REKLAMA
Anywhere logo

Turku

2015-12-01
...

Najstarsze miasto w Finlandii i jej dawna stolica. Dziś jest jednym z największych portów tej części Europy i wspaniałą atrakcją turystyczną dla amatorów północnych klimatów.

Gdzie to jest?

Położone jest w południowo-zachodniej części Finlandii, nad Morzem Bałtyckim, u ujścia rzeki Aurajoki. To najczęściej pierwsze miejsce w Finlandii, z którym stykają się turyści z Europy, ze względu na tanie promy kursujące ze Szwecji. Przelot z lotniska w Gdańsku to na pewno wygodniejsza opcja – na miejscu znajdziecie się w półtorej godziny.

Ciekawostki

Turku to miasto hanzeatyckie. Jego największy rozkwit przypada na XVI wiek, kiedy, jako księstwo przynależące do Szwecji, Finlandia miała najwięcej swobód. To wtedy księciem Finlandii był Jan III Waza, ojciec polskiego króla, Zygmunta, i mąż polskiej królewny Katarzyny Jagiellonki. Dziś to jedno z najciekawszych miejsc w Finlandii, tętniące życiem, ale zarazem różniące się od wielkomiejskich metropolii. Jesienią i zimą odnajdziecie tam klimat urokliwego miasta, w którym można odpocząć od hałasu.

Turku

Warto zobaczyć

Zamek w Turku – umiejscowiony na wyspie średniowieczny zamek warowny, w którym dziś mieści się muzeum

Ratusz – umiejscowiony w klasycystycznym pałacu nad rzeką Aurajoki

Katedra z 1250 roku – jedna z najpiękniejszych budowli romańskich, których w Turku odnajdziecie całkiem sporo

Åbo Akademi – szwedzkojęzyczny uniwersytet z XVII wieku, najstarszy w Finlandii

Synagoga z 1912 roku – jeden z najoryginalniejszych architektonicznie budynków w Turku

Muzeum Sztuki w Turku – mieści się w samym centrum miasta, posiada pełen przekrój sztuki fińskiej

Dolina Muminków – mieszcząca się z bliskiej odległości od Turku, w miejscowości Naantali

Co wziąć ze sobą?

Na jesieni i zimą - ciepły płaszcz. Pomocna będzie też Turku-Card, którą otrzymać możecie w punkcie informacji turystycznej Turku Touring – uprawnia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską i wstępów do niektórych muzeów! W innym przypadku najlepiej kupić bilet całodobowy.

źródło fot.: www.pixabay.com

REKLAMA
REKLAMA