Czemu Pani do mnie szepcze? – wszystko, co musisz wiedzieć o ASMR

asmr_baner

Gesty powodujące łaskotki. Szepty, które wprawiają w dreszcz. Usypiające szelesty i szumy. To tylko niektóre z dźwięków wykorzystywane przez twórców ASMR, które pomagają uspokoić nasze zszargane nerwy. Czym jest zjawisko, które podbiło internet i czemu tak na nas działa?

ASMR, czyli inaczej samoistna odpowiedź meridianów czuciowych (ang. auto sensory meridian response) to odczuwanie przyjemnego mrowienia w ciele, które tworzy się w odpowiedzi na zewnętrzne bodźce zmysłowe. Bodźce te mogą mieć charakter słuchowy, wizualny lub dotykowy. Zjawisko to nie jest jedynie ludzkim wymysłem, ale zbadanym naukowo procesem neurologicznym, który może mieć zbawienne znaczenie dla naszego poziomu stresu, snu i zdrowia psychicznego. Proces ten ma być odpowiedzialny za zamykanie tych obszarów mózgu, które odpowiadają za stres. ASMR jest więc idealnym rozwiązaniem w XXI wieku, w którym nie brak napięcia powodowanego życiem w ciągłym biegu. ASMR okazuje się działać pozytywnie nie tylko na ogólnie pojęte samopoczucie i nastrój, ale także na takie schorzenia jak bezsenność, chroniczny ból czy stany depresyjne.

Gibi ASMR

Choć ASMR po raz pierwszy zbadano naukowo w 2015 roku, to jego popularność zaczęła rosnąć dopiero w roku 2018. Wtedy też zaczęły się pojawiać pierwsze kanały ASMR na polskim YouTubie. W 2018 ASMR plasował się nawet jako najpopularniejsza nisza społeczna na Instagramie. Ten trend wpasował się idealnie w inne popularne motywy obecne od wtedy w mediach społecznościowych takie jak sposoby na odstresowanie, drogi medytacji, ćwiczenie yogi czy content spirytualny. Ponadto media społecznościowe wydają się być wręcz idealnym miejscem do rozwoju ASMR. Użytkownicy korzystają z YouTube’a, Instagrama jak i TikToka w wolnym czasie właśnie po to, by się zrelaksować i odpocząć, stanowią zatem miejsce wprost stworzone dla filmików ASMR, których głównym celem jest nas odstresować.

Content ASMR zdobył szczególną popularność na YouTubie, gdzie twórcy tego typu treści zdobywają miliony subskrybentów. Wśród najbardziej cenionych twórców ASMR wymienić można takie kanały jak: Gibi ASMR (+/- 4,2 mln subskrybentów), TingTing ASMR (+/- 2,2 mln) czy ASMR Darling (2,5 mln). Na tych kontach znajdziemy pełne spektrum bodźców ASMR — od filmów z pojedynczymi triggerami (przedmiotami, które wydają wielorakie dźwięki) po różnorodne role-plays z odpowiednimi przebraniami i scenografiami. Na platformie YT znaleźć można także profilowanych twórców, którzy specjalizują się w specyficznych gałęziach ASMR np. kanały z masażami, kanały z otwieraniem paczek lub takie, na których twórca wydaje dźwięki jedząc. Te ostatnie mają nawet swoją własną nazwę — są to tak zwane mukbangi, które mają samodzielne, ogromne rzesze fanów. Najczęściej tego typu treści tworzone są przez YouTuber’ów pochodzenia azjatyckiego, którzy mają dostęp do różnorodnego, kolorowego i egzotycznego jedzenia. Flagowym kanałem, który dobrze prezentuje to zjawisko jest ,,SULGI”, który subskrybuje około 9,3 milionów osób. Filmiki ASMR spotkać można od niedawna także na TikToku czy Instagramie w formie krótkich zajawek.

SULGI

ASMR często potocznie zwany jest ,,orgazmem mózgu”, ze względu na podobny charakter biologiczny tego odczucia. Takie skojarzenia blokują wielu ludzi przed korzystaniem z treści ASMR, powodując uczucie zawstydzenia lub zniesmaczenia. W rzeczywistości jednak contentASMR nie ma w większości nic wspólnego z erotyką i zazwyczaj treści te są właściwe dla publiczności w każdym wieku. Twórcy tego typu filmów korzystają bowiem z wyzwalaczy i bodźców z życia codziennego, które nie budzą raczej żadnych erotycznych skojarzeń. Dźwięki powodujące odczucie mrowienia to na przykład przekładanie kartek magazynu, stukanie paznokciami po drewnianych obiektach, dotykanie mikrofonu pędzlem czy też sortowanie kolorowych markerów. Nie brakuje jednakże twórczyń, które postanowiły wykorzystać walory ASMR w branży porno. Takie YouTuberki łączą ASMR z treściami erotycznymi, udostępniając filmy na prywatnych kontach na portalach OnlyFans czy Patreon. Z ASMRu o charakterze erotycznym, zwanym inaczej ASMR porn, korzysta jednakże bardzo mały procent odbiorców (jak wskazuje badanie przeprowadzone w 2015 roku przez Emmę Barratt ze Swansea University tylko 5% osób korzysta z ASMR w celach erotycznych).

Większość odbiorców najbardziej ceni sobie połączenie efektów dźwiękowych z wizualnymi, dlatego też najpopularniejsi twórcy ASMR są zazwyczaj atrakcyjnymi osobami z idealnym uśmiechem i przyjemnym do słuchania głosem. Doznania stają się także inne, gdy słuchamy bodźców przez słuchawki, które pozwalają na dokładniejsze dosłyszenie wszystkich dźwięków. Na każdego działa jednak coś innego, więc do ASMRu nie należy się zrażać – zachęcamy raczej do poznawania jego różnych form i wybrania najlepszej opcji dla siebie. Miłego relaksu!

Autorka: Aleksandra Jaworska

Żródła:

1. Emma L. Barratt, Nick J. Davis, Autonomous Sensory Meridian Response (ASMR): a flow-like mental state, „PeerJ”, 3, 2015

2. https://scroll.morele.net/rozrywka/co-to-jest-asmr-jak-dziala-i-gdzie-jest-stosowane/

3. https://www.news18.com/news/buzz/asmr-viral-2018-autonomous-sensory-meridian-response-1977011.html

4. https://www.theguardian.com/science/head-quarters/2016/jan/08/asmr-and-head-orgasms-whats-the-science-behind-it

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE