Muzea i skanseny w Podkarpackiem – poznaj bogatą historię tego regionu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wiosna w końcu nadeszła, a majówka zbliża się wielkimi krokami. Najwyższy czas zaplanować długi weekend lub jeden z wiosennych wypadów. Idealnym miejscem docelowym takich wycieczek jest Podkarpacie, które kusi nie tylko widokami i przyrodą, ale również  bogatą historią i kulturą. Najlepiej doświadczyć jej w muzeach i skansenach, których na Podkarpaciu nie brakuje.

Nie ma lepszego sposób na poznanie historii danego regionu niż zwiedzanie muzeów, skansenów czy galerii. Kiedyś odwiedzanie takich miejsc nie należało do ulubionych zajęć turystów – dzisiaj obiekty te oferują szereg atrakcji oraz intrygujące zbiory pełne ciekawych eksponatów i pamiątek. Prześcigają się także w zainteresowaniu odwiedzających, oferując niezliczone dodatkowe atrakcje, zajęcia dla najmłodszych turystów i przede wszystkim dobrą zabawę połączoną z lekcją historii. Oto kilka najciekawszych obiektów muzealnych znajdujących się na Podkarpaciu, w których na pewno nie będziecie się nudzić.

Podkarpackie. Krasiczyn. Zespół zamkowo-parkowy. Zamek wybudowany w latach 1580-1631. Baszta Papieska. Fot. M.Bosek / UMWP

Podkarpacie rzemiosłem stoi

W Podkarpackiem czuć rzemieślnicze tradycje – jednym z miejsc, gdzie postanowiono dumnie uhonorować to dziedzictwo jest miasto Krosno, które może pochwalić się dwoma fantastycznymi muzeami – Centrum Dziedzictwa Szkła oraz Muzeum Rzemiosła. To pierwsze jest nowoczesnym, stawiającym na interaktywne obcowanie z prawie stuletnią szklaną tradycją miasta i oferującym naukę fascynującej historii, wystawy a także możliwość obejrzenia pokazu produkcji szkła na żywo. To drugie ma bardziej tradycyjną formę i znajduje się w zabytkowej, XIX-wiecznej kamienicy znakomitego krośnieńskiego zegarmistrza Michała Mięsowicza, zwanej także „Domem pod zegarem”. Wystawy dostępne w muzeum dotyczą szerokiego przekroju rzemieślniczych wyrobów, od stolarstwa i kowalstwa, aż po krawiectwo czy fryzjerstwo.

Przemyśl-Siedliska. Twierdza Przemyśl. Fort I-Salis Soglio. Fot. Michał Bosek / UMWP

W przypadku podkarpackiego rzemiosła nie sposób nie wspomnieć o Muzeum Dzwonów i Fajek, czy interesującego Muzeum Lalek. Pierwsze, znajdujące się w Przemyślu, umiejscowione jest w XVIII-wiecznej Wieży Zegarowej. Miejsce to od ponad 20 lat funkcjonuje jako jeden z oddziałów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, oferując turystom obejrzenie masywnych ludwisarskich wytworów, jak i niewielkich, artystycznie wykonanych fajek, wytwarzanych w Przemyślu od XIX wieku. Drugie – Muzeum Lalek w Pilźnie – to muzeum nieoczywiste, ale mające swój niepowtarzalny urok. Obejrzeć w nim można kolekcje lalek nie tylko z Polski, ale również z Japonii oraz pomieszczenia pracowni skrywające tajemnice lalkarskiego rzemiosła. Filią Muzeum Lalek jest znajdująca się w Lipinach miniaturowa wieś inspirowana Lipcami Reymontowskimi, które były miejscem akcji najsłynniejszej powieści polskiego noblisty, „Chłopi”.

