Aromatyczna podróż po Polsce – pięć miejsc, które warto odwiedzić dla zapachów

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Podróże pełne zapachów zazwyczaj kojarzą się z aromatami cytrusów z toskańskich ogrodów czy lawendowych pól prowansji. W Polsce jednak również nie brak miejsc, w których wyjątkowe zapachy zostaną z nami na długo.

Zapach ma ogromny wpływ na doznania towarzyszące poznawaniu nowych miejsc, kształtowanie emocji związanych z tym, co dzieje się wokół nas, a także wspomnienia z podróży. Bez względu na to, czy wybieramy się w podróż służbową do najbliższej metropolii, czy planujemy wakacje nad morzem, warto otworzyć się na te doświadczenia, by czerpać z podróży jak najwięcej przyjemności. Są sposoby na to, aby przyjemne wrażenia wykreowane zapachem zostały z nami na dłużej.

Słodki zapach Tatr

Podobno „Skądkolwiek wieje wiatr, zawsze ma zapach Tatr”. Zachwyt turystów wywołują zazwyczaj krokusy, które wiosną obsypują tatrzańskie polany. Najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym miejscem, gdzie można poczuć słodką woń tych fioletowych kwiatów, jest Dolina Chochołowska. Dodatkowo aż 2/3 doliny pokryte jest lasami świerkowymi, w których czuć intensywną, drzewno-żywiczną woń. Krokusy można też spotkać w innych miejscach w Tatrach, takich jak Kościelisko, Polana Kalatówki czy Droga pod Reglami.

Półwysep Helski, zapach morza i lasu

Według serwisu The World Geography to jeden z 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata. W końcu niewiele miejsc na ziemi może pochwalić się plażami otaczającymi je aż z 3 stron. Pobyt w tym miejscu kojarzy się z aromatem morskiej bryzy w połączeniu z sosnowym borem. Aby zaś znaleźć się na najpiękniejszej plaży w okolicy, warto wybrać się do Chałup, dawniej stolicy polskiego naturyzmu, dziś kitesurfingu… Tutaj można poczuć zapach wolności i adrenaliny.

Arboretum w Kórniku koło Poznania

W niewielkim mieście Kórnik, położonym niedaleko Poznania, znajduje się najstarsze i najbogatsze w gatunki arboretum w Polsce, czwarte co do wielkości kolekcji w Europie. Szczególnie malowniczo park wygląda w sezonie wiosenno-letnim, kiedy tonie w kolorach i zapachach tysięcy roślin. Wiosną podziwiać można między innymi kwitnące derenie, kielichowce, fotergille, lilaki, różaneczniki i azalie, a latem jaśminowce, lipy i hortensje.

W Kórniku znajduje się też jeden z najciekawszych zamków w Wielkopolsce – zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich, a obecnie siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Ciekawe jakie skojarzenia związane z zapachem wywoła zwiedzanie muzealnych wnętrz, których początki sięgają średniowiecza…

Będąc w Wielkopolsce trudno odmówić sobie sprawdzenia regionalnej kuchni. Pomyślcie tylko, jak pachnie tradycyjna pieczona kaczka z jabłkami i majerankiem!

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Zmysłowe wrażenia czekają na Was również na Ostrowie Tumskim – najstarszej części stolicy Dolnego Śląska. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego pachnie setkami gatunków kwiatów, także tych egzotycznych. Przy zwiedzaniu obiektów sakralnych Ostrowa Tumskiego, szczególnie Katedry, nietrudno poczuć nostalgiczny i refleksyjny nastrój.

Miejscem, w którym doświadczyć możne całego spektrum wrażeń aromatycznych, jest 5-gwiazdkowy hotel The Bridge Wrocław MGallery, który jako jeden z niewielu obiektów w Polsce stworzył swój własny zapach. Nazywa się Inner Balance, a dominują w nim nuty aloesu, kwiatu lotosu i bambusa, które kojarzą się z medytacją i mają właściwości aromaterapeutyczne. Powstanie tego zapachu było poprzedzone określeniem DNA hotelu The Bridge, wsłuchaniem się w emocje gości i preferencje pracowników.

Lubelszczyzna, miodowa kraina

Lubelskie kusi słodkimi i kojącymi miodowymi aromatami, pochodzącymi z lokalnych pasiek. Polska jest czwartym co do wielkości producentem miodu w Unii Europejskiej, a jednym z liderów w jego produkcji jest właśnie Lubelszczyzna. Całuski pszczelowolskie czy nektar świętego Eugeniusza to tylko niektóre z tradycyjnych produktów wyrabianych na bazie miodu. Bardzo ciekawym wyborem jest też miód fasolowy, wpisany na listę produktów tradycyjnych, charakterystycznych dla Roztocza. W smaku jest niezbyt słodki, a nawet delikatnie kwaskowaty. Charakteryzuje go także dość intensywny aromat przypominający zapach kwiatów fasoli.

Reklama