Festiwal ORŁÓW 2022 w serwisie PREMIERY CANAL+ i w warszawskim kinie Iluzjon

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

4 lutego w serwisie PREMIERY CANAL+ oraz w kinie Iluzjon rozpocznie się Festiwal Orłów 2022 w którym będzie można zobaczyć filmy kandydujące do 24. edycji Polskich Nagród Filmowych. Po wieczornych pokazach organizatorzy festiwalu zaproszą widzów na blisko trzydzieści spotkań i dyskusji na żywo z twórcami polskiego kina. Festiwal potrwa do 4 marca. Nominowanych poznamy 10 marca.

Po spowodowanej pandemią przerwie FESTIWAL ORŁÓW wraca do kina, ale również będzie, podobnie jak przed rokiem, dostępny dla widzów dzięki obecności festiwalowych filmów na platformie CANAL+.

Niełatwy dla polskiej kinematografii pandemiczny rok 2021, pokazał jak wielka jest tęsknota widzów za rodzimym kinem. Cieszymy się, że filmy ubiegające się o nominacje i nagrody Polskiej Akademii Filmowej będą mogły trafić do nowych widzów, a wszystko to dzięki doskonałej współpracy z CANAL + – mówi Dyrektor Orłów Izabela Wójcik.

Orły to najważniejsze branżowe nagrody w Polsce. Już od kilku lat transmisja gali gości na naszej antenie i bardzo mnie cieszy, że także w tym roku. Ale zanim poznamy nominowanych i laureatów, dla fanów polskiego kina przygotowaliśmy prawdziwą gratkę. Rozpoczynamy Festiwal Orłów w CANAL+ online. Widzowie będą mogli obejrzeć kolekcję filmów kandydujących do Orłów w naszym serwisie PREMIERY CANAL+ – dodaje Beata Ryczkowska, dyrektor produkcji oryginalnych i koprodukcji CANAL+.

Filmy kandydujące do Orłów 2022 widzowie będą mogli oglądać od  4 lutego do 4 marca 2022 w ofercie filmów na życzenie. Produkcje można będzie wypożyczyć z sekcji PREMIERY CANAL+. Oferta skierowana jest do wszystkich zainteresowanych widzów, nie tylko do subskrybentów pakietów CANAL+: (LINK https://pl.canalplus.com/lp/orly/ )

Równolegle, w kinie Iluzjon w Warszawie odbędą się projekcje połączone ze spotkaniami z twórcami. Po raz pierwszy w historii, ze względu na ograniczoną obostrzeniami liczbę miejsc, spotkania będzie można również śledzić online na profilu Orłów na Facebooku. Transmisje, które będą odbywały się po każdym wieczornym seansie zostaną zrealizowane we współpracy z AMA FILM ACADEMY.

Festiwal Orłów 2022 zainauguruje spotkanie z twórcami i projekcja filmu dokumentalnego „Krafftówna w krainie czarów” w reżyserii Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa, zrealizowanego w ubiegłym roku w oparciu o rozmowy które z Barbarą Krafftówną przeprowadził scenarzysta filmu Remigiusz Grzela. W ten szczególny sposób Polska Akademia Filmowa uhonoruje zmarłą pod koniec stycznia br. aktorkę, która na stałe zapisała się w historii polskiej kinematografii wspaniałymi kreacjami w filmach m.in. Wojciecha Jerzego Hasa, Andrzeja Wajdy czy Janusza Morgensterna oraz niezapomnianymi występami w Kabarecie Starszych Panów. Po seansie z publicznością spotkają się reżyserzy filmu, pisarz i dramaturg Remigiusz Grzela oraz autor zdjęć Bartosz Piotrowski.

 

W programie Festiwalu Orłów 2022 znalazły się m.in. polski kandydat do Oscara – „Żeby nie było śladów” laureata Orłów z 2021 i 2017 roku Jana P. Matuszyńskiego. Widzowie będą mogli obejrzeć również nagrodzony Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni obraz „Wszystkie nasze strachy“ w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta, „Powrót tamtych dni” Konrada Aksinowicza z przejmującą rolą Macieja Stuhra, debiut Jakuba Michalczuka „Teściowie” czy nowy obraz laureatki Orłów z 2016 roku Kingi Dębskiej „Zupa nic”. Nie zabraknie również „Weseלa” wielokrotnie nagradzanego Orłami Wojciecha Smarzowskiego, filmu laureatki Orłów Doroty Kędzierzawskiej „Żużel” i „Sweat” Magnusa von Horna, który pokazywany był podczas oficjalniej selekcji na festiwalu w Cannes. Festiwal Orłów 2022 będzie również doskonałą okazją by przypomnieć sobie „Magnezję” Macieja Bochniaka, „Bo we mnie jest seks” Katarzyny Klimkiewicz czy europejską koprodukcję „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić.

Między 4 lutego a 4 marca, po wieczornych seansach, widzowie będą mogli spotkać się i porozmawiać m.in. z Dawidem Ogrodnikiem („Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”), Wojciechem Mecwaldowskim („Śmierć Zygielbojma”), Agatą Buzek i Łukaszem Grzegorzkiem („Moje wspaniałe życie”), Pawłem Łozińskim („Film balkonowy”), Kacprem Lisowskim i Iwoną Harris („Sędziowie pod presją”), Magdaleną Koleśnik (“Sweat”), Weroniką Książkiewicz (“Powrót do tamtych dni”), Piotrem Głowackim (“Mistrz”), Adamem Woronowiczem (“Zupa Nic”) czy Wojciechem Solarzem („Amatorzy”). Pełny program projekcji i festiwalowych spotkań znajduje się na stronie www.pnf.pl  Gospodarzem Festiwalu Orłów 2022 będzie Kino Iluzjon. Spotkania poprowadzą dziennikarze: Anna Serdiukow, Rafał Pawłowski, Artur Cichmiński i Artur Zaborski.

 

W tym roku członkowie 700-osobowej Akademii w samym tylko w konkursie głównym wskażą swoich faworytów spośród siedemdziesięciu jeden filmów, a niemal drugie tyle będzie ubiegało się  o nagrody w kategorii filmów dokumentalnych. Nominacje poznamy 10 marca, a data  24. gali Polskich Nagród Filmowych Orły 2022 ujawniona zostanie niebawem. Oficjalnym nadawcą Orłów – Polskich Nagród Filmowych  już po raz piąty z rzędu jest CANAL+ i to na antenie tej stacji obejrzeć można będzie transmisję na żywo z ceremonii ich wręczenia.

Pełna lista filmów kandydujących do tegorocznych Orłów dostępna pod adresem pnf.pl.

———————————————————–

Polska Nagroda Filmowa Orzeł, przyznawana od 1999 roku przez Polską Akademię Filmową, jest powszechnie uważana za najważniejsze wyróżnienie rodzimej branży. Nominowani, a potem laureaci są wyłaniani w dwuetapowym głosowaniu, przeprowadzonym przez wiodącą na świecie firmę audytorską PwC. Nominacje, a w dalszej kolejności nazwiska laureatów, są tajne aż do chwili publicznego otwarcia kopert. Oprócz nagród dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego oraz serialu, nagradzani są także aktorzy, aktorki oraz twórcy filmowi w aż dziewiętnastu kategoriach. Każdego roku wręczana jest także Nagroda za Osiągnięcia Życia oraz Nagroda Publiczności.

 

 

 

Reklama