REKLAMA
Anywhere logo

Książki w chmurach #10

2016-01-10
...

Nowak_1

 

Olga Święcicka, „Mnie nie ma. Rozmowa z Maciejem Nowakiem”, wyd. Czarne, Wołowiec 2015

Dla jednych Maciej Nowak to jowialny pan od kulinariów, dla innych zapalony teatrolog i animator kultury, ojciec wielu festiwali i inicjatyw kulturalnych. W szczerej rozmowie z Olgą Święcicką, dziennikarką i krytyczką teatralną, odsłania sekrety swojego życia, ale, jak mówi, nie o wszystkim rozmawia. Bohater jest bezpruderyjny i zachowuje autentyczność, która występuje tylko u niektórych osób, samych zajmujących się pisaniem. Otóż Nowak nie autoryzuje wywiadu. Dzięki temu tekst zachowuje pierwotną świeżość i spontaniczność. Bohater wygłasza niepopularne poglądy na temat poprzedniego ustroju, zdradza niuanse ze światka kultury, bez ogródek opowiada o swoim bujnym życiu towarzyskim. W książce bardzo dobrze widać, że jest niezwykle świadomy swojej osoby. Dzięki temu może wznieść się ponad konwenanse i własne ego (skądinąd wyraźnie zarysowane) i zyskać dystans do rzeczywistości. Zaufanie do autorki zaprocentowało. Całość godna polecenia amatorom teatru, kulinariów i dobrych wywiadów. 

 

Matthew M. Hurley, Daniel C. Dennett, Reginald B. Adams Jr., „Filozofia dowcipu. Humor jako siła filozofia-dowcipu-humor-jako-sila-napedowa-umyslu_1
napędowa umysłu”, Copernicus Center Press, Kraków 2015

Napisać książkę o śmiechu to jedno z najtrudniejszych zadań w dziejach humanistyki. Próby okiełznania tego żywiołu, umiejętne opisanie i wyjaśnienie tego zjawiska, zazwyczaj rozpoczynają się wielkimi ambicjami, a kończą na prześliźnięciu się po powierzchni problemu. Tym razem trójka amerykańskich kognitywistów twierdzi, że dokonała niemożliwego. Zaletą książki jest popularnonaukowy styl, dzięki czemu nieznane zagadnienia mogą być przyswojone nawet przez laików. Odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego się śmiejemy?” według autorów należy szukać w ewolucji. Śmiech pojawił się po to, byśmy krytycznie oceniali rzeczywistość. To oczywiście nie wszystko, o czym piszą. Czy udało im się odpowiedzieć na wszystkie zagadki ludzkości? Tego chyba nie da się zrobić. Ta książka to ciekawy głos w dyskusji. Niezapoznanym z tematem na pewno przyniesie wiele ciekawych przemyśleń na temat człowieka.

źródło fot.: mat. prasowe

REKLAMA
REKLAMA