Rodzinny wypad – atrakcje na Podkarpaciu dla małych i dużych

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najbliższe tygodnie sprzyjają rodzinnym wypadom – swój dzień pod koniec maja obchodzą mamy, a na początku i pod koniec czerwca świętować będą dzieci oraz ojcowie. Na horyzoncie zaczynają także pojawiają się powoli wakacje. Jak zatem zaplanować ten wyjątkowy czas? Być może warto zamienić tradycyjne prezenty na kilka dni szaleństwa na łonie natury?

Spełnienia oczekiwań najmłodszych odwiedzających to wyzwanie – tak samo, jak zapewnienie im połączenia odpowiedniej ilości rozrywki i edukacji. Podkarpacie oferuje rodzinom właśnie taki rodzaj aktywnego spędzania czasu, jak i o wiele więcej – od łagodnych szlaków na pierwsze wyprawy w góry, przez bardzo bliskie spotkania z naturą, aż po muzea, w który miło spędzą czas nie tylko dzieci, ale także rodzice. Każdy podróżnik, niezależnie od metryki, na pewno znajdzie coś dla siebie.

Góry także dla najmłodszych

Wybierając się na Podkarpacie, wędrówka po bieszczadzkich szlakach powinna być jednym z najważniejszych punktów zaplanowanej wycieczki. Towarzystwo najmłodszych podróżników nie powinno być problemem w zdobyciu kilku szczytów – wystarczy się dobrze do takiej wędrówki przygotować. Wiele bieszczadzkich szlaków z pewnością będzie odpowiadało zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Jednym z takich punktów na trasie po Bieszczadach będzie malownicza Połonina Wetlińska. Wędrówkę można rozpocząć z różnych miejsc, między innymi z Ustrzyk Górnych lub Przełęczy Wyżniańskiej. W zależności skąd wyruszymy, droga będzie mniej lub bardziej wymagająca, dlatego przed wyjściem należy dokładnie sprawdzić i przemyśleć swoją trasę, dostosowując ją do wieku i kondycji pociech.

Inną trasą, która nie powinna sprawić dzieciom trudności, może być szlak w kierunku szczytu Korbania. Trasę można rozpocząć we wsi Bukowiec lub w Łopience, a cała trasa nie powinna zająć dłużej niż trzy godziny. Choć niewysoki (niecałe 900 metrów nad poziomem morza), charakteryzuje się malowniczą trasą i przyjemnym podejściem. Najlepsze jednak czeka na podróżników na samej górze – z drewnianej wieży widokowej rozpościera się zapierających dech w piersiach widok na panoramę Bieszczadów oraz znajdujące się niedaleko Jezioro Solińskie.

Z naturą za pan brat

Skoro o Jeziorze Solińskim mowa, to nie sposób nie wspomnieć o wspaniałych okolicznościach podkarpackiej przyrody, która może dostarczyć jednocześnie sporą dawkę dobrej zabawy. Tereny wokół Jeziora Solińskiego i miejscowości Polańczyk są idealnym miejscem na aktywny wypoczynek z dziećmi – od rowerków wodnych i kajaki, przez aquazorbing i windsurfing aż po żaglówki i rejsy po jeziorze. Piaszczyste plaże sprzyjają zabawie w wodzie, a Zapora Solińska zapewni niezapomniane widoki. Starsi i młodsi na pewno znajdą coś dla siebie. W okolicy znajduje się także kilka parków linowych, gdzie dzieci mogą wyszaleć się za wszystkie czasy i spróbować swoich sił na wysokościach.

Inną atrakcją, która pozwoli najmłodszym podróżnikom obcować z naturą będzie Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem. Obserwowanie z bliska tak majestatycznych zwierząt na pewno spodoba się niejednemu młodemu odkrywcy – jest to o wiele bardziej ekscytująca forma edukacji, niż przeglądanie obrazków w książce. Jeżeli żubry okażą się niewystarczające, warto wybrać się z dziećmi także do Leśnego Zwierzyńca w Lisznej. Jakie zwierzęta można w nim obejrzeć? Dzieci mogą z bliska przyjrzeć się między innymi koziołkom, danielom, jeleniom, dzikom, norkom, ptakom różnych gatunków i wielu, wielu innym zwierzętom. Niektóre z nich można nawet pogłaskać albo nakarmić.

Muzea łączące pokolenia

Gdy najmłodszych turystów zmęczy przebywanie na świeżym powietrzy, pierwsze poważne piesze wędrówki i zdobywanie bieszczadzkich szczytów, warto zadbać o umysłową rozrywkę, połączoną ze świetną zabawą i odrobiną edukacji. Jednym miejsc, które gwarantuje tego rodzaju aktywność będzie Muzeum Lalek w Pilznie. Ten niewielki obiekt w swojej ofercie posiada przepiękne. tradycyjne lalki wykonane z materiałów takich jak drewno czy porcelana. Lalki które można tam obejrzeć są nie tylko wykonane z dbałością o każdy szczegóły, ale pochodzą również z różnych zakątków świata, na przykład Japonii. Muzeum organizuje często wystawy tematyczne, często nawiązujące motywami do bajek, które znają zarówno dzieci, jak i rodzice.

Kolejnym obok Muzeum Lalek nietypowym miejscem do zwiedzania z dziećmi może być Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Muzeum powstało z inicjatywy Wojciecha Jamy, który przekazała placówce sporo ilość eksponatów związanych z bohaterami znanych i lubianych dobranocek – od Bolka i Lolka, przez Plastusia, aż po Pszczółkę Maję i Smerfy. Muzeum Dobranocek to nie tylko wystawy – organizowane są tam także warsztaty, konkursy i projekcje filmowe, które zbliżają pokolenia dzięki połączeniu zabawy, edukacji i sentymentu. Jest to punkt obowiązkowy na mapie zwiedzania Podkarpacia z najmłodszymi członkami rodziny!

Reklama

Muzeum Sztuki Nowoczesnej to coś więcej niż budynek | Marta Bartkowska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostało otwarte! Marta Bartkowska – wice dyrektor ds. komunikacji muzeum jest dzisiaj naszą gościnią. W programie #zaObrazem dowiemy się jak wygląda program muzeum, jakie ekspozycje czekają na odwiedzających i co dzieje się obecnie w budynku po jego oficjalnym otwarciu.