It’s all about us – przegląd filmów antywalentynkowych

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Nie wiem, jak Wy, ale osobiście, rok rocznie, niezależnie od mojej sytuacji związkowej uciekam jak najdalej od kwiatów, czekoladek i czerwonych serduszek. Wydawać by się mogło to niemożliwe, ale podobnie jak mój tata narzeka na 13. dzień każdego miesiąca, tak ja krzywo patrzę na 14. dzień lutego każdego roku. Nie czuję potrzeby celebrowania miłości “na siłę” oraz tendencyjnie. Przybywam dziś z przeglądem filmów, w których miłość nie gra pierwszych ani drugich skrzypiec. Pozwolę jednak sprostować – nie będzie to najstraszliwsze z najstraszniejszego kina – po prostu pozycje na przyjemny wieczór.

Pina

W hołdzie twórczości niesamowicie utalentowanej niemieckiej choreografce Pinie Bausch, członkowie zespołu, z którymi współpracowała, postanowili odtworzyć jej najbardziej pamiętne dzieła. W przestrzeni publicznej. Jeżeli uwielbiacie ruch ciał w niesamowitej syntezie i lubicie dyskusje o granicach – zapraszam do obejrzenia filmu, w którym bariery pomiędzy tańcem, teatrem i życiem są zacierane.

Choć goni nas czas

Jack Nicholson i Morgan Freeman w ujmującej komedii o przyjaźni i radości płynącej z ostatnich chwil życia. Niesamowite podróże, przygody i historie pacjentów, którzy spotkali się pewnego razu w szpitalu. Choć nie od początku pałali do siebie pozytywnymi odczuciami, tak w obliczu śmierci – wszystko się zmienia.

Dzień Świra

Film o trudnym schorzeniu, ale również o gorzkości, płynącej pełnym poirytowaniem sobą i wszystkimi osobami wokoło. Pomimo to, chyba każdy z nas pamięta cytat “Co za ponury absurd… Żeby o życiu decydować za młodu, kiedy jest się kretynem?”, scenę z królem i królową lub próbę recytacji “Stepów akermańskich”. Marek Kondrat w roli polonisty z nerwicą natręctw i Michał Koterski w roli “Weź się, tato”, syna.

Samsara

“Samsara” to przede wszystkim wizualna i edukacyjna podróż przez zakątki 25 krajów i 25 kultur. Dokument kręcony i montowany był przez Rona Fricke’a przez 5 lat. Reżyser zabiera nas w około półtora godzinną tytułową wędrówkę (>samsara<) po cyklu narodzin, życia i śmierci.

Reklama

Whales

Tak, chodzi wyłącznie o majestatyczne ogromne i kojące morskie stworzenia. W tym przypadku nie chodzi o fabułę, a przeżycie bądź ukojenie. Czy jest coś równie fantastycznego, co wieloryby  Dokument jest dostępny przez usługę Amazon Prime.

 

Reklama