
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią na sopocki Hipodrom powraca impreza, która tradycyjnie kojarzona jest przez mieszkańców z nadejściem wiosny. Dwutygodniowe zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego „WKKW Sopot Spring Tour”. W tym roku te międzynarodowe zawody odbędą się w dniach 28 kwietnia – 8 maja i będzie to świetna alternatywa dla tradycyjnej majówki spędzanej za miastem albo na plaży.

Hipodrom to piękny, zabytkowy teren zielony położony w samym centrum Trójmiasta. Tor wyścigów konnych i tereny do jazdy krosowej powstały tutaj już pod koniec XIX wieku i od tamtej pory cały czas działa. Hipodrom to unikat w skali Europy i choćby dlatego warto go odwiedzić. Obecnie działa tutaj jeden z najbardziej aktywnych w kraju ośrodków sportów konnych, tor wyścigowy, na którym latem odbywają się tradycyjne gonitwy konne oraz centrum edukacji jeździeckiej.
Z kolei zawody WKKW nazywane są często jeździeckim triathlonem. To bardzo wymagający sprawdzian wszechstronnego przygotowania konia i jeźdźca, na który składają się trzy dyscypliny: ujeżdżenie, bieg terenowy (kros) oraz skoki przez przeszkody. Zawody te trwają zwykle trzy dni, zaś sopockie wiosenne WKKW Tour to dwie takie imprezy pod rząd, obejmujące w sumie dwa tygodnie na przełomie kwietnia i maja.

Pierwszego dnia rozgrywana jest tzw. próba ujeżdżenia, która polega na wykonaniu odpowiednich figur na tzw. czworoboku, czyli specjalnie przygotowanym placu. W tej niezwykle eleganckiej dyscyplinie kładzie się nacisk przede wszystkim na współpracę oraz wzajemne zaufanie konia i jeźdźca. Tutaj liczy się perfekcyjne opanowanie zachowań zwierzęcia oraz swoboda i elegancja wykonywanych figur. Nie bez powodu ujeżdżenie porównuje się do tańca.
Kolejnego dnia zawodnicy i konie biorą udział w próbie terenowej, która rozgrywana jest na znacznie większym obszarze – jest to bieg przełajowy na trasie obejmującej kilka kilometrów, na której jeździec i koń mają do pokonanie różnego rodzaju przeszkody, które nawiązują do naturalnych przeszkód, na jakie dawniej napotykano podczas gonitw myśliwskich w lesie. Próba terenowa to zdecydowanie najbardziej widowiskowa cześć zawodów WKKW, która przyciąga na Hipodrom rzesze fanów jeździectwa oraz osoby, które łączą kibicowanie z piknikiem na świeżym powietrzu.
Rozgrywany trzeciego dnia konkurs skoków stanowi z kolei próbę dokładności oraz kondycji konia i jeźdźca, którzy dzień wcześniej przeszli bardzo wymagającą próbę terenową. Skoki odbywają się na parkurze, na którym ustawionych jest kilkanaście przeszkód – należy je pokonać w odpowiedniej kolejności w zadanym czasie. Każda zrzutka i przekroczenie normy czasu to oczywiście punkty karne.

Na zawody WKKW warto przyjść nawet, jeśli nie znamy się na jeździectwie. Zasady nie są skomplikowane, spikerzy dwoją się i troją by jak najdokładniej wyjaśnić widzom wszystkie niuanse i ciekawostki, zaś sama impreza to przede wszystkim okazja do zrobienia sobie pikniku na świeżym powietrzu, tyle, że w nietypowym otoczeniu. W tym właśnie tkwi cały urok tego miejsca, że możemy cieszyć się wiosennym słońcem, a wszędzie wokół galopują konie.
Alicja Kocik