Nowy japoński serial o…zostawianiu dzieci bez opieki

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Serial dokumentalny o dwulatkach jeżdżących bez opieki autobusem albo robiącym zakupy? Old Enough, wieloletni hit telewizyjny w Japonii pojawił się na platformie Netflix.

Jak się okazuje “rozrywkowy” serial dokumentalny jest w Japonii hitem od 30 lat. O co w tym wszystkim chodzi? Hajimete no Otsuki to produkcja, w której kilkuletnie dzieci zostają wypuszczone bez żadnej opieki na zewnątrz – przykładowo – jeżdżą komunikacją miejską lub robią zakupy.

Jak wygląda produkcja serialu? Dzieci są selekcjonowane na podstawie szczegółowych kategorii, ich wiek waha się od 2 do 6 lat, a podczas realizacji serialu, zarówno rodzice, jak i ekipa filmowa, są poukrywani dookoła, aby zapobiec potencjalnemu niebezpieczeństwu. 

Założeniem produkcji jest uczenie dzieci wiary w siebie i poczucia niezależności – na koniec każdego odcinka pokazane jest uczucie spełnienia, które maluje się na twarzach maluchów. Nasuwa się główne pytanie – czy dzieci te rzeczywiście są wystarczająco “dorosłe”?

Źródło: https://www.theguardian.com/tv-and-radio/2022/apr/07/old-enough-the-japanese-tv-show-that-abandons-toddlers-on-public-transport