REKLAMA
Anywhere logo

Kierunek Helsinki

2015-06-23
...
11 maja ruszyło nowe połączenie z Lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Do stolicy Finlandii będzie można polecieć bezpośrednio samolotem przewoźnika FinnAir. To kolejna zaraz po Islandii długo wyczekiwana wiadomość dla pasażerów gdańskiego portu lotniczego.

586_Kierunek2Po świetnie prosperujących połączeniach do miast Skandynawii wreszcie nadszedł czas na stolicę Finlandii. Wśród Polaków jest dużo fanów nordyckich miast z ich surową, protestancką architekturą. To coś, czego nie można znaleźć u nas. To, co przyciąga nas w północne rejony, to odmienna mentalność mieszkańców. To wszystko ma swoje odbicie w mieście.

Znikające dzielnice

Helsinki są miastem o niestabilnym podziale administracyjnym. Ostatnie zmiany zaszły w 1982 roku. Największą jednostką w tym podziale są dystrykty (suurpiiria), których jest obecnie osiem. Następne są okręgi podstawowe (peruspiiriä) – tych jest trzydzieści cztery. Te dzielą się na sto trzydzieści siedem dzielnic (osa-aluetta) i trzysta sześćdziesiąt dziewięć osiedli (pienaluetta). Ewenementem w tym skrupulatnym podziale jest Tӧӧlӧ, które nie wchodzi w skład żadnej jednostki administracyjnej, choć nieformalnie uważane jest za dzielnicę. Ten nieokreślony byt znajduje się tuż obok centrum, a mieści się tam Stadion Olimpijski, gmach parlamentu fińskiego i budynek Finlandia Talo – centrum koncertowo-konferencyjne, siedziba Filharmonii Helsińskiej i miejsce, w którym w 1975 roku podpisany został Akt Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Miasto zaskakujących rekordów

Helsinki potrafią zaskakiwać. Spokojni Finowie mają największe rzeczy, o które mało kto by ich podejrzewał. Jedną z nich jest największa w Europie izba wytrzeźwień. Nie zapominajmy, że mają tam srogie zimy… Drugim największym w Europie przybytkiem w Helsinkach jest tamtejszy dom towarowy. Helsinki są też jednym z najbardziej zielonych miast Europy. Są też idealnym miejscem dla rowerzystów, z ponad tysiącem kilometrów tras. Rekordowo długo Finlandia nie miała własnej państwowości. Od średniowiecza do XIX w. była pod panowaniem szwedzkim, a do 1917, kiedy zyskała niepodległość, była częścią Imperium Rosyjskiego. Wpływy obu tych kultur widoczne są na ulicach, których nazwy widnieją w obu językach urzędowych – fińskim i szwedzkim, a w miejscach historycznych – także starorosyjskim. Architektura, obok protestanckich budowli, w dużej części przypomina tę w Sankt Petersburgu. To nie tylko klasycystyczne gmachy w centrum miasta, pomnik cara Aleksandra II, ale też najbardziej rzucający się w oczy punkt – katedra, która pierwotnie była prawosławna. W mieście można znaleźć też inną, historyczną cerkiew z 1868 roku. Kolejną ciekawą świątynią jest Temppeliaukio, kościół wykuty w skale.

586_Kierunek

Muminki i inne stwory

To w Helsinkach żyła i tworzyła Tove Jansson, szwedzkojęzyczna pisarka i rysowniczka, autorka sagi o Muminkach. Te tajemnicze postaci, w których mrocznym świecie wygrywa czułość, stworzyła w latach czterdziestych jako odskocznię od dziejących się naokoło okrucieństw wojny. Helsinki zasłynęły też innymi „sympatycznymi” kreaturami, które w 2006 roku zawojowały konkurs piosenki Eurowizja. To zespół heavymetalowy Lordi, który od końcówki lat 90. straszy na scenie swoim demonicznym wizerunkiem. Ale dopiero spektakulay występ w Eurowizji przyniósł im prawdziwy rozgłos i fanów z całego świata. Wyobraźnia Finów nie zna granic, a przeróżne jej przejawy możecie oglądać w ponad trzydziestu pięciu muzeów na terenie Helsinek, opowiadających historie z wielu dziedzin kultury. Do Helsinek będą kierować się z pewnością nie tylko dla fani fińskiej stolicy. Dzięki nowemu połączeniu możliwe będzie dotarcie do innych miast Finlandii i przesiadka na loty do Azji.

tekst: Sylwia Gutowska

fot.: Jakub Milszewski

REKLAMA
REKLAMA