Klarowanie polega na usuwaniu z masła białaek i innych substancji stałych, które wytrącają się w podwyższonej temperaturze w postaci białego osadu pozostawiając sam tłuszcz.
Sklarowane masło jest prawie czystym tłuszczem i nie zawiera wielu alergenów obecnych w innych produktach mlecznych jak kazeina i laktoza, co czyni je dobrze tolerowanym przez osoby wrażliwe na mleko krowie.
W 100 g masła znajduje się około 99,5 g – 99,8 g tłuszczu, w tym jednonienasycone kwasy tłuszczowe do 29% i 4,6% wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Pozostałe składniki to białko i cholesterol, woda (0,2 g), składniki mineralne i witaminy: A, D, E, K (rozpuszczalne w tłuszczach.
Dzięki wysokiej temperaturze dymienia masła klarowanego (ok. 250 stopni) można wykorzystywać je do smażenia, pieczenia i gotowania.
Masło klarowane dzięki niskiej zawartości wody ma dłuższy okres trwałości niż masło. Okres przechowywania w temperaturze pokojowej wynosi około 9, a w lodówce nawet 15 miesięcy. Powinno przechowywać się je zamknięte co spowalnia proces utleniania. Masło krystalizuje się w temperaturze pokojowej.
Poznaj przepis na tartę tatin na kruchym spodzie – użyj masła klarowanego do ciasta zamiast zwykłego a będzie jeszcze bardziej kruche. Po przepis TĘDY (https://czytajsklad.com/tarta-tatin/)