REKLAMA
Anywhere logo

Książki w chmurach #2

2015-05-13
...
W tym miesiącu polecam dwie krótkie publikacje, w których rychłe zakończenie w jednym przypadku cieszy, a w drugim smuci.

Wiecej_niz_mozesz_zjesc

Dorota Masłowska „Więcej niż możesz zjeść”

wyd. Noir sur blanc

Jak pisze na początku, „mimo nazwiska o charakterze spożywczym”, autorka średnio kojarzy się z kuchnią, a co dopiero w jedynym obowiązującym ostatnio w Polsce wydaniu lifestyle’owym. W zebranych „felietonach parakulinaych”, pisanych dla „Zwierciadła”, Masłowska jedzenie traktuje kontekstowo – zazwyczaj jako pretekst do przeniesienia się w czasy swojego dzieciństwa. Oprócz podróży sentymentalnych, odbywanych dosłownie, za pomocą machiny czasu, mamy tu rozważania na temat przedziałów „Wars”, hotelowej gastronomii, rodzinnych obiadów i rozmiarów porcji w amerykańskich barach w stanie Michigan. Wszystko to ukazuje kulturową schizofrenię, z nutką katastrofizmu a’la Mrożek z lat 50. Podane z dużą dawką absurdalnego humoru, doprawione ilustracjami Macieja Sieńczyka. Wyboe!

Jonathan Carroll, „Ucząc psa czytać”

wyd. Rebis

Najnowsza publikacja święcącego triumfy nad Wisłą amerykańskiego pisarza przestawia historię Tony’ego. A właściwie dwóch Tonych. Właściwie trzech. Z początku bowiem banalna opowieść strona po stronie okazuje się coraz bardziej zagmatwana fabulaie. „Wszystko to było strasznie pogmatwane, jak to się zdarza wtedy, gdy nagle nie ma cię już tam, gdzie byłeś dotychczas” – tym zdaniem autor wyjaśnia, co miał na myśli. I świetnie! Książka traktuje o miłości i gdzieniegdzie zawiera błyskotliwe spostrzeżenia na temat spraw – uwaga – ostatecznych. Za największą zaletę tej książki należy jednak poczytywać jej objętość (94 strony). Ciekawostką jest, że w 1980 r. pisarza jednemu z wydawnictw amerykańskich polecił Stanisław Lem. I znowu możemy powiedzieć, że wszystko, co dobre, świat zawdzięcza Polakom.

tekst: Sylwia Gutowska

źródło fot.: mat. prasowe

REKLAMA
REKLAMA