Wpływ ćwiczeń siłowych na stawy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Closeup of weightlifter clapping hands before barbell workout at the gym

Trening siłowy cieszy się dużą popularnością – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Niesie on za sobą wiele korzyści, do których przede wszystkim możemy zaliczyć zwiększenie siły oraz masy mięśniowej. Podnoszenie ciężarów może pozytywnie odbić się także na naszym życiu codziennym, wszak niejednokrotnie musimy użyć siły by np. coś podnieść lub przenieść. Nie ulega wątpliwości, że ćwiczenia siłowe rzeźbią sylwetkę i sprawiają, że będzie prezentować się naprawdę dobrze. Ponadto treningi siłowe pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.

Podobnie jak w przypadku wielu innych aktywności fizycznych, podczas treningu siłowego może dojść do urazu lub kontuzji. Wiele osób uważa, że osoby podejmujące treningi siłowe narażone są na dolegliwości związane z bólem stawów opierających się na procesach zwyrodnieniowych. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest nieodwracalną chorobą, gdzie dochodzi do zmian degeneracyjnych w jednym lub wielu stawach. Podczas rozwoju choroby dochodzi do destrukcji chrząstki stawowej, co w konsekwencji prowadzi do objęcia zmianami innych struktur oraz kości. Choroba zwyrodnieniowa stawów obniża możliwość funkcjonowania w codziennym życiu za sprawą pojawiającego się bólu. Do najczęstszych objawów choroby należą:

  • ograniczony zakres ruchu w stawie,
  • upośledzenie wzorców ruchowych – w porównaniu do zdrowych stawów niektóre ruchy wykonywane są inaczej (szczególnie zauważalne jest to podczas chodzenia),
  • sztywność stawów.

Czy siłownia niszczy stawy?

Podczas ćwiczeń z obciążeniem nasze stawy poddawane są sprawdzianowi, ponieważ oddziałują na nie duże siły. Może zdarzyć się, że osoba trenująca siłowo narazi się na powstanie stanów zapalnych lub uszkodzeń w obrębie stawów. Istnieją jednak badania pokazujące, że trening siłowy przynosi korzyści dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Łącząc ten tryb treningu z innymi ćwiczeniami, pozwala zwiększyć, utrzymać lub zniwelować spadek siły mięśniowej. Polepsza ponadto funkcjonowanie w życiu codziennym i zmniejsza ból. Uważa się, że jednym z ważniejszych elementów profilaktyki choroby jest zachowanie odpowiedniej siły oraz masy mięśniowej. Przeglądając wiele publikacji można postawić tezę, że trening siłowy nie wpływa bezpośrednio na powstawanie zwyrodnień w stawach. Niemniej niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń, podczas których dochodzi do powstania kontuzji czy stanów zapalnych może zwiększyć ryzyko zachorowania.

Chcąc zmniejszyć ryzyko powstania zwyrodnień stawów musimy wykluczyć najważniejsze elementy bezpośrednio wpływające na rozwój choroby. Można zminimalizować ryzyko pojawienia się choroby poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia – utrzymania prawidłowej masy ciała, podejmowania aktywności fizycznej i unikaniu urazów. Oczywiście wiadomo, że na niektóre urazy czy kontuzje nie mamy wpływu, niemniej, jeśli taki nastąpił musimy szczególnie o siebie zadbać – uczęszczać na rehabilitację i suplementować witaminę D. Suplementem ułatwiającym zachowanie kondycji, sprawności i sił witalnych jest EstroVita MEN. Dzięki zawartości doskonałej proporcji kwasów tłuszczowych z grupy omega i kompozycji witamin A, D, E i K, wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku, dbając o ich mocne i zdrowe kości (witamina K), prawidłowe funkcjonowanie mięśni (witamina D) i sprawny układ immunologiczny (beta-karoten). W produkcie znalazł się pochodzący z owocu granatu unikatowy kwas omega 5, uważany za symbol męskości, energii i młodości.

Warto pamiętać o zachowaniu zdrowego trybu życia oraz odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej!

Reklama