REKLAMA
Anywhere logo

Gdzie Hašek chodził na piwo

2015-04-22
...
Gdzie dobry wojak Szwejk rozpoczął swoją przygodę, Mozart wałęsał się po ulicach, Vaclav Havel pokojowo obalał komunizm, a największe gwiazdy pop kręciły swoje teledyski. Witajcie w Pradze, jednym z najpiękniejszych miast świata.

Jeśli podróżujecie pociągiem, to już samo wyjście na dworzec uświadomi wam, że z nie byle jakim miastem macie do czynienia. Secesyjne sklepienia robią wrażenie, podobnie jak kopuła z zewnątrz. Secesja to jeden ze stylów przewijających się przez miasto, prezentowany w idealnym stanie. Idąc ulicami, zobaczycie szeregi złotych zdobień i płaskorzeźb na kamienicach. Praga posiada niespotykane nigdzie indziej nagromadzenie wspaniale zachowanych zabytków. Musimy naprawdę uzbroić się w minimum wiedzy o tym mieście (i wygodne buty), bo zwiedzanie czeskiej stolicy w jakikolwiek inny sposób niż pieszo nie ma sensu. Widoki warte zapamiętania ujrzymy na każdym kroku. Ale żeby ułatwić poruszanie się: miasto przedziela rzeka Wełtawa.

praga3

Most Karola, Stare Miasto

Na Wełtawie – najsłynniejszy, najważniejszy Most Karola. Wiedzieliście, że tej nazwy zaczęto używać dopiero w 1870 roku? Wcześniej zwany był po prostu Praskim Mostem albo Mostem Kamiennym. I też do niedawna, bo do połowy lat 60. XX wieku jeździły po nim samochody. Most Karola jest niezwykły z wielu powodów. To jedyny na świecie tak rozbudowany most kamienny. Zdobiące go rzeźby, które zaczęto stawiać w epoce baroku, przedstawiają praskich możnowładców, ale też cesarza Karola IV czy Jana Nepomucena, świętego specjalizującego się w mostach. Razem z wieżami, stojącymi po obu stronach, cały ten przybytek stanowi ucztę dla oka. Na tyle, że stał się idealną scenerią dla ikonicznego teledysku „Never Tear Us Apart” zespołu INXS. Inni światowi artyści, których uwiódł Most Karola to ex-Spice Girl, Geri Halliwell, legenda lat 80., Human League, Gwen Stefani, Kanye West, R.E.M i Patti Smith, Linkin Park i wielu, wielu innych. Tak wielu, że Most mógłby utrzymywać się z samych honorariów za występy. Zresztą nie tylko Most, bo cała Praga jest ukochanym miastem filmowców i muzyków. Staromiejski plac jest umieszczony na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nic dziwnego, bo już sam zegar ratuszowy to arcydzieło, w które można wpatrywać się bez końca (gdyby nie to, że trzeba zobaczyć więcej zanim skończy się wycieczka). Będąc po prawej stronie Wełtawy trzeba jeszcze odwiedzić Józefów – zabytkową dzielnicę żydowską. I z powrotem na Most.

Praga1

Mala Strana

Z Mostu Karola przechodzimy na Malą Stranę, kolejną historyczną dzielnicę, sięgającą XIII w. Tak naprawdę to w tej okolicy zaczęła istnieć Praga – archeolodzy odkryli pierwsze osady położone właśnie u podnóża Hradczan. Mala Strana to dziś najbardziej różnorodna pod względem architektonicznym dzielnica miasta. Znaleźć tu można renesansowe i barokowe pałace, ogrody, kościoły, ale też świetnie zachowane kamienice mieszczańskie. Najbardziej interesujące z nich to Dom „Trojga Skrzypiec”, w którym mieszkały kolejno trzy rodziny lutników i u którego wejścia widnieją skrzyżowane trzy pary skrzypiec, czy Dom „U Malarza”, w którym mieści się luksusowa restauracja z pięknymi wnętrzami, jedna z najlepszych w Pradze. Nad Placem Małostrańskim góruje barokowa kopuła Kościoła św. Mikołaja, w którym koncertował Mozart. Za kościołem – osiemnastowieczna Kolumna Morowa, przypominająca o zarazie, która położyła się cieniem na dzielnicę w XVIII w. Nie tylko Mozart rezydował na lewym brzegu Wełtawy – mieszkał tam Franz Kafka, którego muzeum znajdziemy na ulicy Cihelnej w budynku byłej cegielni. Romantyczne Schody Zamkowe prowadzą już na Zamek Praski na Hradczanach.

Hradczany, Złota Uliczka

To królewskie wzgórze z monumentalnym kompleksem zamkowym, Katedrą św. Wita i Belwederem, z którego rozpościera się widok na całą Pragę. Górujący nad miastem Zamek Praski to największa i najstarsza budowla w Pradze. Kilkukrotnie przebudowywany, zawiera elementy prawie wszystkich stylów minionego milenium, głównie gotyku, renesansu, baroku i manieryzmu. Wewnątrz znajdziemy bogatą kolekcję sztuki czeskiej, Muzeum Zabawek i galerię Rudolfa II. W bliskim sąsiedztwie znajduje się gotycka katedra św. Wita ze strzelistą wieżą i pomnikami władców z dynastii Przemyślidów wokół. Na Hradczanach znajdziemy też kilka okazałych pałaców, jak choćby renesansowy Pałac Schwarzenbergów. Wzgórze jest siedzibą najwyższych władz także w dzisiejszych Czechach – to tu mieści się Belweder. Schodząc w dół nie zapominajmy o malowniczej Złotej Uliczce, która nazwę swą wzięła od żydowskich złotników, którzy osiedlali się na zboczach wzgórza, by mieć bliski kontakt z Zamkiem. Kilka lat temu Uliczka przeszła gruntowną renowację, dzięki czemu będzie mogła wabić swym urokiem turystów przez kolejne lata.

Praga

Wyszehrad

Ostatnim z historycznych punktów miasta jest wzgórze Wyszehrad. Według legendy to tu narodziło się miasto Praga. Mityczny władca Krok usłyszał od swojej córki sen-przepowiednię mówiącą o tym, że gdzie zobaczy człowieka ciosającego próg do swojego domu, tam ma założyć miasto. I to właśnie tam zbudował swoją siedzibę, a nazwa miasta wzięła się z tej przepowiedni. Czeskie „Praha” to nic innego jak „próg”. Wyszehrad nie jest tak rozbudowany jak Hradczany. Od X w. znajdował się tam drugi zamek czeskich władców, ale podczas powstania husyckiego został zniszczony. Dziś można oglądać tylko jego pozostałości w postaci fortyfikacji. Znajdziemy tam natomiast gotycką Bazyliką św. Piotra i Pawła, przy której znajduje się cmentarz, ciekawy z tego względu, że pochowano tam najważniejsze osobistości Czech. Wzgórze Wyszehrad jest też świetnym punktem widokowym, w którym możemy dokonać podsumowania wyjazdu. Tu, albo w jednej z klimatycznych piwiai.

 

tekst: Sylwia Gutowska

fot.: Paweł Górecki

Galeria zdjęć


REKLAMA
REKLAMA