Tysiąc egzotycznych roślin, w tym blisko dwieście ze starej i osiemset z nowej kolekcji – to tylko część atrakcji, jakie czekają w przebudowanym kompleksie palmiarni w Parku Oruńskim.
Gdańszczanie i turyści zyskali kolejny nowoczesny obiekt w mieście. W drugiej połowie marca otwarto dla zwiedzających rotundę i oranżerię w Parku Oliwskim. Na kompleks palmiarni składa się kilka budynków: rotunda (koszt przebudowy 11,5 mln zł), oranżeria (8,5 mln zł), budynek gospodarczy (3,5 mln zł). Koszt nasadzeń nowej zieleni wyniósł blisko 800 tys. zł.
Nietypowa konstrukcja
Opłacało się, bo obecnie kompleks palmiarni imponuje nie tylko zewnętrzną formą architektoniczną: spiralnej, przeszklonej rotundy i odtworzonej w historycznym kształcie oranżerii. – Projekt ten był niezwykle skomplikowany. Wymagająca konstrukcja, zmontowana głównie z elementów szklanych, przez co bardzo ciekawa i nietypowa. Koszt przebudowy całości kompleksu to 24 mln zł – mówi Alan Aleksandrowicz zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji.
Także wnętrza obu budynków przeszły gruntowną przebudowę, zamontowano m.in. system sterowania klimatem, dzięki któremu rośliny tropikalne mogą rosnąć w warunkach odpowiadających ich naturalnemu środowisku.
Palmy i nie tylko
W odnowionej palmiarni można zobaczyć palmę dżemową, czyli palmę brazylijską o żółtawych lub czerwonawych kwiatach, których długość dochodzi nawet do 1 metra. Jest też okaz palmy bożonarodzeniowej o filipińskim pochodzeniu z charakterystycznymi czerwonymi owocami. W palmiarni znalazło się również miejsce dla palmy meksykańskiej występującej w naturze w rejonie Baja California. Swoimi rozmiarami może dochodzić do 15 metrów wysokości.
Rotunda mieści w sobie także inne cenne egzotyczne okazy. Warto zwrócić uwagę na największą prezentowaną roślinę, czyli pochodzącą z australijskich lasów deszczowych, mierzącą 17 metrów araukarię czy rzadkie bananowce australijskie. Nie sposób nie wspomnieć także o paprociach drzewiastych i fikusach bengalskich. Uwagę przykują również pnącza passiflory i różne odmiany storczyków.
Remont szklarni i ogród botaniczny
Przebudowa oranżerii oraz rotundy nie zamykają całości inwestycji rewitalizacji kompleksu palmiarni. Pozostał jeszcze ostatni element, czyli szklarnia (w tym roku powstanie dokumentacja projektowa). Jeszcze w tym roku zostanie opracowana także dokumentacja projektowa ogrodu botanicznego przy palmiarni. Natomiast w budynku oranżerii znajdzie się niedługo lokal gastronomiczny.
Kiedy odwiedzać palmiarnię?
Rotunda i oranżeria są czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Poniedziałki są dniami gospodarczymi, podczas których jest ona niedostępna dla odwiedzających. W pierwszych miesiącach funkcjonowania wejście do obiektów jest bezpłatne. W późniejszym okresie zaplanowano dla gdańszczan raz w roku bezpłatne wejście z Kartą Mieszkańca.
Dariusz Wołodźko