REKLAMA
Anywhere logo

Andrzej Saramonowicz

Czytanie według Saramonowicza: O chirurgii plastycznej na serio

2017-08-15
...
Ta książka to ewenement. Popularną książkę o chirurgii plastycznej pisze nie popularna gwiazda telewizyjna czy internetowa celebrytka, ale wybitna chirurg, ordynator wydziału chirurgii plastycznej w szpitalu MSWiA w Warszawie Elżbieta Radzikowska.

Już z tego powodu sięgnąć po nią powinni wszyscy, którzy interesują się tematem zmiany wyglądu. A interesujących się jest mnóstwo, wszak potrzeba poprawiania swojego wyglądu staje się w Polsce coraz bardziej powszechna. Ludzi, którzy poddali się zabiegom plastycznym jest już u nas setki tysięcy, a rozważają to miliony.

saramonowicz

Chętni zatem są, ale w lwiej części mają znikomą, by nie rzec, sfalsyfikowaną wiedzę na temat chirurgii plastycznej, zaczerpniętą z kolorowej prasy lub seriali telewizyjnych: że to „kaszka z mleczkiem”. Tymczasem doktor Radzikowska studzi iluzje tych, którym wydaje się, że operacjom zmieniającym wygląd można poddać się bezkosztowo. I nie mam tu na myśli pieniędzy, ale przede wszystkich ból, a zwłaszcza ryzyko niepowodzenia, które przecież zawsze wystąpić może.

Książka Radzikowskiej jest niezwykle ciekawa, bo lekarka opisuje dziesiątki zabiegów w sposób niezwykle fachowy (tak jak nie-lekarze nie zdołają), ale jednocześnie zrozumiały dla laika. Z tej pozycji naprawdę można się wiele dowiedzieć, ja przynajmniej jestem bardzo usatysfakcjonowany. Ale najbardziej jestem wdzięczny pani doktor, że - nie negując istotnych powodów dla zabiegów chirurgii plastycznej, poprawiających (zwłaszcza w przypadku oszpeceń) wygląd i zdrowie psychiczne pacjentów – przestrzega przed iluzją, iż ten rodzaj inwazji medycznej zawsze i wszędzie zapewni ludziom szczęście. Bo szczęście – nie bójmy się banalnych konstatacji – w czymś całkowicie innym się skrywa.

Elżbieta Radzikowska, „W służbie urody, czyli co naprawdę może poprawić chirurg plastyczny”, wyd. Edipresse, Warszawa 2017.

 

REKLAMA
REKLAMA