8 sposobów na tanie podróżowanie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Z podróżowaniem jest trochę jak z remontowaniem mieszkania. Z reguły płacimy drożej niż planowaliśmy. W dzisiejszych czasach ze względu na wszechobecną inflację, problem ten jest jeszcze bardziej odczuwalny. Przykładowo benzyna, która jest wykorzystywana w praktycznie każdym środku transportu kosztuje dziś ponad 20% więcej niż w zeszłym roku. Czy podróżując możemy się ustrzec przed drożyzną, a przynajmniej czy możemy się ustrzec przed przepłacaniem?  Oto nasze 8 sposobów na przyjazny dla portfela wypad turystyczny.

  1. Staraj się samemu przygotowywać posiłki – poznawanie nowych miejsc wiąże się z odkrywaniem lokalnych smaków. Oczywiście najwygodniejsza i najprzyjemniejsza wydaje się opcja stołowania się w restauracjach. Dla większości z nas może się  to jednak okazać finansowym strzałem w kolano. Jak uniknąć go, a jednocześnie cieszyć się kulinarnymi doznaniami? Spróbuj samemu gotować wykorzystując miejscowe produkty. Według GUS w kategorii „Restauracje” inflacja w ostatnim czasie wyniosła 14%. Koszt składników to z reguły 20 – 30% ceny dania w lokalu tak więc jest na czym oszczędzić jeśli zdecydujemy się na opcję „zrób to sam”. Szukając wartościowych produktów staraj się korzystać z miejscowych ryneczków i targów. To właśnie tam masz największą szansę znaleźć te prawdziwie lokalne.
  2. Nie zapomnij o butelce – jeśli podróżujesz samolotem to pamiętaj, aby zabrać ze sobą butelkę najlepiej z filtrem. Ceny napojów na lotniskach mogą kilkukrotnie przewyższać wartości które znamy ze sklepów. Dzięki naszej propozycji za swój napitek zapłacisz okrągłe „Zero”, ponieważ na większości lotnisk woda po przefiltrowaniu nadaje się do spożycia.
  3. Korzystaj tylko z bagażu podręcznego – zawsze przed wylotem sprawdź jakie są maksymalne wymiary   bagażu w ramach biletu podstawowego i staraj się tak zaplanować pakowanie, aby zmieścić się w ramach bagażu podręcznego. Obawiasz się, że nie starczy Ci ubrań? Dorzuć do jednej z kieszonek, małą porcję proszku do prania i w trakcie wypadu zorganizuj sobie krótką przepierkę. Takie rozwiązanie to potrójna oszczędność. Przede wszystkim nie przepłacasz. Koszt dodatkowej walizki rejestrowanej to nawet blisko 1000 zł.  Dodatkowo nie musisz czekać aż Twój bagaż pojawi się na taśmie, czyli wychodzisz z lotniska co najmniej 20 minut (a często ponad godzinę) wcześniej. No i oszczędzasz sobie ewentualnego stresu, gdyby Twoja walizka nie doleciała z Tobą, a zdarza się tak 25 mln razy rocznie.
  4. Bądź elastyczny czasowo – walentynki w Paryżu, dwutygodniowy urlop w szczycie sezonu wakacyjnego? Jeśli chcesz podróżować oszczędnie, to warto wybierać terminy, w których obłożenie turystyczne jest mniejsze, to właśnie wtedy jest szansa na największe promocje.  Jednak nawet w przypadku mniej popularnych okresów warto wiedzieć z jakim wyprzedzeniem kupować np. bilety lotnicze. Firma CheapAir przeanalizowała 917 milionów lotów. Z jej raportu wynika, że największe okazje czekają na nas między 20 a 105 dniem przed podróżą, co obala trochę mit ofert Last czy First Minute.
  5. Korzystaj z porównywarek – cena noclegu w tym samym hotelu tego samego dnia może się różnić nawet o 25%. Aby znaleźć najtańszą ofertę dobrze jest korzystać z tzw. porównywarek, w których gromadzone są propozycje z różnych stron poświęconych ofertom hotelowym. Kiedy już znajdziesz najkorzystniejszą cenowo propozycje, warto zrobić jeszcze jedną rzecz….zadzwonić do danego hotelu i poprosić o niższą cenę. Strony rezerwacyjne pobierają prowizję od obiektów noclegowych często nawet 15%. Stąd część hotelarzy woli porozumieć się bezpośrednio z klientem niż dać zarobić pośrednikowi.
  6. Unikaj taksówek – choć w niektórych miastach stawki za podróż z lotniska do centrum są regulowane to i tak jest to najdroższa forma transportu. Właśnie dlatego przed swoją podróżą warto sprawdzić czy w naszej destynacji możemy korzystać transportu publicznego. Nawet jeśli z jakiś powodów jest to niemożliwe nie stoimy na straconej pozycji. Rynek nie lubi próżni i wszędzie gdzie jest taka potrzeba pojawiają się przewoźnicy oferujący transport zbiorowy. W takim przypadku warto zawsze sprawdzić czy nie opłaca nam się bardzie kupić biletu z wyprzedzeniem online niż dopiero po wylądowaniu.
  7. Wybierz odpowiednią kartę płatniczą w przypadku podróży zagranicznej – ostatnie lata tylko przyspieszyły proces odchodzenia od gotówki. Musimy pamiętać jednak, że nie we wszystkich miejscach na świecie karty płatnicze są powszechnie akceptowane. Jeśli jednak tam gdzie się udajesz możesz płacić bezgotówkowo to jaką kartę wybrać? Najlepiej walutową zwłaszcza że coraz powszechniej są one oferowane przez tradycyjne banki jak i coraz popularniejsze finetchy.Taki wybór pozwala nam  uniknąć tzw. spreadów czyli marży na transakcjach wymiany waluty. Jak donosi blog „Subiektywnie o Finansach” może być to nawet 6%. Tak więc każde wydane 100 euro w praktyce kosztuje 106 euro.  Wybierając wystawcę naszej karty warto zwrócić uwagę na to ile pieniędzy możemy zagranicą wypłacić z bankomatu bez opłat. Przykładowo Revolut w zależności od planu pozwala na wybranie 200 lub 400 euro za darmo.
  8. Zbieraj rekomendacje od „lokalsów” – o banał  ociera się stwierdzenie, że restauracje w pobliżu atrakcji turystycznych mają zawyżone ceny. Często zdarza się też, że ich właściciele naliczają gościom opłaty, o których nie wspominali w menu. Według raportu UOKiK z 2018 roku w 45% skontrolowanych lokalach w miejscowościach turystycznych dochodziło do nieprawidłowości związanych z ceną. Aby uniknąć tego typu pułapek najlepiej spytać miejscowych oto gdzie się stołują i jakie restauracje polecają. Z usług miejscowych możesz też skorzystać w inny sposób. Otóż mogą oni zostać Twoimi przewodnikami, dzięki aplikacji guideU w której dostępne są trasy stworzone przez lokalnych pasjonatów. To również korzystne rozwiązanie dla Twojego portfela, ponieważ trasy w guideU są znacznie tańsze niż tradycyjne usługi przewodnickie.

