REKLAMA
Anywhere logo

Ujęcie przyszłości i powrót do przeszłości – wystawa Horowitz Ford Vignale

2017-10-05
...
W latach 80. Ryszard Horowitz otrzymał nagrodę Gold Caddy za najlepszą kampanię reklamową samochodu. W nowatorski sposób sfotografował auta Forda, dodając im surrealistycznego sznytu. Po prawie 40 latach marka ponownie zaprosiła artystę do współpracy.

Horowitz Ford Vignale – to wyjątkowa wystawa, którą już teraz można oglądać w Warszawie. 13 prac Ryszarda Horowitza zrealizowanych na zlecenie marki Ford przedstawia 4 modele z ekskluzywnej linii Vignale – Edge, Kuga, Mondeo i S-Max. Poza tym ekspozycja obejmuje także nagrodzone w latach 80. fotografie ówczesnych modeli Forda. Seria zdjęć, spośród których każde to dzieło sztuki nowoczesnej nie była dotąd publikowana w Polsce.

Ryszard Horowitz to artysta, który na stałe mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jest prekursorem cyfrowego przetwarzania fotografii, jedną z ikon popkultury i artystą docenianym na całym świecie. W latach 60. był dyrektorem artystycznym amerykańskiej agencji reklamowej Grey Advertising. Otrzymał wszystkie większe wyróżnienia i nagrody fotograficzne, w tym nagrodę Gold Caddy w Detroit za najlepszą kampanię reklamową samochodu. Doceniono wówczas nowoczesne surrealistyczne ujęcie przedmiotu, a zdjęcia zostały stworzone w ciemni fotograficznej przy użyciu autorskich technik. Tym samym Horowitza uznano za inicjatora nowego stylu w fotografii reklamowej.

ford_2

Vignale to ekskluzywna wersja modeli Forda, która cechuje się wyjątkowym designem, jakością oraz dbałością o szczegóły. Kwintesencją koncepcji Ford Vignale jest połączenie autentycznego rzemiosła z najnowszymi technologiami. Podobnie można scharakteryzować twórczość Ryszarda Horowitza.

Sam artysta podsumowuje pracę nad ostatnim projektem słowami: „Pomysł realizacji sesji, która nawiązywałaby do pamiętnej kampanii, którą zrealizowałem dla Forda w latach 80. bardzo mi się spodobał. To dla mnie sentymentalna podróż do przeszłości. Robiąc fotografie na początku lat 80. nie miałem do dyspozycji komputerów, a do realizacji śmiałych wizji niezbędne było stworzenie rekwizytów. Ciekawe efekty można też osiągnąć bawiąc perspektywą, ale najistotniejsze było to, że udało mi się stworzyć specjalną technikę nakładania masek. Dzięki temu mogłem stworzyć zaskakujące ujęcia. Dziś fotografowanie samochodów nie wymaga już tak wielu zabiegów, choć wciąż jest niezwykle interesujące”.

Wystawa Horowitz Ford Vignale jest dostępna dla zwiedzających w galerii Rabbithole art room, przy ulicy Poznańskiej 15 w Warszawie. Początek wystawy 29 września, jej zakończenie planowane jest na 15 października.

Galeria zdjęć


REKLAMA
REKLAMA