Orzeł 2022 za Osiągnięcia Życia dla Jerzego Skolimowskiego

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Na dzisiejszym spotkaniu z Nominowanymi do ORŁÓW 2022 poznaliśmy pierwszego Laureata tegorocznych nagród filmowych. Nagrodę za Osiągnięcia Życia podczas ceremonii wręczenie ORŁÓW 6 czerwca, odbierze Jerzy Skolimowski. Bezpośrednią transmisję z gali przeprowadzi CANAL+ w paśmie niekodowanym.

Podczas uroczystego spotkania, nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2022 z rąk Prezydenta Polskiej Akademii Filmowej Dariusza Jabłońskiego odebrali m.in. reżyserzy: Paweł Łoziński (Film balkonowy), Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt (Wszystkie nasze strachy), Wojtek Smarzowski (Weseלe), Jan P. Matuszyński (Żeby nie było śladów); scenarzyści: Kaja Krawczyk-Wnuk (Żeby nie było śladów) i Łukasz Grzegorzek (Moje wspaniałe życie); aktorzy: Maciej Stuhr (Powrót do tamtych dni), Piotr Głowacki (Mistrz) i aktorki: Aleksandra Konieczna (Żeby nie było śladów), Maria Dębska (Bo we mnie jest seks), Magdalena Koleśnik (Sweat) i Sandra Korzeniak (Żeby nie było śladów). Podczas konferencji poznaliśmy również pierwszego laureata tegorocznych Orłów. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał w tym roku Jerzy Skolimowski.

Cieszę się, gdy co roku wśród nominowanych do Orłów ogłaszamy laureata nagrody specjalnej, twórcy z ogromnym dorobkiem i doświadczeniem filmowym, który tak wiele wniósł do współczesnego kina. Nie inaczej jest w tym roku kiedy Orłem za dorobek życia Akademia nagradza Jerzego Skolimowskiego, twórcę totalnego i niezłomnego, który za swoje kreatywne wybory często płacił jakością życia. Tak jak przy filmie „Ręce do góry”, który nie spodobał się stalinowskiej władzy i spowodował, że Skolimowski musiał opuścić Polskę. Niezależnie od tego, że każdy kolejny film realizował w innym kraju był honorowany za nie nagrodami na najważniejszych festiwalach. W pewnym momencie wrócił do Polski gdzie nakręcił swoje trzy ważne filmy „Cztery noce z Anną”, „Essential Killing” i „11 minut”. Każdy z nich był nowatorski i odważny w formie i treści – powiedział Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Nagroda za osiągnięcia życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 roku. Poprzednimi laureatami byli m.in.: Andrzej Wajda (2000), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Janusz Majewski (2012), Danuta Szaflarska (2013), Franciszek Pieczka (2015), Janusz Gajos (2016), Sylwester Chęciński (2017), Jerzy Stuhr (2018), Krzysztof Zanussi (2019), Maja Komorowska (2020) i Jerzy Matuszkiewicz (2021).

*******

Jerzy Skolimowski osobowość polskiego kina, reżyser, scenarzysta i aktor, również malarz i poeta – słowem człowiek sztuki. Autor scenariuszy do tak ważnych dla polskiej kinematografii filmów jak Niewinni czarodzieje Andrzeja Wajdy czy Noża w wodzie Romana Polańskiego. Od lat 70 tworzy przede wszystkim za granicą realizując filmy m.in. we Włoszech, Anglii i USA. Zdobywca wielu nagród filmowych. m.in. Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za film Start, Grand Prix Jury Festiwalu w Cannes za film Wrzask czy Nagrody Specjalnej Jury Festiwalu w Wenecji za film Latarniowiec. Jerzy Skolimowski otrzymał również Honorowego Złotego Lwa Festiwalu w Wenecji za całokształt twórczości. Od 2008 roku i filmu Cztery noce z Anną ponownie wielokrotnie nagradzany za ten i kolejne filmy: Essential Killing z 2010 (m.in. nagroda Specjalna Jury Festiwalu w Wenecji) i 11 minut z 2015 roku zarówno w Polsce jak i za granicą. Wielokrotny laureat Orłów. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Specjalną za “niezależną postawę polskiego twórcy kina o światowym wymiarze, realizowaną w Polsce i na emigracji oraz stałe związki z Polską”. W 2009 uzyskał trzy nominacje za film “Cztery noce z Anną”, ostatecznie zdobywając statuetkę w kategorii Najlepsza Reżyseria. W 2011 roku nominowany był w trzech kategoriach za “Essential Killing” otrzymując Orły za Najlepszą Reżyserię i Najlepszy Film. W 2016 Akademia nominowała go do Orłów za “11 minut” w kategoriach Najlepszy Scenariusz i Najlepsza Reżyseria.