Spacerem wśród historii

Skoro o miniaturowej wsi mowa, warto wspomnieć o tych rzeczywistych rozmiarów. Podkarpackie skanseny jak żadne inne miejsca oddają hołd historii tego regionu. Jednym z nich jest Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, pierwszy i największy obiekt tego typu w Polsce. Odwiedzając go zanurzycie się w życiu codziennym Bojków, Łemków, Pogórzan, Dolinian i innych mieszkańców tych terenów. Wielkie wrażenie robi także Galicyjski Rynek, który wiernie oddaje obraz południowo-wschodniego polskiego miasteczka z początku XX wieku. Kulturę Łemków poznać można także w Zyndranowej, w Skansenie Kultury Łemkowskiej. Powstał on z inicjatywy Teodora Gocza, łemkowskiego działacza, który dzięki gromadzeniu przez wiele lat łemkowskich przedmiotów i pamiątek oraz odziedziczeniu od pradziadka drewnianej zagrody zwanej chyżą, stworzył izbę pamiątek, która z czasem przekształciła się w Muzeum Kultury Łemkowskiej.

Ważnym obiektem na mapie podkarpackich skansenów jest niewątpliwie Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy koło Jasła. Powstał on w miejscu Wałów Królewskich, czyli jednego z najstarszych grodzisk w Polsce. Dzięki badaniom prowadzonym od połowy XX wieku odkryto, że „Karpacka Troja” to jedno z najstarszych grodzisk słowiańskich, pamiętające epokę brązu i wczesne średniowiecze. Skansen Archeologiczny oferuje zwiedzanie kilkunastu chat, zrekonstruowaną osadę sprzed 3,5 tysiąca lat czy wioskę słowiańską. W czasie zwiedzania warto wybrać się także na platformy widokowe czy wstąpić do pawilonów muzealnych. W sumie „Karpacka Troja” to aż 8 hektarów fascynującej historii!

Uhonorowane historie

Podkarpacie w swojej muzealnej ofercie ma prawdziwe turystyczne perły – jedną z nich na pewno będzie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Jak sama nazwa wskazuje, muzeum to jest miejscem upamiętnienia bohaterskich postaw Polaków, którzy narażają swoje życie ratowali Żydów w czasie Zagłady. Jedną z takich rodzin byli Józef i Wiktoria Ulmowie, którzy w trakcie niemieckiej okupacji dali schronienie i pomogli ośmiorgu Żydom. Swoją bohaterską postawę przypłacili życiem, stając się pośmiertnie Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata oraz honorowymi opiekunami muzeum ich imienia. Obiekt ten jest nie tylko przepiękny pod względem architektonicznym  – to także ważny punkt na mapie naszego dziedzictwa i przyczynek do rozmów o istocie człowieczeństwa i chęci niesienia pomocy.

Mówiąc o muzeach Podkarpacia nie sposób nie wspomnieć o Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Czy ktoś jeszcze nie słyszała o Ignacym Łukasiewiczu, pionierze wydobycia ropy naftowej na polskich ziemiach? Jeżeli nie, warto to zmienić wybierając się do małej podkarpackiej miejscowości, która zapisała się na kartach przemysłowej historii. Muzeum  Przemysłu Naftowego i Gazowniczego znajduje się na terenie założonej w 1854 roku najstarszej kopalnia ropy naftowej na świecie i może pochwalić się zabytkami pochodzącymi z XIX wieku – kamiennym obeliskiem ufundowanym w 1872 roku przez samego Łukasiewicza oraz dwoma szybami naftowymi o wdzięcznych imionach „Franek” i „Janina”.

created by dji camera

To tylko kilka z wielu miejsc na Podkarpaciu, dzięki którym można doświadczyć historii interesujący i angażujący sposób. Przed wyjazdem w podkarpackie tereny warto sprawdzić, jakie  inne muzealne obiekty i atrakcje można znaleźć w wioskach i miasteczkach. Niektóre, choć na pierwszy rzut oka niepozorne, kryją w sobie prawdziwe perły i fascynujące historie, znane i opowiadane często od setek lat.

Reklama

Muzeum Sztuki Nowoczesnej to coś więcej niż budynek | Marta Bartkowska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostało otwarte! Marta Bartkowska – wice dyrektor ds. komunikacji muzeum jest dzisiaj naszą gościnią. W programie #zaObrazem dowiemy się jak wygląda program muzeum, jakie ekspozycje czekają na odwiedzających i co dzieje się obecnie w budynku po jego oficjalnym otwarciu.