REKLAMA
Anywhere logo

Mateusz Kusznierewicz: Rozluźnij się i oddychaj głęboko!

2016-01-14
...

Gdzie najczęściej można usłyszeć te słowa? W gabinecie lekarskim, podczas sesji jogi czy masażu relaksacyjnego. Ale nie tylko tam. Każdy, kto mieszka w Gdańsku może śmiało i głęboko oddychać, bo nasze miasto może pochwalić się najlepszą jakością powietrza wśród polskich metropolii.

Na ekranach telewizorów często widzimy obrazki z Chin. Bywają dni, gdy powietrze w Pekinie jest tak zanieczyszczone, że trudno oddychać i nie sposób dojrzeć kogoś po drugiej stronie ulicy. W krajach uprzemysłowionych to coraz częstsze zjawisko.

Także w Polsce mamy tego rodzaju kłopoty. Szczęśliwie, Gdańsk jest na bardzo dobrej pozycji. Ostatni raport NIK wskazuje, że nie musimy się martwić. Norma zanieczyszczenia, która pozwala na swobodne oddychanie, to 40 jednostek. W Gdańsku wskaźnik wynosi 24 – to najlepszy wynik w kraju. Mało tego, stężenie to jest przekroczone zaledwie 16 dni w roku. Niestety, nie wszyscy mamy takie szczęście. W Krakowie, gdzie polskie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone, omawiany wskaźnik to 60 jednostek, zaś dni z przekroczeniem normy jest w roku aż 158!

A teraz najciekawsze informacje. Co w największym stopniu zanieczyszcza nasze powietrze? Ruch uliczny? Działalność dużych zakładów? Nic bardziej mylnego. Choć obie wartości są ważne, to na pierwszym miejscu plasuje się indywidualne ogrzewanie domów i mieszkań. Przemysł generuje ok 23% zanieczyszczeń, auta –16%, a ogrzewanie aż 42%!

Na szczęście, Kraków zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa i wprowadza restrykcyjne przepisy, zakazujące ogrzewania węglem. Oby były skuteczne.

Pojawiają się pomysły ograniczenia ruchu samochodów. Ostatnio próbowano tego w Rzymie. Do centrum Wiecznego Miasta mogą w określone dni wjechać auta z ostatnią cyfrą rejestracji parzystą lub nieparzystą, na zmianę. Spowodowało to oczywiście ogromny chaos.

Wracając do Gdańska, warto przypomnieć, że miasto już w roku 1993 wiedziało, jak ważną sprawą jest jakość powietrza. Wtedy, razem z Tczewem, Sopotem i Gdynią utworzono Agencję Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej – system monitorowania jakości powietrza.

Większość z nas nie dostrzega problemu zanieczyszczonego powietrza. Bierzemy to za pewnik. Powietrze jest, było i będzie, bo przecież musimy oddychać. Ale może przyjść moment, że zanieczyszczenia utrudnią nam tą absolutnie podstawową czynność.

Nic nie wskazuje na to, aby w Gdańsku taki czarny scenariusz miał się sprawdzić. Nie ogrzewajmy domów węglem, używajmy komunikacji miejskiej i inwestujmy w ekologiczne źródła energii, a dalej będziemy mogli cieszyć się swobodnym oddechem.

Rozluźnijmy się i oddychajmy głęboko!

REKLAMA
REKLAMA