Reaktywacja BREAKOUTU – zespołu założonego przez Tadeusza Nalepę (VIDEO)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W 2022 roku Old Breakout upamiętnia -15 rocznicę śmierci a w 2023 roku -80 urodziny Ojca Polskiego Bluesa. W czasie swoich koncertów wirtuozersko wykonuje największe przeboje Tadeusza Nalepy, Miry Kubasińskiej, Bogdana Loebla i Franciszka Walickiego, a Tadeusz Trzciński, rówieśnik Nalepy z 1943 roku, bawi publiczność wesołymi anegdotami z początków Breakoutu.

12 maja 2022 roku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie uświetnione koncertem Old Breakout (muzycznej inicjatywy członków oryginalnego składu zespołu BREAKOUT – założonej przez Tadeusza Nalepę, legendę polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych). W tym roku bowiem zbiegają się dwie okrągłe rocznice wielkich postaci. 30 lat temu, w drodze na swój dziewiąty ośmiotysięcznik, Kanczendzongę, zaginęła – Wanda Rutkiewicz. 15 lat temu zmarł ceniony kompozytor i gitarzysta, Ojciec Polskiego Bluesa – Tadeusz Nalepa.

S.Burakowski, M.Kubicki, Ł.Biliński, fot. Maciek Rukasz

Jedna z najwybitniejszych himalaistek w historii i ojciec polskiego bluesa urodzili się w tym samym roku – 1943, podobnie jak Tadeusz Trzciński – mistrz harmonijki ustnej, współtwórca bluesowego składu, brzmienia i sukcesów Breakoutu. Trudno sobie wyobrazić siłę przekazu legendarnego zespołu bez tekstów Bogdana Loebla, który w maju obchodził 90. Urodziny. Pomimo zapowiedzi zdrowie nie pozwoliło na osobiste przybycie na wydarzenie, ale publiczność miała okazję pozdrowić go telefonicznie.

Przy okazji wydarzenia w kinie Luna miała też miejsce premiera wzbogacenia repertuaru Old Breakout
o najważniejsze utwory wykonywane przez Mirę Kubasińską. W czasie koncertu oficjalnie zadebiutowała
z zespołem wokalistka Magdalena Meisel, która brawurowo wykonała największe przeboje z repertuaru Miry: ‘Gdybyś kochał, hej!’, ‘Poszłabym za tobą’, ‘Na drugim brzegu tęczy’, ‘W co mam wierzyć’, nagrodzone przez licznie wypełniającą dużą salę kina publiczność gromkimi brawami.

Live z koncertu

Program czwartkowego wieczoru 12 maja 2022 – ostatniego dnia, kiedy 30 lat temu pod wierzchołkiem Kanczendzongi widziana była jeszcze Wanda – wzbogaciły także wspomnienia koleżanek i kolegów wybitnej himalaistki, m.in. Anny Czerwińskiej, Krystyny Palmowskiej, Ewy Panejko-Pankiewicz, Aleksandra Lwowa oraz Janusza Onyszkiewicza.

Koncerty Old Breakout w formule Tribute to Nalepa & Kubasińska, zawierające najważniejsze utwory wykonywane przez Mirę, wyróżnia od maja 2022 roku swoim talentem Magdalena Meisel. Magda jest muzykiem Filharmonii Częstochowskiej, finalistką „Bitwy na głosy”, „The Voice of Poland”, „Szansy na Sukces”; wykładowczynią w PSM I i II st. im. M. Karłowicza w Katowicach.
Jej brawurowe wykonania: ‘Gdybyś kochał, hej!’, ‘Poszłabym za tobą’, ‘Na drugim brzegu tęczy’,
‘W co mam wierzyć’ czy ‘Do kogo idziesz’, wywołują najwyższe emocje i uznanie Publiczności.

Old Breakout, fot. Maciek Rukasz

Powrót do przeszłości

W 1971 roku Tadeusz Nalepa kompletuje przy wsparciu Tadeusza Trzcińskiego skład do (jak się okazało) jednej z najważniejszych płyt w historii polskiego bluesa. Powstaje przełomowy album “Blues Breakout”, nagrany w składzie: Tadeusz Nalepa – śpiew, gitara, Tadeusz Trzciński – harmonijka ustna, Dariusz Kozakiewicz – gitara, Jerzy Goleniewski – gitara basowa, Józef Hajdasz – perkusja, z fenomenalnymi tekstami Bogdana Loebla.

Tadeusz Trzciński nagrywa następnie z Nalepą i Kubasińską jeszcze trzy kolejne wyśmienite płyty: “Mira”, “Karate” i “Ogień” a od połowy lat ‘70 spełnia się w realizacji dźwięku najważniejszych festiwali i międzynarodowych tras koncertowych największych polskich gwiazd, a także nagłaśnia polski koncert Raya Charlesa i współpracuje przy koncercie Michaela Jackscona.

W 2013 roku, przy okazji Festiwalu “Lep na Bluesa”, dawni przyjaciele Nalepy z zespołu postanawiają zlepić projekt upamiętniający jego muzykę i ku radości publiczności od tamtej pory jeżdżą z koncertami po Polsce, Litwie, Czechach, Austrii czy Niemczech. W 2018 roku nagrywają także płytę “Old Breakout -Tribute to Nalepa & Kubasińska”.

W ramach tego projektu współpracują ze sobą członkowie Breakoutu z lat ’70 i ’80: Tadeusz Trzciński, Józef Hajdasz, Winicjusz Chróst, Wojciech Morawski, z Blekoutu Krzysztof Dłutowski, a do nagrania albumu dołącza także Dariusz Kozakiewicz, Maciej Bogusław Kubicki, Marcin Kołdra, Sławek Burakowski, Monika Urlik i kilku innych doskonałych bluesmanów, którzy wspólnie tworzą niepowtarzalną ucztę muzyczną. Płyta jest do nabycia po koncertach a muzycy z przyjemnością składają na niej Publiczności swoje autografy.

Old Breakout z Magdą Meisel, fot. Grzegorz Krzyżewski

Reklama