REKLAMA
Anywhere logo

Andrzej Saramonowicz

Czytanie według Saramonowicza: Konstelacje Macierewicza

2017-08-21
...
„Najważniejszą treścią tej książki – pisze jej autor - są powiązania między Antonim Macierewiczem i jego środowiskiem, a globalnym gangsterem i finansistą Siemionem Mogilewiczem, powszechnie uważanym za mózg rosyjskiej mafii. (…) Mogilewicz i jego przestępcza organizacja są najskuteczniejszą bronią Putina (…) znają się jeszcze z Leningradu. (…) Mogilewicz ma powiązania finansowe i mafijne z najbliższym amerykańskim współpracownikiem Macierewicza – wpływowym lobbystą, byłym senatorem republikańskim Alfonsem D’Amato.”

 macierewicz_ksiazka

To brzmi tak sensacyjnie, że doprawdy chwilami czytelnik ma wrażenie, że czyta szpiegowską powieść, której autorem nie jest polski pisarz, który z obywatelskiego obowiązku postanowił wrócić do dziennikarstwa, ale sam John le Carré. Ale Piątek ma wszystko dobrze udokumentowane. Każdemu rozdziałowi książki towarzyszą ilustrowane mapy powiązań, które autor nazywa „konstelacjami Macierewicza”. Także z nich można łatwo wywnioskować, że lobbysta D’Amato pracuje na rzecz koncernu Lockheed Martin, który produkuje śmigłowce Black Hawk. Te rzekomo lepsze od caracali, dla których Macierewicz rok temu zerwał kontrakt z Francuzami, a które dziś – jak twierdzi MON – już nam nie są wcale potrzebne. Są też opisane niejasne relacje Macierewicza z ludźmi, którym udowodniono współpracę z tajnymi służbami PRL.

W chwili, gdy piszę te słowa, szokująca książka Piątka dociera to świadomości coraz większej liczby Polaków. Zadziwiające, że premier Beata Szydło, w której rządzie Macierewicz jest ważnym ministrem, nijak się do niej nie odnosi. Milczy także partia Prawo i Sprawiedliwość, której ów polityk jest wiceprezesem. Milczy też sam Macierewicz, który postanowił walczyć z autorem nie w sądzie cywilnym – jak każdy obywatel - ale za pomocą prokuratury wojskowej. Ta, łagodnie mówiąc, mocno kontrowersyjna ścieżka nie rozwiewa żadnego z podejrzeń wobec szefa MON. I tym bardziej skłania do przeczytania o jego tajemnicach.    

Tomasz Piątek, „Macierewicz i jego tajemnice”, wyd. Arbitror, Warszawa 2017.

REKLAMA
REKLAMA