Premiera „Filokteta” w Teatrze Powszechnym

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
fot. z prób spektaklu: Marianna Kulesza

Już w sobotę, 19 marca 2022 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu „Filoktet ex machina” w reżyserii Agaty Koszulińskiej. Spektakl powstaje we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie, w ramach Laboratorium Nowych Epifanii.

„Filoktet ex machina” to kolektywna praca aktorów Teatru Powszechnego oraz młodych twórczyń i twórców od lat wykorzystujących nowe technologie w działaniach z pogranicza teatru, performansu i instalacji artystycznej. Spektakl zadaje pytania o istotę cierpienia we współczesnym świecie, jego wymiar praktyczny i mistyczny, bada też możliwości przezwyciężania pewnych ograniczeń ciała i niepełnosprawności dzięki zdobyczom techniki i świata wirtualnego.

Ważnym impulsem do pracy nad spektaklem było doświadczenie aktorki Kingi Chudobińskiej-Zdunik – jej codziennie zmaganie się z nieuleczalną chorobą. Uwieczniony w dramacie Sofoklesa los Filokteta, słynnego łucznika z Lemnos, który na skutek ukąszenia przez węża został skazany na powolne odchodzenie w bólu, stał się inspiracją opowieści o współczesnych postawach wobec choroby, samotności oraz życiowej samodzielności.

– Punktem wyjścia jest sytuacja, którą opisuje Sofokles, to znaczy sytuacja Filokteta pozostawionego przez swoich kompanów podróży na plaży, na wyspie Lemnos. Filoktet cierpi, jego noga jest zraniona, gnije. (…). W spektaklu zastanawiamy się nad granicami ludzkiego potencjału, to znaczy: relacją człowieka z bólem i cierpieniem oraz czymś, nad czym pracujemy jako ludzkość od zarania dziejów, czyli ciągłym rozwojem naszych możliwości – mówi dramaturg spektaklu, Amadeusz Nosal.

– Jest to spektakl, w którym staramy się stworzyć przestrzeń do rozmowy na temat ludzkiej sprawczości, mierzenia się człowieka ze swoim losem. W tę historię wprzęgamy nowoczesne technologie. Opowiadamy o modyfikacjach genetycznych, o kriokonserwacji, o różnych metodach walki z chorobami, z niedoskonałością ciała. Opowiadamy o próbie przedłużania swojego życia, poprawiania kondycji, a być może gdzieś na horyzoncie – także przedłużania życia w nieskończoność, czyli dążenia do boskości. Do spektaklu zaprosiłam moją koleżankę ze studiów – Kingę, która do tematu zdrowia i kondycji człowieka wprowadza swoją osobistą perspektywę osoby cierpiącej na nieuleczalną chorobę. W związku z tym, te najnowsze osiągnięcia technologiczne zderzamy z jej perspektywą, bardzo lokalną, polską i miejscami dosyć drastyczną – mówi Agata Koszulińska, reżyserka spektaklu.

Pokazy popremierowe spektaklu „Filoktet ex machina” odbędą się 20 marca o godz. 16.00 oraz 22 marca o godz. 19.30, a także 21, 22, 23 i 24 kwietnia w Teatrze Powszechnym.

fot. z prób spektaklu: Marianna Kulesza

Reklama