Twórcy, tłumacze i wielbiciele poezji zjadą do Gdańska. Jeśli chcecie na chwilę się zatrzymać, żeby posłuchać poezji i samego siebie, zarezerwujcie czas między 9 a 11 czerwca. Zapraszamy na festiwal Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności”.
Już po raz siódmy odbędzie się festiwal nagrody Europejski Poeta Wolności. To wydarzenie inne niż wszystkie, ponieważ odkrywa dla polskiej kultury artystów i ich tomy dotychczas nieodkryte, bo nieprzetłumaczone. Gdańska kolekcja poezji liczy już 34 tomy.
– W Gdańsku tworzymy w ten sposób bibliotekę poezji europejskiej – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Nasze miasto aspiruje także, aby dołączyć do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Literatury. Tym goręcej zachęcam Państwa, abyście czytali z nami poezję i spotykali się w Gdańsku z twórcami.
Wyjątkowa edycja
Siódma edycja festiwalu będzie wyjątkowa z dwóch powodów. Po raz pierwszy nagrodzone zostały dwie osoby, a nie jedna jak dotychczas. Obie to kobiety – Luljeta Lleshanaku, Albanka (tom: „Woda i węgiel”), i Marianna Kijanowska, Ukrainka (tom: „Babi Jar. Na głosy”).
– Transformująca, transcendentna, czyli wychodząca poza zwykłe nurty myślenia, zwykłe ścieżki, którymi podąża nasz umysł, a jednocześnie trzymająca się blisko ziemi, anegdotyczna, obrazowa, mądra – tak o twórczości Luljety Lleshanaku mówi noblistka Olga Tokarczuk, członkini jury. Marianna Kijanowska zaś – w opinii historyczki sztuki i krytyczki Andy Rottenberg, również członkini jury – jest „wybuchem”.
– Nie zgiełkiem, tylko krzykiem, w którym oczywiście istnieje melodia, ale to jest melodia potężna – opowiada Rottenberg.
Schronienie dla twórców
Ta edycja festiwalu jest wyjątkowa także dlatego, że w dniach 9-10 czerwca Gdańsk będzie gospodarzem spotkania członków Międzynarodowej Sieci Miasto Schronienia ICORN (International Cities of Refuge Network). Sieć, która powstała w 2005 roku z inspiracji m.in. Salmana Rushdiego, prześladowanego za „Szatańskie wersety”, organizuje pobyty stypendialne dla twórców uciekających przed wojną lub prześladowaniami politycznymi.
Przez blisko dwie dekady miasta skupione w sieci pomogły setkom artystów, w tym również laureatom prestiżowych nagród, np. Swietłanie Aleksijewicz, laureatce literackiej Nagrody Nobla. W Europejskim Centrum Solidarności będzie można z twórcami-stypendystami porozmawiać o wolności słowa. A do 19 czerwca w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa prezentowana jest wystawa „Ulica Słabości” Lesi Pczołki, białoruskiej artystki, gdańskiej rezydentki ICORN.
Agnieszka Tokarska-Więcek