#SHE SAID SO:  Olga Kordys-Kozierowska

SHE_SAID_SO-WWW_baner

Twój ulubiony rytuał?

Zanim zacznę poranną toaletę, piję kombuchę i słucham mantr w wykonaniu Devy Premal. To mnie uspokaja.

Kiedy ostatni raz robiłaś coś po raz pierwszy (i co to było?)

Tydzień temu przygotowałam sałatkę z cytrusów z sezamem i tuńczyka w sosie mango. Gotowanie to moja pięta achillesowa więc uznaję to za wielki wyczyn i wielką nowość. Zrobiłam z tego mały rytuał, bo wierzę, że gotowanie może w ten sposób stać się sztuką.

Gdybyś mogła wybrać dla siebie super moc, to jaką byś wybrała?

Moc zmiany zła w dobro, by już nigdy nikt nie cierpiał, ani dzieci, ani dorośli, ani zwierzęta. Zamknęłoby się może koło zła, bo ci co dziś krzywdzą innych, sami są pełni krzywdy. 

Czego na świecie powinno być mniej?

Przemocy, nienawiści, zawiści i przeświadczenia, że świat jest nam dany i to my jesteśmy jego panami, mogąc z nim zrobić co chcemy. Niszczymy nie zważając na konsekwencje, zasłaniając się niewiedzą i głupotą.

Czego na świecie powinno być więcej?

Miłości i nie mam tu na myśli miłości romantycznej. Mam na myśli miłość jako podstawę funkcjonowania, stosunek do ludzi, do zwierząt, natury. W miłości mieści się tolerancja, otwartość, czułość.

Reklama

Piosenka, która mogłaby być hymnem kobiecości?

Whitney Houston – One Moment in Time.

Gdyby świat mómieć prezydentkę, kto która kobieta powinna objąć to stanowisko?

Marzy mi się głowa państwa, stawiająca dobro obywateli i kraju na pierwszym miejscu, zamiast wykorzystywać władzę do własnych celów.  Aby tak było potrzeba nam odważnej kobiety, świadomej swoich wartości, idealistki, która nie lęka się układów i układzików, bez mrugnięcia oka niszczy korupcję, kolesiostwo. Przywraca demokrację, przywraca równe prawa. Nawołuje do tolerancji, otwartości i inkluzywności – jak wiadomo ryba psuje się od głowy, więc to co głowa szerzy, reszta powtarza. Jednocześnie umie poruszać się na arenie międzynarodowej, posiadając odpowiednie kompetencje w obszarze dyplomacji.

Jaki hasztag powinien podbić Instagram?

#kochaszdzielsięobowiązkami

Nieco przydługi, jednocześnie dziś, dla budowania prawdziwej równości kobiet i mężczyzn niezbędny. Od 13 lat działam na rzecz wyrównania szans kobiet na rynku pracy oraz w biznesie i dziś wiem, że tej równości nie będzie, dopóki nie będzie równości w domu. Dopóki partnerzy nie zaczną dzielić się obowiązkami domowymi. Bo co widzimy dziś? Pracującą matkę, która żyje non stop na deadlinach – praca, odbieranie dzieci, obowiązki domowe, lekcje, zakupy… i kiedy ona ma naładować baterie? Wypocząć? Zrzucić z siebie stres, który po latach doprowadza do ciężkich chorób? I jak ona ma konkurować z mężczyzną, który po pracy odpoczywa, relaksuje się, bo jemu inna pracująca mama podstawia wszystko pod nos? Nie ma tu miejsca na uczciwą konkurencję. Bo taka siłaczka będzie mniej odporna na stres w pracy, mniej kreatywna i mniej dyspozycyjna. A na koniec przepłaci to wszystko zdrowiem. Już teraz statystyki pokazują potworny wzrost zachorowań na nowotwory, choroby krążenia i depresje wśród kobiet pracujących i zajmujących się domem. Dlatego jak kochasz, dziel się obowiązkami ze swoją partnerką/żoną – nie z powodów feministycznych, ale czysto ludzkiej sprawiedliwości i miłości.

Jaką radę udzieliłabyś szesnastoletniej sobie?

Inwestuj w siebie, rozwijaj się po swojemu. Wybierz to, co wiesz, że jest twoje od dziecka. Nie słuchaj zawistników i niedowiarków. To historie o nich, a nie o tobie. Jesteś wystarczająco dobra i masz wszystko, by sięgnąć po swoje marzenie.

Od której kobiety otrzymałaś najważniejszą lekcję/radę (i jaka to była lekcja)?

Reklama

Od mojej babci, powiedziała mi kiedyś, że każda kobieta musi mieć swoją portmonetkę i swoje tajemnice. Portmonetka to wolność, wolność wyboru, niezależność. A tajemnice to ten “jej i tylko jej” kawałek świata.

Opowiedz nam swój ostatni sen.

Leciałam wielkim samolotem, tak ogromnym, że przypominał halę. Było tam wielu ludzi. Wielu z nich się bało. Ja tez czułam się nieswojo. Szczególnie, że byłam tylko obserwatorką, nikt mnie nie słyszał, nie widział.

Olga Kordys-Kozierowska – dziennikarka biznesowa, felietonistka, mówczyni, mentorka, działaczka społeczna. Współzałożycielką fundacji Sukces Pisany Szminką oraz jej prezeska. Pomysłodawczyni ogólnopolskiego konkursu Bizneswoman Roku. Autorka kilku książek, w tym „Miłość to czasownik. Jak być ze sobą czulej, bliżej, dłużej”, która swoją premierę miała 8 marca 2022 roku. 

Autorką zdjęcia Olgi jest Joanna Paxton.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE