sopot

 

 

REKLAMA
REKLAMA