Premiera „Filokteta” w Teatrze Powszechnym

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
fot. z prób spektaklu: Marianna Kulesza

Już w sobotę, 19 marca 2022 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu „Filoktet ex machina” w reżyserii Agaty Koszulińskiej. Spektakl powstaje we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie, w ramach Laboratorium Nowych Epifanii.

„Filoktet ex machina” to kolektywna praca aktorów Teatru Powszechnego oraz młodych twórczyń i twórców od lat wykorzystujących nowe technologie w działaniach z pogranicza teatru, performansu i instalacji artystycznej. Spektakl zadaje pytania o istotę cierpienia we współczesnym świecie, jego wymiar praktyczny i mistyczny, bada też możliwości przezwyciężania pewnych ograniczeń ciała i niepełnosprawności dzięki zdobyczom techniki i świata wirtualnego.

Ważnym impulsem do pracy nad spektaklem było doświadczenie aktorki Kingi Chudobińskiej-Zdunik – jej codziennie zmaganie się z nieuleczalną chorobą. Uwieczniony w dramacie Sofoklesa los Filokteta, słynnego łucznika z Lemnos, który na skutek ukąszenia przez węża został skazany na powolne odchodzenie w bólu, stał się inspiracją opowieści o współczesnych postawach wobec choroby, samotności oraz życiowej samodzielności.

– Punktem wyjścia jest sytuacja, którą opisuje Sofokles, to znaczy sytuacja Filokteta pozostawionego przez swoich kompanów podróży na plaży, na wyspie Lemnos. Filoktet cierpi, jego noga jest zraniona, gnije. (…). W spektaklu zastanawiamy się nad granicami ludzkiego potencjału, to znaczy: relacją człowieka z bólem i cierpieniem oraz czymś, nad czym pracujemy jako ludzkość od zarania dziejów, czyli ciągłym rozwojem naszych możliwości – mówi dramaturg spektaklu, Amadeusz Nosal.

– Jest to spektakl, w którym staramy się stworzyć przestrzeń do rozmowy na temat ludzkiej sprawczości, mierzenia się człowieka ze swoim losem. W tę historię wprzęgamy nowoczesne technologie. Opowiadamy o modyfikacjach genetycznych, o kriokonserwacji, o różnych metodach walki z chorobami, z niedoskonałością ciała. Opowiadamy o próbie przedłużania swojego życia, poprawiania kondycji, a być może gdzieś na horyzoncie – także przedłużania życia w nieskończoność, czyli dążenia do boskości. Do spektaklu zaprosiłam moją koleżankę ze studiów – Kingę, która do tematu zdrowia i kondycji człowieka wprowadza swoją osobistą perspektywę osoby cierpiącej na nieuleczalną chorobę. W związku z tym, te najnowsze osiągnięcia technologiczne zderzamy z jej perspektywą, bardzo lokalną, polską i miejscami dosyć drastyczną – mówi Agata Koszulińska, reżyserka spektaklu.

Pokazy popremierowe spektaklu „Filoktet ex machina” odbędą się 20 marca o godz. 16.00 oraz 22 marca o godz. 19.30, a także 21, 22, 23 i 24 kwietnia w Teatrze Powszechnym.

fot. z prób spektaklu: Marianna Kulesza

Reklama

Kiedyś mężczyźni dyskryminowali kobiety himalaistki | Eliza Kubarska

Eliza Kubarska – reżyserka filmu „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa” jest dzisiaj naszą gościnią. W rozmowie z naszą redaktorką Alicją Pruszyńska opowie nam o tworzeniu filmu, a także przybliży historię himalaistki, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi.

Każdy może ADOPTOWAĆ! | Justyna Janiszewska

Czy adopcja psiaka ze schroniska i nowego właściciela zawsze musi być jak „perfect match”? Dziś przyjrzymy się pracy schroniska dla zwierząt oraz dowiemy się, jak możemy je wspierać. Naszym gościem jest Justyna Janiszewska ze Schroniska dla Zwierząt “Na Paluchu”.