REKLAMA
Anywhere logo

Wyspa nieodkryta. Sardynia

2015-06-18
...
Jeśli szukacie słońca, błękitnego morza i gorącej plaży, znajdziecie to wszystko na Sardynii. Jeśli szukacie przygody, nieokiełznanej przyrody i poznania kultury od środka, to również znajdziecie to na Sardynii. Należąca do Włoch wyspa kryje w sobie dwa światy, które odpowiadają różnym typom podróżowania.

577_Wyspa_nieodkrytaSardynia tworzy Region Autonomiczny, który od lat dąży do oderwania od Włoch. Nie dziwi to, jeśli poznamy najważniejsze fakty z historii wyspy, która wielokrotnie zmieniała władców. Przez długi okres, bo blisko 400 lat należała do Hiszpanii, co ma swoje odzwierciedlenie w języku sardyńskim. Język ten nie ma jednolitej struktury, składają się na niego poszczególne dialekty, różniące się między sobą w poszczególnych rejonach. Brzmi jak hiszpański, ale najwięcej naleciałości ma bezpośrednio z łaciny. Język to jedna z wielu rzeczy, których przeciętny turysta nie ma szansy poznać, zwiedzając Sardynię tylko z jednej strony.

La Costa: wakacje w kurorcie

Na wybrzeże można dostać się samolotem lub promem. Sardynia posiada trzy lotniska w najbardziej populaych ośrodkach turystycznych: w miastach Cagliari, Olbia i Alghero. Promy odpływają z Livoo na Półwyspie, najlepsze oferty można odszukać w Inteecie. Zazwyczaj lepiej kalkuluje się lot. Na miejscu znajdziemy szeroką gamę kurortów ze wszystkim, czego turyście potrzeba – hotelami, restauracjami, klubami i pięknymi plażami. Polityka wyspy zabrania stawiania wielkich hoteli zaraz przy plaży, dlatego krajobraz na wybrzeżu jest naturalny, ze skalistymi zboczami i wąskimi pasami piasku. Ponieważ teren nad morzem jest górzysty, linia brzegowa układa się nadzwyczaj malowniczo, z zatokami, lagunami i małymi wyspami dookoła. Jednym z najsłynniejszych ośrodków wybrzeża jest Olbia, położona na północy, nad Morzem Tyrreńskim. Warto rozejrzeć się chociażby po tej części Sardynii, bo w pobliżu znajduje się Costa Smeralda (Szmaragdowe Wybrzeże), ośrodek nie tylko turystyczny, ale też centrum sportów wodnych. Jednym z luksusowych kurortów tej riwiery jest Porto Cervo z mariną i spektakulaymi willami. Drugie lotnisko umiejscowione jest na zachodzie w Alghero, które najbardziej przypomina świat iberyjski. Pod względem krajobrazowym zachodnia część jest niezwykła – tamtejsze nadmorskie cyple, z których szczytów rozpościera się widok na okolicę, są widowiskowe same w sobie. Na południowym wybrzeżu znajduje się stolica wyspy – historyczne Caligliari. Położone jest nad Golfo d'Angeli (Zatoką Aniołów). Znajdziecie tam mnóstwo atrakcji, takich jak ogród botaniczny, wesołe miasteczko czy park miniatur, w którym ci, którzy nie wybierają się w podróż po całej wyspie, mogą zobaczyć ją skali mikro. Wiosną odbywa się tam też największy w tej części Europy festiwal folkloru.

577_Wyspa_nieodkryta2

Centrum: dzikość i agroturystyka

Warto jednak poznać Sardynię od środka. Wewnątrz lądu występują niższe niż nad morzem wzgórza i szerokie połacie nizin. Z długimi trasami trekkingowymi to raj dla wędrowców. Tutejsze skałki są idealne do wspinaczki. Ponieważ jest tam bardzo dużo tras rowerowych, wypożyczając rower można przejechać kawał drogi, zastępując tym samym podróżowanie transportem publicznym. Jeśli zamiast odcinać się od reszty świata, wypoczywając w hotelu, wolicie poznać ludzi, zwiedzając wyspę nie zawiedziecie się. Mentalność Sardyńczyków jest nieco inna od tej południowych Włochów. Nie są tak rodzinni, nie skupiają się w gromadach. Wynika to z ich odwiecznego trybu życia. Symbolem środkowej Sardynii jest pasterz. Pożywienia dostarczają tutaj owce, które hodowane są powoli, bez nastawienia na ubój. Nie są trzymane w zagrodach, tylko puszczane wolno, by mogły chodzić po lasach. O tych samych porach wracają na karmienie. Dlatego Sardynia ma najlepszą jagnięcinę, której nie znajdziecie w innych regionach Italii. Są też wyśmienite sery i mleko. Idealna pogoda sprzyja uprawie winorośli, a czysta i żyzna gleba rodzi owoce i warzywa – wszystko, czego potrzeba do życia. Choć Sardyńczycy nie są tak rodzinni jak Sycylijczycy, gościnność jest u nich sprawą honoru. Jeśli w okolicy pojawi się zbłąkany gość, nie ma prawa za nic zapłacić. Dla szukających spokoju najlepszą formą wypoczynku będą wakacje na farmie. W środkowej części Sardynii jest bardzo wiele campagnas – gospodarstw agroturystycznych, w których uświadczycie regionalnego wina, serów i wszelkich dobrodziejstw tego słonecznego kraju.

tekst: Sylwia Gutowska

źródło fot.: www.pixabay.com

REKLAMA
REKLAMA