REKLAMA
Anywhere logo

Wrzeszcz Dolny od nowa. Zawieszenie wiechy na Galerii Metropolia

2015-07-02
...

W piątek, 26 czerwca miało miejsce uroczyste zawieszenie wiechy na budynku nowej Galerii Metropolia w Gdańsku. Wydarzeniu towarzyszył spacer po Dolnym Wrzeszczu z prezydentem Gdańska, który opowiadał o rewitalizacji sąsiadującej z Galerią ulicy Wajdeloty.

To, co zostało pokazane dziennikarzom trójmiejskich mediów przy okazji zawieszenia wiechy, przedstawia się jako wieloetapowy projekt, który ma szansę całkowicie zmienić oblicze Dolnego Wrzeszcza. Oprócz Galerii Metropolia, która zostanie otwarta w przyszłym roku przy rozbudowywanej właśnie stacji PKP Gdańsk-Wrzeszcz, powstaje osiedle mieszkaniowe Browar Gdański, w skład którego wejdą obiekty kulturalno-rozrywkowe. Nie będą to miejsca przeznaczone tylko dla mieszkańców osiedla, ale otwarte dla wszystkich odwiedzających. Już teraz na terenie Browaru widnieją gotowe budynki mieszkalne – apartamenty, lofty i lokale usługowe. Będą one architektonicznie wkomponowane w przemysłowe zabudowania XIX-wiecznego Browaru, który przejdzie gruntowną renowację. W szereg działań rewitalizacyjnych weszła też przebudowa potoku Strzyża.

Budowa Galerii Metropolia ruszyła niecałe dwa lata temu. Za przedsięwzięciem stoi rodzime Przedsiębiorstwo Budowlane Górski. Jak podkreślali obecni na uroczystości Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz i Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, to właśnie lokalne korzenie inwestycji są szczególnym powodem do dumy.

– Witamy zagranicznych inwestorów, ale jesteśmy szczególnie szczęśliwi, kiedy inwestycje na miarę tych największych w regionie obejmują polscy, lokalni przedsiębiorcy – mówił Prezydent Gdańska.

Dla firmy Górski to największe przedsięwzięcie w jej dotychczasowej działalności.

– Galeria Metropolia to największy obiekt w ponad 30-letniej historii naszej firmy, który sam w sobie składa się z kilku etapów. Jest to m.in. peron SKM wraz z kładką i tunelem, dzięki któremu pasażerowie będą mogli wejść do Galerii na trzy różne kondygnacje oraz podziemny zbioik retencyjny na ponad 14 tys. metrów sześciennych – powiedział Bogdan Górski, Prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski. – Dodatkowo budujemy hotel na 126 pokoi z centrum konferencyjnym, którego operatorem będzie Focus Hotel, a także przy współpracy z gminą planujemy wybudowanie parkingu park&pride na ok. 500 miejsc postojowych dla klientów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – dodał.

[gmedia id=276]

Wybudowana już w znacznej mierze Galeria Metropolia pomieści ponad 100 lokali, wśród których pojawią się nieobecne dotąd w trójmiejskiej ofercie handlowej marki odzieżowe. Jedną z nowości usługowych będzie natomiast całodobowy klub fitness, do którego prowadzić będzie specjalne wejście prosto ze stacji SKM.

Projekt rozbudowy Dolnego Wrzeszcza to efekt współpracy wielu lokalnych przedsiębiorców, ale też animatorów kultury. W spacerze po rewitalizowanym Dolnym Wrzeszczu uczestniczył Arkadiusz Hronowski, właściciel klubu SPATiF w Sopocie i klubu B90 w Gdańsku, a także pomysłodawca i organizator wielu wydarzeń muzycznych, takich jak Soundrive Fest.

– Znakiem firmowym stała się współpraca z panem Arkadiuszem Hronowskim, który prowadzi duże przedsięwzięcie w Sopocie, a od paru lat również na terenach postoczniowych w Gdańsku – podkreślił Prezydent Adamowicz.

Na terenie odrestaurowanego Starego Browaru powstanie Browar Kulturalny, który będzie kolejnym ciekawym miejscem na muzycznej mapie Trójmiasta. Powstanie tam kilka dopełniających się inicjatyw kulturalnych: sala koncertowa i sąsiadujący z nim klub, galeria sztuki, kino studyjne, minibrowar Hevelius i skład wina. Przewidziane jest też miejsce na autorskie restauracje i tak modne ostatnio bookaię i barbershop. Lokale będą połączone specjalną podziemną uliczką, do której prowadzić będą klatki schodowe i windy. W dawnych piwnicach powstanie specjalna strefa wodna z termami, basenami i sekcją zabiegów pielęgnacyjnych. Całość to swoiste centrum kulturalno-rozrywkowe. Jeśli dodamy do tego odświeżoną niedawno ulicę Wajdeloty, jest szansa, że ta alteatywna dotąd część Wrzeszcza zacznie tętnić życiem.

tekst: Sylwia Gutowska

fot.: Sylwester Ciszek

REKLAMA
REKLAMA