Reklama

AI przywraca dawne trendy modowe? | Barbara Andrzejewska

Interesuje Cię moda? Chciałabyś być na bieżąco z nowinkami z branży? Trafiłaś idealnie. Oto nasz nowy program #FashionWeekSelected, który poprowadzi znawczyni mody Ranita Sobańska. Jej gościnią jest Barbara Andrzejewska – specjalistka od AI. Dziś porozmawiamy o nowych technologiach w branży fashion.

Muzyka to strefa domysłów | Leszek Możdżer

Leszek Możdżer – kompozytor, pianista jazzowy i producent muzyczny zasiadł na naszej kanapie. Dziś gościmy Was w studio #anywhereTV w programie prowadzonym przez Karolinę Ciesielską. Wspólnie porozmawiamy na temat najnowszego albumu artysty „Beamo”. Współautorami dzieła są tacy muzycy jak Lars Danielsson i Zohar Fresco.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej to coś więcej niż budynek | Marta Bartkowska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostało otwarte! Marta Bartkowska – wice dyrektor ds. komunikacji muzeum jest dzisiaj naszą gościnią. W programie #zaObrazem dowiemy się jak wygląda program muzeum, jakie ekspozycje czekają na odwiedzających i co dzieje się obecnie w budynku po jego oficjalnym otwarciu.