Plakat Andrzeja Pągowskiego dla 24. edycji Orłów z ukraińskim przesłaniem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Tradycją Polskich Nagród Filmowych ORŁY są plakaty wybitnego artysty grafika Andrzeja Pągowskiego. Twórca, w pracy promującej tegoroczną edycję nagród, nawiązał w sposób szczególny do sytuacji na Ukrainie.

Andrzej Pągowski to jeden z najwybitniejszych twórców polskiego plakatu. Jego znakiem rozpoznawczym są grafiki i plakaty do sztuk teatralnych i filmu. Do najbardziej znanych jego prac należą m.in. postery do filmów „Miś”, „Łuk Erosa”, „Sztuka kochania” czy „Kler”. Nieprzerwanie od wielu lat tworzy również plakaty dla kolejnych edycji ORŁÓW.

Przez wiele lat projektuję plakaty Orłów, które mają pozostać w pamięci. Nagroda to Orły a dotąd na plakacie umieszczałem jednego orła. W tym roku pomyślałem, że całe nasze środowisko jest razem z twórcami i ludnością Ukrainy i dlatego właśnie są dwa orły. Kolorystyka i pozostałe elementy są zrozumiałe” – mówił podczas konferencji ogłoszenia nominacji Andrzej Pągowski.

Plakat wpisuje się w akcję STOP RUSSIAN WAR!,którą podczas konferencji ogłosił prezydent Polskiej Akademii Filmowej, Dariusz Jabłoński wzywając filmowców z całego świata do zamanifestowanie sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. Szczegóły akcji i apel tutaj: http://pnf.pl/stoprussianwar/

20 kwietniapoznamy pierwszego laureata tegorocznych ORŁÓW, Laureata Orła za Osiągnięcia Życia, przyznawanego za całokształt twórczości. Jak dotąd nagrodę tę otrzymali m.in. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Maja Komorowska, Jerzy Stuhr, Krzysztof Zanussi, Sylwester Chęciński czy Janusz Gajos.

—————————————————————

Polskie Nagrody Filmowe Orły powstały w 1999 roku i są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową. Do pierwszego etapu kwalifikują się wszystkie produkcje filmowe minionego roku spełniające warunki regulaminu Konkursu. Spośród nich w tajnym, poufnym głosowaniu, nadzorowanym przez wiodącą firmę audytorsko-doradczą PwC, w którym bierze udział ponad ośmiuset członków Polskiej Akademii Filmowej wyłaniane są nominacje, a w kolejnym etapie – laureaci.  Nagrody przyznawane są w 19 kategoriach, nazwiska nominowanych i laureatów są tajemnicą aż do momentu otwarcia na scenie kopert z wynikami głosowania Akademików.

Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stroniewww.pnf.pl

Zapraszamy też na FB Orłów: https://www.facebook.com/pnforly/

i na Instagrama: https://www.instagram.com/pnf_orly/

Reklama