Nazwiska pozostałych laureatów Orłów 2022 zostaną ogłoszone podczas uroczystej 24. gali Polskich Nagród Filmowych, która odbędzie się w Teatrze Polskim 6 czerwca o godzinie 20:00. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie CANAL+, oficjalnego nadawcy Orłów. Wśród najczęściej nominowanych produkcji znalazły się w tym roku m.in. filmy: „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego(13 nominacji), „Weseלe” Wojtka Smarzowskiego (9 nominacji), „Wszystkie nasze strachy”, Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta (7 nominacji), „Aida” Jasmili Žbanić (5 nominacji), „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka (5 nominacji).

Artyści filmowi przeciw wojnie na Ukrainie

Po raz kolejny nominowani do Polskich Nagród Filmowych wyrazili sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie włączając się w akcję „Stop Russian War”.

To protest przeciwko rosyjskiej agresji na wolny naród ukraiński, który toczy heroiczną wojnę za swoją i naszą wolność. Polska Akademia Filmowa i wszyscy polscy filmowcy niosą realną pomoc ukraińskim filmowcom i ich rodzinom tu, w Polsce. Wysyłamy też na Ukrainę sprzęt filmowy, kamizelki kuloodporne i hełmy dla tych którzy przekazują światu obrazy z tej wojny Naszą powinnością jest wspierać Ukraińców. Nie możemy być bierni wobec rosyjskiego bestialstwa, wydarzeń z Buczy i innych zakątków Ukrainy, gdzie dochodzi do niebywałego odczłowieczenia, dlatego wzywamy filmowców na całym świecie, szczególnie tych popularnych, do przyłączenia się do protestu i zamanifestowania swojego sprzeciwu wobec tej wojny. Stop Russian War – mówił Dariusz Jabłoński.

Prezydent Akademii zachęcał do nieustawaniu w proteście, apelując o jak największe zaangażowanie w akcję niesienia pomocy poszkodowanym i uchodźcom.

Polskie Nagrody Filmowe Orły powstały w 1999 roku i są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową. Do pierwszego etapu kwalifikują się wszystkie produkcje filmowe minionego roku spełniające warunki regulaminu Konkursu. Spośród nich w tajnym, poufnym głosowaniu, nadzorowanym przez wiodącą firmę audytorsko-doradczą PwC, w którym bierze udział ponad ośmiuset członków Polskiej Akademii Filmowej wyłaniane są nominacje, a w kolejnym etapie – laureaci.  Nagrody przyznawane są w 19 kategoriach, nazwiska nominowanych i laureatów są tajemnicą aż do momentu otwarcia na scenie kopert z wynikami głosowania Akademików.

Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stroniewww.pnf.pl

Zapraszamy też na FB Orłów: https://www.facebook.com/pnforly/

i na Instagrama: https://www.instagram.com/pnf_orly/

***

Partnerzy, Patroni i Sponsorzy tegorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych: 

Partner Orłów: PwC

Oficjalny nadawca: CANAL+

Polskie Nagrody Filmowe Orły powstają przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Partner Przeglądu online: Premiery CANAL+

 Sponsorzy Orłów 2022: 

Lexus Warszawa-Wola, kancelaria Rö Radwan-Röhrenschef Petruczenko Piechota Sp. k., Bobby Brown i Jean Luis David , Hotel Polonia Palace oraz Caffe Grano.pl

Patronami medialnymi Orłów 2022 są:

Wirtualna Polska, radio ZET, magazyn VIVA!, Viva.pl, Anywhere.pl, magazyn Film&TV Kamera, FilmNewEurope oraz FilmPolski.pl

Wsparcie organizacyjne: Krakowska Fundacja Filmowa

Listę filmów kandydujących do Orłów przygotowuje boxoffice.pl

Obsługa fotograficzna: East News

Reklama